Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
czeczen1963
 Tytuł: Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie
PostNapisane: 6 kwi 2015, o 12:26 
50p
50p

0 szt.
Trzy lata temu wysadziłem przy granicy świerki kłujące 0,3m h.Z braku wiedzy i doświadczenia posadziłem je w rozstawie 0,7. Wyrosły nadpodziw szybko 1,0 do1,2 m h i jakieś 0,6 m srednicy,zachodząc na siebie . Tuż przed świętami zmieniłem im rozstaw 1.2 do1,5m . Czy powinienem je czymś zasilić? mikoryza? ukorzeniacz?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ZbigniewG
 Tytuł: Re: Drzewa i krzewy - przesadzanie
PostNapisane: 6 kwi 2015, o 13:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jak zasilać to oprysk nawozem, jeżeli bryła korzeniowa ucierpiała przy przesadzaniu to możesz dla równowagi skrócić lub przerzedzić boczne gałązki

GodfatherPL
 Tytuł: Kilka pytań o cięcie i przesadzanie
PostNapisane: 22 wrz 2015, o 12:20 
200p
200p

1 szt.
Witam
Wybaczcie, że piszę to wszystko w ogólnym temacie ale uznałem, że nie ma sensu zakładać dla każdej rośliny oddzielnego tematu. Przechodząc do sedna sprawy:

1. Muszę przesadzić jeżynę gazdę. Kiedy mogę ją przesadzić oraz czy stare pędy należy ścinać zaraz po owocowaniu czy mogę to zrobić teraz? Po za tym, czy jeżeli mam w krzaku 3 młode dorodne pędy mogę je delikatnie rozdzielić czy lepiej tego nie robić?

2. Czy można już przesadzić czarną porzeczkę? Oraz czy czarna porzeczka może rosnąc obok białej i czerwonej czy lepiej nie sadzić ich blisko siebie?

3. W tym roku na wiosnę przysypałem gałązkę agrestu krzaczastego. Obecnie na tej gałązce mam 3 sadzonki jedną dużą i dwie mniejsze. Kiedy mogę odciąć te sadzonki? Mogę to zrobić teraz czy poczekać do późnej jesieni a może do wiosny? Po za tym taki młody agrest można od razu wsadzić bezpośrednio do ziemi czy bawić się w jakieś donice itp?

ERNRUD
 Tytuł: Re: Kilka pytań o cięcie i przesadzanie
PostNapisane: 24 wrz 2015, o 20:51 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Nie widzę przeciwwskazań do obcięcia teraz starych pędów i do przesadzenia jeżyny. Rozdzielenie karpy? Można, ale zawsze ryzyko uszkodzenia. Ogólnie, jeśli krzew zakończył wzrost to można przesadzić, ale staraj się zabrać trochę bryły korzeniowej. Różne gatunki porzeczek rosną u mnie obok siebie i nie ma problemów. Nawet to lepiej, niźli rosłyby obok krzewy tego samego gatunku. To zawsze pewna bariera dla niektórych chorób. Jeśli odkład ma już spore korzenie, to teraz można odciąć i wsadzić samodzielnie do gleby.

Badylarka
 Tytuł: Re: Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY?
PostNapisane: 8 cze 2017, o 18:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Nie wiem, czy trafiłam w dobry dział, jeśli nie, proszę o przeniesienie.

W tym roku pozbyłam się jakimś cudem opuchlaków i przy operacji wymiany ziemi w pojemnikach na balkonie niestety nie przeżyła tego wierzba szczepiona na pniu. Chciałabym kupić podobną w jej miejsce, ale panicznie boję się powrotu szkodników, więc z pewnością przed wsadzeniem nowej rośliny w ziemię opłuczę korzenie.
Czy można to zrobić tak by nie zaszkodzić młodemu drzewku, na przykład wczesną wiosną zanim zacznie się okres wegetacyjny? Czy jakakolwiek wierzba to przeżyje?
Proszę o porady :)

Arnika
PostNapisane: 23 cze 2017, o 11:00 
100p
100p

1 szt.
Myślę że spokojnie da rade. Kluczowy jest tu termin. Z odkrytym korzeniem wsadzamy rośliny jesienią, wczesną wiosną też. znaczenie ma tu też kwestia dobrego ubicia ziemi żeby oblepiła korzenie i nawodnienia obfitego po posadzeniu. Potem też trzeba pilnować by ziemia nie przeschła.
Starsze rośliny lepiej przesadzać z bryłą ale jeśli myślisz o kupnie nowego, czyli pewnie młodego okazu, to taki zabieg nie powinien zaszkodzić, tym bardziej że wierzby nie należą chyba do kapryśnych gatunków.

Też kiedyś przyniosłam paskudstwo w doniczce, z kerfura, tyle że to była bylina - odętka wirginijska. Na szczęście nie wsadzilam od razu, więc robactwo sie rozmnożyło chyba, upasło, to i dojrzałam w doniczce że życie biologiczne kwitnie. Wypłukałam całą ziemię i przy okazji podzieliłam na więcej sadzonek. To była wczesna wiosna.

Badylarka
PostNapisane: 23 cze 2017, o 21:45 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
O serdecznie dziękuję, uspokoiłaś mnie, bo już myślałam że z moim panicznym strachem przed robactwem, będę musiała całkowicie zrezygnować z zakupu drzewka :)

Ja to nawet nie wiem skąd przyniosłam szkodnika, minęło już trochę czasu od wymiany ziemi i już raczej nic mi nie umrze z tego powodu :) Opuchlaków brak, póki co nie planuję niczego więcej przesadzać, tylko na jesień lub wiosnę zakupię sobie wierzbę, bo mi jej cholernie brakuje ;(

tomur
 Tytuł: Przesadzanie truskawek, malin, jeżyn - pytanie początkującego
PostNapisane: 4 sie 2019, o 18:18 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Mam pytanie dotyczące przesadzania truskawek, malin, jeżyn itp.
Dopiero raczkuję w temacie przydomowej uprawy owoców i warzyw, i chciałbym się od Was dowiedzieć jak podejść do tego tematu przesadzania.
Zrobiłem niedawno kilka prób i większość z nich była klapą, a robiłem tak:

Odkopałem jedną sadzonkę truskawki, nie czyściłem korzeni, wkopałem w innym miejscu we wcześniej przygotowanym dołku tak, aby korzenie swobodnie były ułożone w dół. Następnie przysypałem delikatnie, ale tak, aby "serca" sadzonki nie przysypać. Podlałem

Odkopałem jedną sadzonkę truskawki, oczyściłem korzenie, wkopałem w innym miejscu we wcześniej przygotowanym dołku tak, aby korzenie swobodnie były ułożone w dół. Następnie przysypałem delikatnie, ale tak, aby "serca" sadzonki nie przysypać. Podlałem

Odkopałem jedną sadzonkę truskawki, oczyściłem korzenie oraz przyciąłem aby korzenie miały ok. 5 cm, wkopałem w innym miejscu we wcześniej przygotowanym dołku tak, aby korzenie swobodnie były ułożone w dół. Następnie przysypałem delikatnie, ale tak, aby "serca" sadzonki nie przysypać. Podlałem

Nie robiłem jeszcze opcji z odkopaniem sadzonki, oczyszczeniem korzeni i namoczeniu ich.

W każdej z opcji jakoś większość "umarła" i teraz moje pytania:
Jak długo trzeba czekać na podniesienie się sadzonek?
Jak należy podlewać przesadzone sadzonki? Tzn. jak dużo wody oraz częstotliwość?

Dopowiem, że w miejscu docelowym truskawki u mnie rosną - chciałem powiększyć "plantację" :)

selli7
 Tytuł: Re: Przesadzanie truskawek, malin, jeżyn - pytanie początkującego
PostNapisane: 5 sie 2019, o 07:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Pierwsza opcja najlepsza, ale jest zbyt gorąco, trzeba starać się wybrać jakiś tydzień ochłodzenia z opadami, lepiej byłoby sadzić we wrześniu.Truskawki często tracą dolne liście gdy ze środka zaczną wyrastać nowe, poczekaj, dbaj o wilgotność, ale nie zalewaj.Najlepiej wykopane sadzonki od razu sadzić na przygotowane miejsce.

tomur
PostNapisane: 5 sie 2019, o 08:10 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Co to znaczy nie przelewać? Jak długo długo je podlewać, jak często jak dużo wody?

selli7
PostNapisane: 5 sie 2019, o 09:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
To znaczy żeby nie robić błota wokół sadzonek.Dobrze jest płytko wzruszać glebę, gdy się zaskorupi od podlewania, a podlewać w miarę potrzeby jak widać, że przeschło.Podlewać niewielkimi dawkami, a częściej.

minimisia
PostNapisane: 17 sie 2019, o 14:55 
100p
100p
Musisz zadbać żeby miały wilgotno, ale nie nadmiar wody.

tomur
PostNapisane: 17 sie 2019, o 15:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Sukces, podniosły się prawie wszystkie przesadzone truskawki :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 153 ]  Idź do strony nr...        1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości