Co można wrzucać/wysypywać na kompost ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Też się cieszę, że mogłam w jakiś sposób Ci pomóc... Właśnie z Daglezji, Sosen, Żywotników, Jałowców mam stare nasadzenia żywopłotowe... A w tym roku zamierzam posadzić (już zimują w piwnicy) żywopłot z Buka... Różnorodność wszędzie wskazana... :wink:
Powodzenia... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

A czy macie jakieś doświadczenia z kompostowaniem igieł świerkowych? Ponoć w kompostowaniu mają dobry stosunek węgla do azotu. Zimą - na próbę - przesypywałam nimi (cienką warstwą) co jakiś czas odpadki kuchenne w plastikowym kompostowniku, ale na efekt muszę poczekać, aż się to wszystko skompostuje.
Igły świerkowe w poprzednim roku mieszałam z ziemią wokół borówek, ale boję się, że takie nieskompostowane zabiorą im azot. Co radzicie?
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Możesz podsypać trochę nawozem azotowym na wszelki wypadek.
Zawsze możesz też z kompostu zrobić oprysk i zasilać roślinę "dożylnie" tzn dolistnie.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Dzięki za rady :D Muszę spróbować z gnojówką kompostową, nie chcę stosować żadnych nawozów w ogrodzie.
W ubiegłym roku wokół borówek posiałam trochę bobu; po zebraniu plonu, korzenie zostawiłam w ziemi, a pocięte łodygi lekko wokół zagrzebałam.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

terecha pisze:... nie chcę stosować żadnych nawozów w ogrodzie....
Niewielkie dawki nie zaszkodzą - traktowane jako dodatek. szczególnie jeśli jakieś określone pierwiastko trzeba wprowadzić. Ale to tylko moja opinia.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

NOTO pisze:
terecha pisze:... nie chcę stosować żadnych nawozów w ogrodzie....
Niewielkie dawki nie zaszkodzą - traktowane jako dodatek. szczególnie jeśli jakieś określone pierwiastko trzeba wprowadzić. Ale to tylko moja opinia.
Trzeba pamiętać, że słowo NAWÓZ nie zawsze brzmi źle, tymbardziej, że jako nawóz trzeba traktować również obornik, gnojówkę, kompost itp. Chyba że myślisz o nawozach typowo sztucznych, ale i te także trzeba brać na logikę.
To tak jak z żywnością i żywieniem ludzi - nie każde dodawane do żywności "E" jest straszne i złe. Nie każdy nawóz musi być be. Tymbardziej jeśli się go stosuje z głową i przestrzega okresu karencji to zaryzykuję stwierdzenie, że nie ma większego wpływu na skład chemiczny roślin i na nas ( w sensie pozostałości w roślinie określonych pierwiastków).
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Też się zgadzam, że niewielkie ilości nawozów sztucznych, bo o takie chyba przedmówcy chodziło, nie zrobią krzywdy ani ludziom, ani zwierzętom, ani roślinom... Wręcz wspomogą nasz kompost, bo nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu ogrodowi tego co potrzebuje, tylko naturalnymi metodami... Przesada w żadną stronę, nie jest dobra...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Stosowanie nawozów sztucznych nie powinien zaszkodzić zwierzętom (w tym człowiekowi). Kiedy zastosowałem nawóz przyśpieszający kompostowanie, to kompost zaczął mieć większą wartość (wcześniej kompost nie pobudzał aż tak roślin do wzrostu). Niestety nie jestem w stanie wyprodukować pełnowartościowego kompostu z samej trawy i chwastów z działki.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Dokładnie umiar we wszystkim wskazany. Chodziło i o odpowiednie dawkowanie nawozów ... również i sztucznych.
Mamy tendencję do tego że jak pisze 50g to dajemy "na wszelki wypadek" 70g :)
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

:oops: ale dyskusję wywołałam :D a skromnie pytałam o kompostowanie igieł świerkowych :wink:
słowo NAWÓZ to worki "saletry czy saletrzaku" (nie znam się na tym :cry: ), które w dzieciństwie widziałam w magazynach.
A więc pora myśleć inaczej :wit
wonski1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 paź 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Witam!
Czy na kompost nadaje się,czywiście oprócz wszystkich innych odpadów zielonych mech wygrabiony z trawnika?
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Wygrabionym z trawnika mchem wyściółkowałam maliny. Świetnie trzymają wilgoć i nie pozwalają chwastom tak szybko wyrastać
wonski1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 paź 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy iglaki można wrzucać na kompost

Post »

Ok,ale mam tylko kilka krzaków malin,a mchu wystarczyłoby na kilkadziesiąt,więc...może na kompost.Prawdę mówiąc już to zrobiłem.Niech się dzieje wola boska.Dzięki za podpowiedz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”