Przymrozki i okrywanie roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Przymrozki i okrywanie roślin

Post »

Ori, to nie są łodygi tylko korzenie w skrzynce! Chroni je ziemia. No, to na razie nie wnoś do domu, nie wiem przy ilu stopniach mrozu ziemia zamarza na głębokość np 3-4 cm, wtedy chyba musisz skrzynki ściągnąć. A tak przy okazji wiatr 6 m/ 1 sek jakoś nie mogę załapać ile to jest km / godz. ? Jakoś to drugie bardziej mi oddaje tę szybkość niż metry na sekundę.
Pozdrawiam! Gienia.
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Przymrozki i okrywanie roślin

Post »

Ja dopiero wczoraj okryłem, bo zapowiadają koło -10 w nocy i wiatr. Przykryłem truskawki sadzone w tym roku, rododendrony i młode wrzosy, do tego okopcowałem drzewka sadzone jesienią.
Co do przelicznika m/s na km/h - bardzo prosto się to robi. Godzina ma 3600 sekund. Jeśli wiatr "przeleci" 6 metrów w ciągu sekundy, to w ciągu 3600 sekund zrobi 6x3600, czyli 21600 metrów, to jest 21,6 km :) Czyli 6 m/s=21,6 km/h :)
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Przymrozki i okrywanie roślin

Post »

Ja dałem do donic drewnianych, które zrobiłem z 2 cm desek, dodatkowo do środka z każdej strony ściany i dna 2 cm styropian. Na to gruba folia a w dnie wywierciłem dziurki do odpływu wody. Donice maja szerokość i głębokość 35 - 37 cm. Mam nadzieję, że świerki karłowe , które tam wsadziłem przetrwają całą zimę ;:180 Póki co w moim regionie nie ma zimy tylko jesień.... No, ale przed nami styczeń i luty, najzimniejsze miesiące ostatnich lat.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: Przymrozki i okrywanie roślin

Post »

Przykryłem trawę pampasową, ale mrozów i tak brak, może nic jej się nie stanie nie zgnije.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Przymrozki i okrywanie roślin

Post »

Czy taki śnieg jak jest teraz rzędu 5-10 cm spokojnie uchroni korzenie przez przemarznięciem? Inaczej pisząc czy lepszy taka warstwa śniegu czy okrywanie? Nie mam na myśli części zewnętrznych a system korzeniowy. Rzeszów -19 8-)
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przymrozki i okrywanie roślin

Post »

Ze względów oczywistych skuteczniejsze jest okrywanie, bo stanowi ono pewną i niezależną od warunków ochronę. Jeżeli spadnie śnieg, to spadnie również na to, czym okryliśmy rośliny (ziemia, stroisz itp.), więc będzie to dodatkowa warstwa ochrony.
Przy temperaturach w okolicach -20°C istnieje ryzyko przemarznięcia korzeni roślin, które płytko się korzenią lub młodych roślin. Mniejsze ryzyko jest wtedy, kiedy taki spadek temperatury jest krótkotrwały.
Nie raz zdarzało mi się obsypywać krzewy winorośli śniegiem. Śnieg przenosiłem łopatą śniegową pod krzewy i sypałem z niego kopczyki, które miały chronić nie tylko korzenie, ale również miejsca szczepień.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Przymrozki i okrywanie roślin

Post »

Ja wrażliwsze rośliny lub posadzone w danym roku okrywam białą agrowłókniną zimową. Sypię też kopczyk z liści wokół pnia.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Przymrozki i okrywanie roślin

Post »

Ja swoje wrażliwe rośliny dołuję w namiocie foliowym. Jak zapowiadają większe mrozy to dodatkowo nakrywam liśćmi i włókninami.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”