Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY? JAK?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Sądzę ,że wczesna wiosną jest bezpieczniejszą porą na przesadzanie drzew tym bardziej ,że prognozowane jest rychłe nadejscie zimy.
Tej wiosny przesadziłam półtorametrowy świerk serbski i drzewko jakby tego nie odczuło ,szyszkowało i podrosło w ciągu sezonu .Faktem jest ,że wykopałam je z bardzo dużą bryłą korzeniową .
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Goniak - bacy i tak sie nie sprawdzi kiedy nadejdzie zima (chyba że trafi - ma 50% szans) :)

wiosna jest dobra na przesadzanie drzew koło domu, kiedy możemy kontrolować wilgotność gleby

Guidet - masz zupełną rację, dobrze napisane, pamietać należy że na terenie Polski ziemia może być zamarznięta do 1,4 m a każdy gatunek jest inaczej wrażliwy na przesadzanie i inny ma system korzeniowy (nawet w obrębie tego samego gatunku i odmiany).

Tomek - skorzystaj z wyszukiwarki - temat był wielokrotnie omawiany
Leszczyna powinna bez problemu sie przyjąć, taka jej natura :)
Robinia jeśli jest szczepiona to pilnuj aby na wiosne eliminować pędy podkładki, jeśli przyjdą silne mrozy lepiej korone zabezpiecz przed mrozem, bo odrosty z korzenia będą niewiele warte

Przesadzanie nigdy nie jest bezpieczne. Najlepiej we wrześniu lub do połowy pażdziernika (i to też zależy od zimy) bo czasem zawita już z początkiem listopada :(
olesiak
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2007, o 18:26
Lokalizacja: koło Nowego Sącza

Termin przesadzenia

Post »

Mam w ogrodzie posadzone na wiosne sadzonki: tamaryszek, forsycja, pęcherznica, dereń biały, tawuła von heute i mam pytanie kiedy można je przesadzić na stałe miejsce, wcześniej nie mogłem bo nie było mnie jakiś czas w domu.
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Najlepiej zrobić to wczesną wiosną. Zanim ruszy wegetacja roślin. Pozdrawiam Magda :D
Pozdrawiam Magda :)
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Kiedy przesadzać krzewy ozdobne

Post »

Wiosną muszę przesadzić hibiskusa, perukowca, rododendrona i pigwowca. Kiedy to najlepiej zrobić i czy moje krzewy bardzo to odczują. Najbardziej zależy mi na hibiskusie. Przez 2 lata urósł ok 2 m. i pięknie kwitł. Czy ktoś wie jak on znosi przesadzanie? Obawiam się, że nowe miejsce może mu tak nie spasować.
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

pigwowca łatwo można przesadzać ,rododendrona też bez problemów ,tylko z możliwie największą bryłą korzeniową ,ale z perukowcem to już trochę gorzej -ja swojego przesadzałam dwa lata temu i do tej pory nie doszedł do siebie ,ale i tak się cieszę ,że przeżył bo już myślałam ,że nic z niego nie będzie .Z hibiskusem to Ci nie doradzę bo ja nie przesadzałam nigdy .Ja z własnego doświadczenia wiem ,że najlepszą porą na przesadzanie jest jesień ,ale wczesną wiosną też można -tylko wtedy już całe lato musisz zapewnić przesadzonym roślinkom dużo wody.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Hibiskus przesadzanie znosi dobrze,nie ma żadnych rewelacji ,ponieważ on bardzo póżno zaczyna wegetację więc spokojnie w marcu i kwietniu możesz go przesadzać.
Przesadzony perukowiec -poroku walki poddał się ,padł.Jeśli nie musisz ,nie ruszaj go ale
u Ciebie może inaczej się zachowa.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Moje dwa hibiskusy przesadzone wiosną niestety nie wydały kwiatów w tym samym roku czyli w ubiegłym.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Dziękuję za rady. Troszkę zasmuciłam się, że z tym perukowcem może być ciężko.
Jakubie - czyli ostatecznie hibiskus ci przetrwał, tak? Ciężko by było mi pogodzić się ze stratą tego pięknego krzewu. Brak kwitnienia przez jeden sezon jakoś bym przeżyła, chociaż z pewnością pięknie by wyglądał.
Chciałam się jeszcze dowiedzieć jakie one mają systemy korzeniowe - chodzi mi o hibiskusa i perukowca.
Przesadzić te roślinki niestety muszę, ponieważ od wiosny będzie na tym miejscu budowa. Mam dwa wyjścia - albo nic z nimi nie robić i skazać je na zniszczenie, albo próbować ratować.
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kiedy przesadzać krzewy ozdobne

Post »

Wiolu ja przesadzałam Hibiskusa ale jesienią i wszystko jest z nim OK.Nawet pięknie i długo kwitł w zeszłym roku.
tulipanka pisze: Najbardziej zależy mi na hibiskusie. Przez 2 lata urósł ok 2 m. i pięknie kwitł.
2 metry.Wiolu to co ty zrobiłaś że tak zapinkala :?:Mój jak urośnie w sezonie 10 cm. to ogromny sukces.Co ty mu tam podsypujesz :?: Jakieś hormony wzrostu :D Pozdrawiam.Magda
Pozdrawiam Magda :)
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Oby i u mnie przeprowadzka okazała się łaskawa.
Madziu - hibiskusa posadziłam (jak radzili w ogrodniczym) w zacisznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Dodatkowo na zimę go zabezpieczam. Nie wiem czy to konieczne, ale ja mieszkam w dolinie i u mnie mrozy zawsze są trochę większe.
Miejsce w którym rośnie, przed posadzeniem, dokładnie przekopałam ze spróchniałym obornikiem. Chemii prawie w ogóle nie stosuję. Raz zaleciało mu trochę nawozu do trawnika. Myślę, że miejsce mu bardzo odpowiada i dlatego tak rośnie. :P
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Kiedy przesadzać krzewy ozdobne

Post »

Karolcia pisze: Wiolu to co ty zrobiłaś że tak zapinkala :?:Mój jak urośnie w sezonie 10 cm. to ogromny sukces.Co ty mu tam podsypujesz :?: Jakieś hormony wzrostu :D Pozdrawiam.Magda
Mnie też zdziwiło to tempo! :shock: Hibiskusy nie rosną tak szybo ,aby w 2 lata miały 2 metry!!!
Czy można prosić o zdjęcie? :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Chętnie bym pokazała ale takowej nie posiadam. Obiecuję, że wiosną przy przekopywaniu cyknę mu fotkę a potem jeśli się przyjmie i będzie kwitł to oczywiście też się pochwalę.
Wcześniej nie przywiązywałam zbytniej wagi do tego aby uwieczniać swoje rośliny na zdjęciach. Teraz oczywiście bardzo tego żałuję ;:46 ;:46 ;:46 Super było by mieć zdjęcia, które obrazowały by od początku jak powstaje ogród.
Aniu - jeśli chcesz koniecznie, to w ładny dzień zrobię fotkę tym gołym badylom i ją wstawię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”