Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY? JAK?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

przejadę się jeszcze do nadleśnictwa... może mają tańsze sosony w doniczkach, ale nie po 50 zł, jak dla mnie to przesada...
z jałowcami spróbuję, kilka małych egzemplarzy....

a co się stanie jak przesadzę po pęknięciu pąków, czy istnieje jakieś większe ryzyko przechorowania rośliny, niż po przsadzeniu przed ich pęknieciem? zima jaka jest widać, poki co dla mnie jest ok, bo nie ma śniegu, przez co rzeka za bardzo się nie podniosła i ryzyko zalania części mojej działki [tej gdzie chce przesadzić rosliny, i posadzić sosny] jest duzo mniejsze....

dzięki za info z grabami, słyszałem, że gęsto, ale że aż tak :) człowiek uczy się całe życie, muszę znaleźć 32 sadzonki...
Tomek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

W zimie , rośliny zasypiają, utrzymując spowolnioną wegetację/ hibernację, jak człowiek w narkozie lub we śnie.
Przebudzenie, spowodowane przez ocieplenie, to rozhartowanie i szybki wzrost procesów życiowych - pobierania substancji przez korzenie, budowania masy zielonej, etc.

Przesadzanie w fazie pękającego pąka, to taki sam szok, jak operacja bez narkozy.
Albo - przeżyje, albo odchoruje, albo zamrze.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Tomek, w Jabłonnej jest szkółka leśna kontenerowa specjalizująca się w produkcji sadzonek "głównie iglastych do odnowień i zalesień ubogich gleb bielicowych". Szukam dalej szkółek leśnych należących do Lasów Państwowych leżących bliżej Łomży, jak znajdę, do wkleję namiary.

Dopisek / cytat ze strony RDLP Białystok:

"Oprócz sadzonek gatunków leśnych nasze szkółki produkują również sadzonki drzew i krzewów ozdobnych. Szczególnie bogaty wybór oferują szkółki przy Nadleśnictwach: Łomża, Rudka, Supraśl, Giżycko i Knyszyn."

źródło: http://www.bialystok.lasy.gov.pl/index.php?pid=szkol
===

Szkółka leśna w Nadleśnictwie Głęboki Bród

Na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród znajduje się szkółka leśna o powierzchni 8,23 ha, produkująca wysokiej jakości materiał zalesieniowy, zadrzewieniowy oraz ozdobny. Materiał ozdobny produkowany jest w pojemnikach (z zakrytym systemem korzeniowym).

Rocznie produkuje się tu około 2 mln sadzonek, wśród których dominuje sosna, przeznaczona na potrzeby odnowienia poklęskowych terenów Puszczy Piskiej.

Sadzonki produkowane w pojemnikach dostępne są przez cały rok. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się ozdobne odmiany świerka.

Szkółką opiekuje się mgr inż. Jacek Jakubowicz – leśniczy leśnictwa Głęboki Bród.
===
Cennik nieaktywny :(
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Jałowce kolumnowe (juniperus communis) kopane z gruntu, (nigdy nie doniczkowane) tez nie lubią przesadzania , jeśli już to małe, ponad metrowe też zwykle zasychają a co pokłują to twoje :)
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

@hanka55
ładnie wytłumaczone ;)

@Nalewka
dzięki za informacje, próbowałem się dodzwonić do Nadleśnictwa Jabłonna, żeby dowiedzieć się czegoś, szczególnie o szkółce konterenowej, ale dzisiaj chyba nie pracują, poczekam do poniedziałku..
przejrzę sobie serwis w weekend...

@MariaTeresa
myślałem o małych jałowcach, na większę nie będę sie porywał...
Tomek
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 477
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Z małymi jałowcami powinno się udać, tylko musisz kopać możliwie szeroko, gdyż rosnące w warunkach naturalnych mają z reguły płytki, szeroki system korzeniowy [wiadomo im więcej korzeni wykopane okazy będą miały, tym lepiej się przyjmą].


Kiedyś hodowałem w gruncie kilka jałowców pospolitych odmiany 'hibernica', i wykopane, 40 centymetrowej wysokości rośliny przyjęły się bez problemu.
Roman
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

tomku81c, Takiego myślenia nauczyli mnie pracownicy wrocławskiego Ogrodu Botanicznego.
Pomogli zrozumieć to, że roślina jest żywym organizmem, który oddycha, trawi, wydala. Łapie choroby, gdy jest osłabiona, jednych sąsiadów lubi , innych - nie cierpi. Czasem kocha " dobrze zjeść" ale nie koniecznie "fast food-y" z zakładu chemicznego. Dożywotnio siedzi w jednym dołku, więc ta chałupka powinna być komfortowa od początku, a maluch zdrowy i silny, bo te dwie rzeczy gwarantują mu pomyślny chów. Niemowlki nie jedzą "dorosłych pokarmów", tylko malusie porcyjki, dobrze przyswajalne przez ich małe organy.
Ot, takie żywe stworzonko, nieco inne niż człowiek, ale potrafiące się wdzięcznie odpłacić za właściwą opiekę, masą kwiatów lub zielonych koron :P :P :P

Pomimo realizacji 3-go ogrodu, dalej robię błędy, wielu rzeczy nie wiem, czasem się dopytuję Mądrych, czasem szukam odpowiedzi u praktyków. Normalne zdobywanie wiedzy :-)

Życząc Ci, by " rosło jak na drożdżach", pozdrawiam
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Przesadzanie

Post »

Mam jeszze pytanie odnośnie przesadzania roślinek w maju.
Mam na myśli borówka amerykańska , piwonia, rododendron (obecnie kwitnie),wierzba japońska,winobluszcz.Chcę je przesadzić bo ogród jest zaniedbany kiedyś tam gospodarzył sobie nasz znajomy, ogródek ma kilka metrów kwadratowych)od jesieni tam już nie zaglada a wszystko zarasta trawą i zastanawiam się czy obecna pora jest dobra ,czy nie zniszczą sie roślinki bo już kwitną .Co o tym myślicie ?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Przyciąć, wykopać z dużą bryłą korzeniową, podlewać ukorzeniaczem, cieniować.
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

no to w długi weekend jak dobrze pójdzie i pogoda bedzie sprzyjać biorę sie do pracy :)
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Iwonaxp-ja przesadzałam z konieczności róże mające kwiaty i inne krzewy nawet w lipcu-wszystko ładnie się przyjęło-ale tak jak mówi Xipe-cieniowanie i dobre podlewanie-podlewałam nawet trzy, cztery razy dziennie :wink:
Awatar użytkownika
iwonaxp
1000p
1000p
Posty: 1467
Od: 18 kwie 2008, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

No właśnie chcę się zabrać do pracy ,ale w krakowie ciagle pada deszcz:(
Szkoda ze nie zapytałam wcześniej teraz ten deszcz byłby super dla przesadzonych roślinek.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Iwonaxp-jeśli zaplanowałaś przesadzanie i jeśli tylko masz możliwość łapania chwili ,gdy nie kapie z nieba-to przesadzaj.Najlepsza pora!!Wilgoć i słońce nie pali-więc nie musisz zacieniać.A wszystko rośnie jak na drożdżach.Czym więcej liści-tym rośliny trudniej sie przyjmują-tak wiec działaj :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”