Zagospodarowanie wąskiej rabaty/miejsca przy ogrodzeniu itp.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

jagusia111 pisze:Też jestem za orzechem włoskim. Sam rosnie, nie potrzebuje oprysków ani szczególnej pielęgnacji
Same to wąsy rosną, albo bałagan sam się robi :) Orzechem włoskim trzeba się jednak zajmować.

Z poradnika na stronie szczepionyorzech.pl wynika, że koszt założenia 0,25 ha intensywnego sadu orzechów włoskich to jakieś 2500 zł za same sadzonki (rośliny szczepione - 50 sztuk). Po 6 latach przy plonie 5kg/ roślinę (najwyższy plon wśród odmian wg tegoż poradnika) i cenie sprzedaży 7zł/kg uzyska się 1750 zł.

W sumie nie taka zła opcja zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem :)
jagusia111

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

A kto tu mówi o intensywnym sadzie orzechów włoskich i szczepionych odmianach za taką cenę, na takiej powierzchni. To już trzeba amatora ha ha. Myślę raczej o tzw. samosiejkach zrobionych we własnym zakresie na zasadzie co urośnie to się zbierze i sprzeda, a jak nie to będzie drzewo do kominka :wink: .
jjdj

Re: Zagospodarowanie trudnego miejsca pod jodlą

Post »

Podniesiona rabata może po części rozwiązać problem. Wypełnić ją dobrym kompostem i sadzić cieniolubne byliny. Ale bez podlewania i tak się nie obejdzie.
jjdj

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

Mieszkam w wiosce gdzie praktycznie każdy może uprawiać co chce, ale maliny w okolicy mam tylko ja. Poletko może 30 m2. Pół wsi się latem schodzi by malin narwać. Często malinami płaci się za jakieś usługi, nawet dentysta wolał maliny zamiast pieniędzy za leczenie zębów. No i jeśli działka jest blisko domu - kury. Ludzie z miasta przyjeżdżają i biorą jajka, po kilkadziesiąt, albo kilkaset sztuk co tydzień! Nawet gdy jajko powyżej 1 zł kosztuje. Nie wiem co można zrobić z 200 jajek w 7 dni ale to najbardziej chodliwy towar.
jagusia111

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

JJdj, a to są wioski gdzie na swoim gruncie nie można uprawiać tego co się chce. Pierwsze słyszę.
jjdj

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

Oczywiście, że można uprawiać cokolwiek się chce, tylko, że ludziom się nie chce. Sąsiedzi sadzą truskawki i maliny tylko w okresie zbiorów, czyli teoretycznie. Jesienią czy wiosną wszyscy, którzy deklarują, że przyjdą po sadzonki, nie pojawiają się. Przychodzi czas zbiorów i nagle zmartwychwstają, ale skończyłem z rozdawaniem za darmo.
jagusia111

Re: Zagospodarowanie powierzchni 0.25 ha, proszę o wskazówki.

Post »

I tu popieram. Nie ma co rozdawać darmowo bo ludzie to wykorzystują. Oczywiście nie mówię tu o bliskich znajomych lub handlu wymiennym. Tu oczywiście darmowe rozdawnictwo nawet wskazane :wink:. Od pozostalych trzeba brać kasę. Przyda się choćby na opryski. Prawda jest taka, że ludzie nie doceniają tego co dostają za darmo.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Przed płotem

Post »

Przed płotem posesji po budowie drogi zostawiono nam wąski fragment ziemi. Tak jak na wsi się często spotyka. Czy można go obsadzić żeby nie trzeba było za wiele wokół tego chodzić i żeby długo było ładne? Na początek na myśl przychodzą mi bratki, a potem?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przed płotem

Post »

Najlepiej dać włókninę i wysypać żwir, ale niezbyt drobny :wink:
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Zagospodarowanie wąskiej rabaty/miejsca przy ogrodzeniu itp.

Post »

A taki żwir często trzeba podlewać. I jak kwitnie? :wink:

Dziękuję za przeniesienie wątku. Nie mogłam znaleźć tematu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”