Zagospodarowanie wąskiej rabaty/miejsca przy ogrodzeniu itp.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Recance1946
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 wrz 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zagospodarowanie małej powierzchni/ wąskiej rabaty/miejsca przy ogrodzeniu

Post »

Dzień dobry,
Szukam pomysłu na zagospodarowanie małej powierzchni - 0.25ha. Nie jest to źródło utrzymania, ma być jako dodatek do finansów.
Nie posiadam własnych maszyn.

Rozważałem orzech włoski i rabarbar. Co o tym sądzicie ?
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i propozycje.
Pozdrawiam
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co na 0.25 ha ?

Post »

Napisz jaka jest gleba, gdzie jest to pole czy na wschodzie kraju, czy na zachodzie...

Moja pierwsza myśl to pożytki pszczele- np. facelia + własna pasieka.
Recance1946
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 wrz 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co na 0.25 ha ?

Post »

Południowa wlkp, ziemia IIIb
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co na 0.25 ha ?

Post »

to mała działka.

1. zalesić - najmniej pracy,
2. drzewka i krzewy owocowe - co robić z nadmiarem owoców?
3. warzywa: ziemniaki, buraki, marchew - mamy gdzie przechowac lub sprzedać? Do uprawy potrzebny będzie sprzęt, choćby najęty.
4. kwiaty... podobnie potrzebny będzie sprzęt.
5. orzech włoski, rabarbar - masz co z tym robić?

pasieka tak, ale 2500 m2 nie ma znaczenia dla jej utrzymania i tak będą musieć latac dużo dalej po pożytki.
Awatar użytkownika
vibana
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co na 0.25 ha ?

Post »

Mam 30 arów, to niewiele więcej. Mam 1000m2 lasu, 1000m2 rekreacyne (dom, podwórko, ogródek) kilka drzew owocowych, 1000m2 uprawiane: warzywa, dynie, pomidory - przerabiam wszysto na własne potrzeby. Chcąc uprawiać, musisz mieć jakieś maszyny: chociaż glebogryzarkę, kosiarkę i jakieś narzędzia.
Nie wolno w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć
Pozdrawiam Violetta
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

Najmniej pracy będzie przy orzechu włoskim ale trzeba poczekać kilka lat na efekty.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zagospodarowanie trudnego miejsca

Post »

Witam,

Mam niemały problem. Otóż postanowiłem wziąć na warsztat bardzo trudny fragment w swoim ogrodzie. Mianowicie miejsce pod okapem starej jodły. Od zawsze nic tam nie rosło, ewentualnie rosły łany chwastów. Stanowisko to jest wybitnie suche. W okresie początek jesieni koniec wiosny słońce świeci tam przez jakieś 6h dziennie (wówczas Słońce jest niżej na horyzoncie i dociera pod ostatnie gałęzie w większych ilościach). Latem Słońca jest tam dużo mniej - głównie w godzinach porannych. Stanowisko jak łatwo się domyśleć wybitnie suche. Deszcz dociera tam rzadko gdyż wystawa jest po wschodniej stronie drzewa stąd jest skutecznie chronione przed opadami. Gałęzie są osadzone jakiś 1m nad ziemią.

Grafika poglądowa

Obrazek

Ostatnio wzdłuż ogrodzenia posadziłem Różę pomarszczoną (pomarańczowe koła) w celu stworzenia swobodnego żywopłotu odgradzającego od posesji sąsiadów. Nie wiem czy sobie porazi, ale zaryzykowałem. Po stronie południowej posadzony jest żywopłot bukowy - obecnie jakieś 30 - 40 cm wysokości. Od frontu rabaty posadziłem Bez czarny w odmianie Black Lace (zielone koło) - na razie ma jakieś 40 cm, ale docelowo chcę go wypuścić do max 1,5m - wraz ze wzrostem bzu gałęzie jodły osadzone nisko będę usuwał w celu zwiększenia miejsca dla bzu. Natomiast przed bzem w rzędzie posadziłem jeszcze Rozchodniki okazałe 'Purple Emperor) (na grafice nie zaznaczone - wzdłuż poziomej linii na brzegu rabaty). Róże i bez dostały solidną porcję kompostu do dołka. Rozchodnik profilaktycznie warstwę drenażu. Generalnie chodzi mi jeszcze o zagospodarowanie miejsce pomiędzy różami a bzem i rozchodnikami (środkowa część). Na którą nie mam kompletnie pomysłu. Poszukuję bylin do ok 50 - 60 cm, żeby stworzyły tę środkową część rabaty. Stosunkowo wytrzymałe na suszę i w miarę dobrze radziły sobie przy średnim nasłonecznieniu. Brałem pod uwagę szałwie, kłosowce, werbeny czy jeżówki, ale jest tam zbyt mało światła w godzinach południowych i po.

Oczywiście w chwili osiągnięcia docelowych rozmiarów przez bez i róże byliny usunę, jednak do tego czasu (2 - 3 lata) wskazane jest zagospodarowanie tego kawałka ziemi.

To chyba tyle. Za każdą rozsądną propozycję będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie trudnego miejsca pod jodlą

Post »

Polecam Twojej uwadze wątek Janusza ze zbiorem roślin do ogrodów skalnych
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=48338
To doskonałe opracowanie pozwala na dobór odpowiednich bylin
Również dyskusje naszych użytkowników w różnych wątkach mogą być inspiracją dla Ciebie
Ze spisu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=81971 wybierz linki : Rabata ... oraz Rośliny...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zagospodarowanie trudnego miejsca pod jodlą

Post »

Czarny bez może mieć problem na takim suchym stanowisku, ten krzew jest wilgociolubny.U mnie rósł na górze skalniaka pod okapem sosny i musiał zostać przesadzony w wilgotniejsze miejsce, bo wyraźnie się męczył 2 lata, miał niewybarwione, brzydkie liście.Może w trudne miejsce wstaw jakieś donice (nie wysokie, ale szerokie) z kwitnącym np. niecierpkiem walleriana.Ta roślina bardzo lubi osłonięte od deszczu miejsce pod okapem w półcieniu.U mnie świetnie się sprawdza pod cisem, gdzie nic nie chce rosnąć, a nawet jak ze 3 dni leje to kwiatów nie zalewa i są tam prawdziwą ozdobą.
Recance1946
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 wrz 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sadzenie drzew na polu z drenażem ?

Post »

Dzień dobry,
Czy można sadzić drzewa owocowe na polu z drenażem ? Które gatunki mają najbardziej ekspansywny system korzeniowy ?
Powierzchnia 0,25 ha i 2 nitki drenażu.
Pozdrawiam!
jagusia111

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

Też jestem za orzechem włoskim. Sam rosnie, nie potrzebuje oprysków ani szczególnej pielęgnacji, jak się rozrośnie to i odchwaszczania niewiele, a orzechy skupują na targu. Nie są to może oszalamiające pieniądze, ale kilka zlotych zawsze wpadnie.

Ewentualnie jeszcze przychodzą mi do glowy maliny, albo truskawki.Truskawki też można dość łatwo zbyć. Trzeba mieć jakiś opryskiwacz i zainwestować w ciemną folię do ściółkowania lub jakiś inny materiał. No i pracy przy tym trochę jest.

Wprzypadku malin też trzeba mieć przynajmniej jakiś opryskiwacz. Trzeba się liczyć z początkowym wydatkiem na konstrukcję podtrzymującą. Potem walka z chorobami i chwastem. No i trzeba mieć miejsce zbytu bo z malinami na targ to raczej kiepsko.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

jagusia111 pisze:Też jestem za orzechem włoskim. Sam rosnie, nie potrzebuje oprysków ani szczególnej pielęgnacji
Same to wąsy rosną, albo bałagan sam się robi :) Orzechem włoskim trzeba się jednak zajmować.

Z poradnika na stronie szczepionyorzech.pl wynika, że koszt założenia 0,25 ha intensywnego sadu orzechów włoskich to jakieś 2500 zł za same sadzonki (rośliny szczepione - 50 sztuk). Po 6 latach przy plonie 5kg/ roślinę (najwyższy plon wśród odmian wg tegoż poradnika) i cenie sprzedaży 7zł/kg uzyska się 1750 zł.

W sumie nie taka zła opcja zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem :)
jagusia111

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

A kto tu mówi o intensywnym sadzie orzechów włoskich i szczepionych odmianach za taką cenę, na takiej powierzchni. To już trzeba amatora ha ha. Myślę raczej o tzw. samosiejkach zrobionych we własnym zakresie na zasadzie co urośnie to się zbierze i sprzeda, a jak nie to będzie drzewo do kominka :wink: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”