Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz. I (2013- 2017)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

A da się jakoś wgl przewidzieć mniej więcej po pączkach kiedy wykwitną czy nie bardzo ? Lub kiedy wypuszczają mniej więcej pączki drobn.
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Można , ale wpływ na prognozę ma tyle zmiennych , że to niestety nie moja liga :(
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

A tak mniej więcej co ile się należy opryskiwać zapobiegawczo opryskiem grzybobójczym i owadobójczym ?
Czytałem że co 14 dni czyli -to należy opryskiwać co tydzień naprzemiennie środkami,żeby nie były 2 środki w jeden dzień ?
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Większość środków nie koliduje ze sobą , opryskuję za jednym razem Amistarem i Mospilanem a po dwóch tygodniach (chyba że coś jest nie tak ) Teldorem i Fastakiem , uważając , by temperatura przy oprysku nie przekraczała 20' C. W wyższej Fastak nie działa , więc niekiedy trzeba opryskiwać zaraz po wschodzie słońca.
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

W tamtym roku pod koniec października jakieś gąsienice czy chrobaki zjadały kwiatki i pączki jaki byłby najlepsze oprysk aby temu zapobiec w tym roku? czy nie miał tak Zibi ? :)
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Żeby dobrać oprysk , musisz znać zagrożnie. Nie ma uniwersalnego środka . Stawiał bym na gąsienice , wtedy wystarczy Fastak (stosunkowo tani i wydajny). Na robaki też poskutkuje , niestety , nie jest środkiem systemicznym i wymaga dokładnego oprysku.
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Dziękuje Bardzo za Pomoc i za Porady ;:180

Myślę że już trochę więcej wiem o uprawie.
Za kilka dni dodam kilka zdjęć i napisze co z chryzantemami Wielkokwiatowymi. Doda też kilka zdjęć Zibi drobnokwiatowych ? :)
W razie Pytań czy jakiś problemów mogę liczyć jeszcze na Pomoc ?

Pozdrawiam
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

W razie problemów pisz śmiało , każdy z nas cały czas się uczy :wink: Fotki wstawię w przyszłym tygodniu , gdy już jakieś kwiaty się otworzą ;:333 ;:333 ;:333
JustynaL89
100p
100p
Posty: 107
Od: 31 lip 2014, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Zibi_41 pisze:Chryzantemy lubią słońce. Wytrzymają nawet pełne nasłonecznienie , pod warunkiem dostatecznej wilgotności. Moje drobnokwiatowe rosną w pełnym słońcu na otwartym terenie i wszystko jest Ok , zobaczymy , co bedzie dalej :roll: Siatka cieniująca nie chroni przed wybieganiem tylko przed przypaleniem liści przez słońce. Uprzedzę następne pytanie :wink: Słońce na otwartej przestrzeni ich nie przypali , a przez folię może.

Obrazek
Witam, jeśli moge, chciałabym sie Ciebie zapytać kiedy wysadzasz te chryzantemy? Ja mam na polu posadzone, moze jest ich z 20, i wlasnie nie wiem kiedy mam je wysadzic? ;/ wogole chcialam tak ze dwie wysadzic zeby zobaczyc co sie bedzie dzialo, ale moze sie tutaj dowiem :) U mnie sasiadka tez ma chryzantemy i ona wykopuje je dopiero chyba w pazdzierniku albo we wrzesniu? :roll:

I jesszczejedno pytanie, w jaki sposob podlewasz chryzantemy?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Wszystko zależy od odmiany. Drobnokwiatowe letnie nie wymagają sterowania i mogą nawet do połowy września pozostawać na polu. Jesienne , w zależności od reakcji fotoperiodycznej trzeba zaciemniać , termin powinien podać dostawca sadzonek i od niego zależy przeniesienie do tunelu. Sterowanie na polu jest bardzo kłopotliwe. Każdy deszcz może uszkodzić folię i chryzantemy. Jeśli znasz nazwę odmiany , poszukam Ci terminu sterowania :uszy :uszy :uszy

Na zdjęciu widać redlinki , rzadko wymagają podlewania , ale gdy trzeba , puszczam w nie wodę.
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Jeszcze mam jedno pytanko :) przy sterowaniu chryzantem jak wysoko musi być folia nad nimi położona - żeby nic się im nie stało ? :wink:
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Wysokość musi być bezpieczna dla chryzantem , wygodny jest spadek folii w dwie strony , by spływała skraplająca się przy zmianach temperatur woda. Jutro wstawię fotki jak zaciemnianie wygląda u mnie , to będzie prostrze niż tłumaczenie szczegółów ;:333 ;:333 ;:333
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dąbki czyli chryzantemy

Post »

Jak obiecałem :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad gałązkowymi :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są różne sposoby sterowania , dla mnie ten jest najwygodniejszy. Jeśli konstrukcja tunelu jest na tyle stabilna , zamiast drewnianej konstrukcji można użyć naciągniętych sznurów , niestety , się nie sprawdziły.
Folia się na nich przecierała. kątówki są u góry pokryte grubą folią , by nie przecierać drzazgami folii.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”