Co robimy w LISTOPADZIE w naszych ogrodach ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Podsumowując w listopadzie wykonujemy następujące prace;

-Zagrabiamy liście i układamy je na grządkach zabezpieczając rosliny przed nadejściem mrozów
-Przycinamy zaschnięte pędy większości bylin
-Po raz ostatni kosimy trawnik ustawiając noże wysoko
-Wrażliwe na mrozy krzewy osłąniamy włókniną,matami słomianymi,papierem falistym
-Róże kpczykujemy i okrywamy jedliną
-Żywopłoty z krzewów zrzucających liście,możemy jeszcze raz przyciąć
-Ostatnie rośliny w pojemnikach np.oleandry,juki,laury wnosimy do wnętrza
-Pnie drzew owocowych malujemy mlekiem wapiennym,chroniąc korę przed pękaniem
-Zamykamy dopływ wody do ujęcia zewnętrznego, otwieramy kurki i przedmuchujemy rury
-Zasilamy drzewa,krzewy i rabaty nawozem potasowym i fosforowym albo tzw.mieszanką jesienną nie zawierającą azotu
-Wykonujemy opryski drzew chroniące je np.przed rakiem bakteryjnym lub kędzierzawością liści
-Co 3-4 lata rozsypujemy na grządkach wapno ogrodnicze,co zmniejsza kwaśność gleby i ułatwia wzrost roślin.Zwykle stosuje się 15 kg na 100 m2
-Zanim gleba zamarznie możemy posiać niektóre warzywa i kwiaty np.marchew,pietruszkę,koper,nagietki,smagliczkę,ostróżkę,lawendę,pierwiosnki
-Sadzimy czosnek przykrywając miejsce sadzenia gałązkami jedliny lub zasypując liśćmi
-Z drzew owocowych ścinamy gałążki na których znajdują się oprzędy oraz jaja owadów i palimy
-Wyławiamy rośliny wodne pływajace jak piscja,salwinia,hiacynt wodny i przechowujemy w pojemniku z wodą w jasnym miejscu w temperaturze 15-18oC.
-Przed nadejściem śniegów obwiązujemy iglaki głównie kolumnowe co uchroni je przed połamaniem gałęzi pod ciężarem śniegu
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Krysiu mądrze to napisałaś, ale co do punktu pierwszego, to mam mieszane odczucia.
Zawsze mam wrażenie, że tam zimują różne robale dobre i złe, no i zarodniki różnych grzybów. Wolę gałązki jedliny, po którą i tak nie chce mi się chodzić.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

To co Krysia napisała jest prawdą.
Myślę, że pisząc wykaz prac jaki trzeba wykonać w ogrodzie miała na myśli listopad 2006 :D
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7587
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co robimy w Listopadzie na działkach i w naszych ogrodach ?

Post »

Co robimy w Listopadzie na działkach i w naszych ogrodach ?
:roll: :?: :arrow:
Miłego dnia!
Admin.
Grzegorz B

Post »

Cóż robimy w listopadzie na działkach i w ogrodach :roll: Oj jest jeszcze troszkę robót. Teraz przychodzą mi na myśl takie:

- można sadzić jeszcze drzewka i krzewy

- kończymy prace porządkowe (wyrywamy rośliny jednoroczne, wycinamy obumarłe części bylin, choć tutaj są różne opinie na ten temat. Pewnie zgodność jest do tego, że pozostawiamy te kwiatostany, które dzięki zimowej oprawie, wyglądają nadal bardzo interesująco np. rudbekia błyskotliwa, rozchodnik okazały, odętka, jeżówki....

- zabezpieczamy rośliny przed mrozem (oczywiście te które tego wymagają). Przystępujemy do tego wówczas, gdy ujemna temperatura zaczyna dominować a ziemia lekko zamarznie.
A jakie rośliny przykrywamy. A więc zaleca się przykrycie tych roślin które posadziliśmy jesienią i nie miały się one czasu ukorzenić, gatunki o zimozielonych liściach np. hebe, pierisy, młode rhododendrony itd.

- na wolnych zagonach jak mamy chęć to możemy rozrzucić obornik czy kompostownik, które przekopujemy, ale nie grabimy.

- obfite podlewanie krzewów zimozielonych. Glebę się nawadnia bardzo obficie, tak aby woda stała na jej powierzchni przez 2-3 dni. Dobrze jest również spryskać rośliny, wówczas roślina chłonie wodę całą swą powierzchnią.

To tyle co mi w tej chwili przyszło na myśl :roll: :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

- zbieramy resztę późnych owoców,
- dookoła wrażliwszych roślin stawiamy płotki przeciw suchemu, zimowemu wiatrowi,
- zabezpieczamy rośliny przed nadmiarem wody (skalniaki, miskanty),
- zabezpieczamy na zimę sprzęt i narzędzia (czyścimy, smarujemy, ostrzymy),
- przygotowujemy zapas opału do kominka :)
- karmimy norniki i myszy trutką!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

- grabimy liscie z trawnika, żeby sciółka nie gniła
- kończymy porządki: wyrywamy roślinki jednoroczne
- okrywamy róże
- rozrzucamu na zagonkach obornik lub kompost i przekopujemy ziemię
- porządkujemy skrzynki i donice z kwiatami
- podlewamy roslinki zimozielone
- zabezpieczamy młode drzewka przed mrozem
- wapnujemy glebę pod drzewami
- pod koniec miesiąca należy spuścić wodę z oczka wodnego
- przeglądamy roślinki pokojowe
- łudzimy się , że jeszcze będzie ładnie i tak szybko nie przyjdą kolejne przymrozki :wink:
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

W listopadzie grabimy liście.
Można je wykorzystać do okrywania co wrażliwszych roślin albo po prostu spalić.
Kompostowanie ich jest ryzykowne z uwagi na możliwość wrzucenia liści chorych.

Można jeszcze przekopać zagony w ostrą skibę, dodawszy uprzednio np. kompost lub nawóz.
W tunelach i oranżeriach uporządkować teren i schować tam sprzęt taki jak beczki na wodę, worki z nawozem, puste doniczki, skrzynki, itp przedmioty.

Należałoby wyczyścić narzędzia ogrodnicze a nawet lekko je zakonserwować.

Części metalowe warto zanurzyć na chwilę we wrzątku w celu likwidacji grzybów, nicieni i bakterii. Spirytus też pomaga ale jest kosztowny.
Konserwacja polega na nasmarowaniu części metalowych olejem do maszyn a miejsca ruchome preparatem WD-40
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Grzegorz B pisze:
diaga pisze:- pod koniec miesiąca należy spuścić wodę z oczka wodnego
A dlaczego :?: :roll:
Jeżeli głębokość oczka jest mniejsza niż 1 m należy spuscić z niego wodę, żeby marznąć nie uszkodziła wyściółki betonowej lub syntetycznej. Oczko należy wyczyścic wtedy i wypełnić suchymymi liścmi albo zabezpieczyć folią.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

diaga pisze:Jeżeli głębokość oczka jest mniejsza niż 1 m należy spuscić z niego wodę, żeby marznąć nie uszkodziła wyściółki. Oczko należy wyczyścic wtedy i wypełnić suchymymi liścmi albo zabezpieczyć folią.
Diagra ma na myśli oczko betonowe z którego należy wypompować na jesień wodę.
W takim układzie już to nie będzie "oczko" tylko zbiornik na wodę, ponieważ w ciągu sezonu nie zdążą się zagnieździć w nim pożyteczne żyjątka.
Oczko wykładane folią powinny być napełnione wodą w ten sposób aby folia nie wystawa ponad taflę.
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Zabezpieczamy drzewka przed zającami ;:53 i sarnami
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Myślę jeszcze, że teraz jest ostatni dzwonek na przesadzanie iglaków. Mam zamiar to zrobić, ale jeśli się mylę, to powiedzcie. :D
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
Awatar użytkownika
dkm60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 3 maja 2007, o 21:58
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Odnośnie prac jesiennych teraz wysiać wapno pod brzoskwinie.Czy lepszy byłby inny termin.Drzewo nie jest stare ale gumuje i niszczą się gałęzie,które musiałam obciąć.Jak to się ma do W@aszych doświadczeń.Kupiłam dolomit czy dobrze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”