Żywotniki, bukszpany kontra psy

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
yogyakarta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 kwie 2011, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywotniki, bukszpany kontra psy

Post »

Może mi ktoś pomóc w rozwikłaniu dwóch problemów, a mianowicie mam posadzone w ogrodzie kilkuletnie tuje Szmaragd (rosną 3 i 4 lata) rosły dobrze jednak ciężka zima, a dokładnie śnieg podniszczył gałązki w niektórych, jednak większy problem to że w kilku zaczęły mi przysychać dolne gałązki. Parę tuj wygląda okropnie teraz zwłaszcza przy dole. Raczej wnioskuję, że to psy narobiły takich szkód mam jednego większego, który swoim ciężarem ponadrywał dolne gałązki w zimę kiedy były one śniegiem przykryte, a w dodatku chyba tujom zaszkodził psi mocz. Te przypalenia i usychanie jest tylko z jednej strony wygląda to właśnie tak gdzie psy sikały. Możecie potwierdzić czy to faktycznie psi mocz zniszczył dolne gałązki czy też to jakaś może choroba. Tak jak piszę te przypalenia są głównie na tych gdzie najwięcej psy przebywały. Dwie chyba muszę wymienić bowiem psy ponadrywały tak dolne gałęzie, że zostały z nich tylko takie straszaki, także w tujach chyba te gałązki już nie odrosną i się nie zregenerują zostawiając goły dół.

Inna sprawa to podobny problem z bukszpanami. Mam dwa i na jednym widać tylko parę przyschniętych gałązek, ale w drugim jest więcej tych uschniętych gałązek.
Nie wiem czy to też wina psów czy jednak bukszpany potrzebują jakiegoś wsparcia bo słyszałem, że może je atakować jakaś choroba. Ktoś kto się zna i może doradzić niech rzuci okiem na moje fotki i mi podpowie co z moimi szmaragdami i bukszpanami. Co do Tuj to tak jak piszę domyślam się, że to wina psów, że podniszczyły mi tak parę tych szmaragdów.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szmaragd i bukszpany a psy

Post »

Psy.
Bukszpan też.
Awatar użytkownika
lizbonka
50p
50p
Posty: 56
Od: 28 maja 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tuje szmaragd i bukszpany a psy

Post »

No to potwierdziłeś przypuszczenia co do mojego identycznego problemu :( Szmaragdy i bukszpan tez tak u mnie wyglądają, niestety....
Pozdrawiam
Lizbonka & Marysia & Suri & Felix :)
maciekmc8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 kwie 2015, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywotniki kontra psy

Post »

Mam pytanie, zamierzam zrobić żywopłot i nie wiem, czy użyć do tego celu żywotnika zachodniego ?Smaragd?, czy cyprysika lawsona "Columnaris". Miejsce jest dosyć wietrzne, ziemia średnio żyzna, klimat nie szczególnie mroźny (lubuskie). Chcę żeby żywopłot szybko rósł. Dodam, że może mieć kontakt ze zwierzętami (koty, psy). W jakiej rozstawie najlepiej je sadzić?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Psy jak i koty mogą zgładzić te rośliny, koty zniszczą tylko kawałkki rośliny ale psy już całą, musisz czymś odgrodzić. Jak już to bierz Żywotnika jest bardziej zwarty, będziesz ścinał tylko górę w razie potrzeby. Sadzisz co 80-100cm.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

ja sadziłem co 0,8 i 0,55 od płotu. Szmaragd szybko rośnie. Widziałem też żywopłot z szmaragdów przetykany na przemian cyprysikami . Ciekawie to wyglada - soczysta zieleń szmaragdów z lekko przytłumioną (ciemniejsza ) zielenią cyprysików L.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Smaragd vs Columnaris

Post »

Cyprysika będziesz musiał ciąć po bokach bo śnieg będzie zalegał i górą. Szmsragda tylko na górze będziesz mógł wyrównywać ale to nie koniecznie, kwestia gustu.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Smaragd vs Columnaris

Post »

Ja mam żywopłot ze Szmaragda. Posadzony 10 lat temu (co 70 cm), rośnie sobie ładnie i bezproblemowo. Nie był jeszcze nigdy przycinany. Mi w Szmaragdach odpowiada ich kolor i to, że mają zwartą budowę.
krzysiekbyd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 paź 2010, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

tuje - psy

Post »

Czy jak obsikuja Psy tuje to one padną ?? .Mieszkam na wsi i gnam sąsiada psy już mi sił braknie ....
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: tuje - psy

Post »

Żadna roślina nie wytrzyma takiej dawki nawozu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”