Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY? JAK?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
czeczen1963
50p
50p
Posty: 94
Od: 1 sie 2014, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Samociążek

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie

Post »

Trzy lata temu wysadziłem przy granicy świerki kłujące 0,3m h.Z braku wiedzy i doświadczenia posadziłem je w rozstawie 0,7. Wyrosły nadpodziw szybko 1,0 do1,2 m h i jakieś 0,6 m srednicy,zachodząc na siebie . Tuż przed świętami zmieniłem im rozstaw 1.2 do1,5m . Czy powinienem je czymś zasilić? mikoryza? ukorzeniacz?
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie

Post »

Jak zasilać to oprysk nawozem, jeżeli bryła korzeniowa ucierpiała przy przesadzaniu to możesz dla równowagi skrócić lub przerzedzić boczne gałązki
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Kilka pytań o cięcie i przesadzanie

Post »

Witam
Wybaczcie, że piszę to wszystko w ogólnym temacie ale uznałem, że nie ma sensu zakładać dla każdej rośliny oddzielnego tematu. Przechodząc do sedna sprawy:

1. Muszę przesadzić jeżynę gazdę. Kiedy mogę ją przesadzić oraz czy stare pędy należy ścinać zaraz po owocowaniu czy mogę to zrobić teraz? Po za tym, czy jeżeli mam w krzaku 3 młode dorodne pędy mogę je delikatnie rozdzielić czy lepiej tego nie robić?

2. Czy można już przesadzić czarną porzeczkę? Oraz czy czarna porzeczka może rosnąc obok białej i czerwonej czy lepiej nie sadzić ich blisko siebie?

3. W tym roku na wiosnę przysypałem gałązkę agrestu krzaczastego. Obecnie na tej gałązce mam 3 sadzonki jedną dużą i dwie mniejsze. Kiedy mogę odciąć te sadzonki? Mogę to zrobić teraz czy poczekać do późnej jesieni a może do wiosny? Po za tym taki młody agrest można od razu wsadzić bezpośrednio do ziemi czy bawić się w jakieś donice itp?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Kilka pytań o cięcie i przesadzanie

Post »

Nie widzę przeciwwskazań do obcięcia teraz starych pędów i do przesadzenia jeżyny. Rozdzielenie karpy? Można, ale zawsze ryzyko uszkodzenia. Ogólnie, jeśli krzew zakończył wzrost to można przesadzić, ale staraj się zabrać trochę bryły korzeniowej. Różne gatunki porzeczek rosną u mnie obok siebie i nie ma problemów. Nawet to lepiej, niźli rosłyby obok krzewy tego samego gatunku. To zawsze pewna bariera dla niektórych chorób. Jeśli odkład ma już spore korzenie, to teraz można odciąć i wsadzić samodzielnie do gleby.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Badylarka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 kwie 2017, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda

Re: Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY?

Post »

Nie wiem, czy trafiłam w dobry dział, jeśli nie, proszę o przeniesienie.

W tym roku pozbyłam się jakimś cudem opuchlaków i przy operacji wymiany ziemi w pojemnikach na balkonie niestety nie przeżyła tego wierzba szczepiona na pniu. Chciałabym kupić podobną w jej miejsce, ale panicznie boję się powrotu szkodników, więc z pewnością przed wsadzeniem nowej rośliny w ziemię opłuczę korzenie.
Czy można to zrobić tak by nie zaszkodzić młodemu drzewku, na przykład wczesną wiosną zanim zacznie się okres wegetacyjny? Czy jakakolwiek wierzba to przeżyje?
Proszę o porady :)
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY?

Post »

Myślę że spokojnie da rade. Kluczowy jest tu termin. Z odkrytym korzeniem wsadzamy rośliny jesienią, wczesną wiosną też. znaczenie ma tu też kwestia dobrego ubicia ziemi żeby oblepiła korzenie i nawodnienia obfitego po posadzeniu. Potem też trzeba pilnować by ziemia nie przeschła.
Starsze rośliny lepiej przesadzać z bryłą ale jeśli myślisz o kupnie nowego, czyli pewnie młodego okazu, to taki zabieg nie powinien zaszkodzić, tym bardziej że wierzby nie należą chyba do kapryśnych gatunków.

Też kiedyś przyniosłam paskudstwo w doniczce, z kerfura, tyle że to była bylina - odętka wirginijska. Na szczęście nie wsadzilam od razu, więc robactwo sie rozmnożyło chyba, upasło, to i dojrzałam w doniczce że życie biologiczne kwitnie. Wypłukałam całą ziemię i przy okazji podzieliłam na więcej sadzonek. To była wczesna wiosna.
Awatar użytkownika
Badylarka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 kwie 2017, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda

Re: Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY?

Post »

O serdecznie dziękuję, uspokoiłaś mnie, bo już myślałam że z moim panicznym strachem przed robactwem, będę musiała całkowicie zrezygnować z zakupu drzewka :)

Ja to nawet nie wiem skąd przyniosłam szkodnika, minęło już trochę czasu od wymiany ziemi i już raczej nic mi nie umrze z tego powodu :) Opuchlaków brak, póki co nie planuję niczego więcej przesadzać, tylko na jesień lub wiosnę zakupię sobie wierzbę, bo mi jej cholernie brakuje ;(
Awatar użytkownika
tomur
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2019, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Staszów
Kontakt:

Przesadzanie truskawek, malin, jeżyn - pytanie początkującego

Post »

Mam pytanie dotyczące przesadzania truskawek, malin, jeżyn itp.
Dopiero raczkuję w temacie przydomowej uprawy owoców i warzyw, i chciałbym się od Was dowiedzieć jak podejść do tego tematu przesadzania.
Zrobiłem niedawno kilka prób i większość z nich była klapą, a robiłem tak:
  • Odkopałem jedną sadzonkę truskawki, nie czyściłem korzeni, wkopałem w innym miejscu we wcześniej przygotowanym dołku tak, aby korzenie swobodnie były ułożone w dół. Następnie przysypałem delikatnie, ale tak, aby "serca" sadzonki nie przysypać. Podlałem
  • Odkopałem jedną sadzonkę truskawki, oczyściłem korzenie, wkopałem w innym miejscu we wcześniej przygotowanym dołku tak, aby korzenie swobodnie były ułożone w dół. Następnie przysypałem delikatnie, ale tak, aby "serca" sadzonki nie przysypać. Podlałem

    Odkopałem jedną sadzonkę truskawki, oczyściłem korzenie oraz przyciąłem aby korzenie miały ok. 5 cm, wkopałem w innym miejscu we wcześniej przygotowanym dołku tak, aby korzenie swobodnie były ułożone w dół. Następnie przysypałem delikatnie, ale tak, aby "serca" sadzonki nie przysypać. Podlałem
Nie robiłem jeszcze opcji z odkopaniem sadzonki, oczyszczeniem korzeni i namoczeniu ich.

W każdej z opcji jakoś większość "umarła" i teraz moje pytania:
Jak długo trzeba czekać na podniesienie się sadzonek?
Jak należy podlewać przesadzone sadzonki? Tzn. jak dużo wody oraz częstotliwość?

Dopowiem, że w miejscu docelowym truskawki u mnie rosną - chciałem powiększyć "plantację" :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzanie truskawek, malin, jeżyn - pytanie początkującego

Post »

Pierwsza opcja najlepsza, ale jest zbyt gorąco, trzeba starać się wybrać jakiś tydzień ochłodzenia z opadami, lepiej byłoby sadzić we wrześniu.Truskawki często tracą dolne liście gdy ze środka zaczną wyrastać nowe, poczekaj, dbaj o wilgotność, ale nie zalewaj.Najlepiej wykopane sadzonki od razu sadzić na przygotowane miejsce.
Awatar użytkownika
tomur
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2019, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Staszów
Kontakt:

Re: Przesadzanie truskawek, malin, jeżyn - pytanie początkującego

Post »

Co to znaczy nie przelewać? Jak długo długo je podlewać, jak często jak dużo wody?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przesadzanie truskawek, malin, jeżyn - pytanie początkującego

Post »

To znaczy żeby nie robić błota wokół sadzonek.Dobrze jest płytko wzruszać glebę, gdy się zaskorupi od podlewania, a podlewać w miarę potrzeby jak widać, że przeschło.Podlewać niewielkimi dawkami, a częściej.
minimisia
100p
100p
Posty: 112
Od: 17 maja 2007, o 11:42
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Przesadzanie truskawek, malin, jeżyn - pytanie początkującego

Post »

Musisz zadbać żeby miały wilgotno, ale nie nadmiar wody.
Awatar użytkownika
tomur
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2019, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Staszów
Kontakt:

Re: Przesadzanie truskawek, malin, jeżyn - pytanie początkującego

Post »

Sukces, podniosły się prawie wszystkie przesadzone truskawki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”