Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
Osmunda
 Tytuł: Re: Ściółkowanie metodą Back to Eden
PostNapisane: 9 lis 2019, o 07:34 
500p
500p

1 szt.
A co z pędrakami ?
Na moich permakulturowych grządkach po jakimś czasie stwierdziłam ,że pod spodem,to raj dla pędraków.Nikt im nie przeszkadza.
Jak nie zaglądacie i nie przekopujecie to nie wiecie o tym zapewne , że mogą tam być.I tak to pewnie działa.Ja po sezonie kiedy kiepsko wszystko rosło na jednej z grządek postanowiłam , wbrew zasadzie przekopać no i się dowiedziałam.

A jakie są Wasze obserwacje w tej materii ?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Grzegorz-RODOS
PostNapisane: 12 lis 2019, o 10:26 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
W miejscu posadzenia żywopłotu z grabu i wyściółkowania zrębką pojawił się kret. Co ciekawe porusza się tylko tam gdzie wysypałem zrębki. Na trawnik nie przechodzi. Póki grab będzie rósł dam mu spokój.
Po za tym tylko dżdżownice i to cała masa ponieważ pod zrębki poszła tektura. Innych widocznych żyjątek brak, o co dba na pewno kret.

Igala
PostNapisane: 12 lis 2019, o 10:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Osmunda U mnie nie zauważyłam ich jeszcze; ale dobrze że ostrzegasz ;:333 to wiosną sprawdzę moje wały kompostowe bo będe dawać nowe tektury na spód.
Grzegorz-RODOS mam nadzieje że to tylko kret a nie nornice :)

Grzegorz-RODOS
PostNapisane: 12 lis 2019, o 12:57 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Kopce pod zrębką raczej krecie.
Dalsze działania względem osobnika poczynię dopiero na wiosnę zależnie od "efektów" jego pracy.
Póki co na pewno odstraszacz ultradźwiękowy nie działa.

Osmunda
PostNapisane: 12 lis 2019, o 14:02 
500p
500p

1 szt.
Grzegorz-RODOS napisał(a):
W miejscu posadzenia żywopłotu z grabu i wyściółkowania zrębką pojawił się kret. Co ciekawe porusza się tylko tam gdzie wysypałem zrębki. Na trawnik nie przechodzi. Póki grab będzie rósł dam mu spokój.
Po za tym tylko dżdżownice i to cała masa ponieważ pod zrębki poszła tektura. Innych widocznych żyjątek brak, o co dba na pewno kret.

Sadziłeś żywopłot to kret ma mięciutką ziemię do penetracji a poza tym przy zrębkach mogą być dżdżownice.Mimo wszystko nic strasznego dla roślin może tu się nie wydarzyć.Czego serdecznie życzę.

corazonbianco
PostNapisane: 17 gru 2019, o 09:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Grzegorz-RODOS napisał(a):

Pod ściółką gleba jest bardziej wilgotna i łatwiej mu ryć tunele. Mam tak samo. Co do zasady nie przejmuję się tym. Wyjątek stanowią rabaty ze wschodzącymi nasionami jednorocznych tudzież z młodymi siewkami po rozflancowaniu, bo wiadomo, że rośliny malutkie i łatwo je unicestwić. No i cebulki mieczyków potrafią wykopać na wierzch. Z
Zauważyłam też, że wiewiórki lubią chomikować w ściółce swoje łupy - żołędzie i orzechy, zwłaszcza te ostatnie. Potem wiosną i latem masowo mi kiełkują. Trochę jest pracy z wyrywaniem siewek.
Co do zasady ściółkuję większość roślin - drzewa i krzewy owocowe w sadzie, maliny, truskawki, krzewy ozdobne, byliny na rabatach, dalie, mieczyki. Już od kilku lat. W okresie wiosennym i letnim przede wszystkim sianem. Pokrzywą i żywokostem. Jesienią słomą i liśćmi. Mam na obrzeżu działki mały lasek topolowy. Dostarcza mi materiału na pokrycie dość grubą warstwą całego ogrodu i sadu.
Ściółka zapobiega wysychaniu gleby. Tym samym ogranicza zużycie wody na podlewanie. Poprawiła się też struktura gleby. Jest bardziej przepuszczalna. W okresie zimy tworzy dodatkową warstwę ochronną przed mrozem. Ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że coraz częściej zimy są bezśnieżne z okresami krótkotrwałych wysokich mrozów. Kolejna zaleta ściółkowania - ogranicza rozwój chwastów. Odpada pielenie i odchwaszczanie.

karool
PostNapisane: 9 lut 2020, o 20:10 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Osmunda napisał(a):
A co z pędrakami ?
Na moich permakulturowych grządkach po jakimś czasie stwierdziłam ,że pod spodem,to raj dla pędraków.Nikt im nie przeszkadza.
Jak nie zaglądacie i nie przekopujecie to nie wiecie o tym zapewne , że mogą tam być.I tak to pewnie działa.Ja po sezonie kiedy kiepsko wszystko rosło na jednej z grządek postanowiłam , wbrew zasadzie przekopać no i się dowiedziałam.

A jakie są Wasze obserwacje w tej materii ?

Też jestem ciekawa co z pędrakami,jak się już pojawią.Ja mam obsesję na ich punkcie od czasu jak załatwiły mi prawie wszystkie truskawki i zabrały się za poziomki.
W ubiegłym sezonie poza sałatą zasmakował im majeranek,dla mnie niewiele krzaczków zostało.
Może ktoś ma na nie jakiś sprawdzony sposób? ;:98

Ogrodnik88
PostNapisane: 10 lut 2020, o 20:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Podobno niektóre rośliny odstraszają pędraki.

http://www.wodr.poznan.pl/powiaty/powia ... anitarnych

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 78 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Danuta9, Zibi_41 i 39 gości