Odnowienie Ogródka

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
MrWigga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2013, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odnowienie Ogródka

Post »

Witam. W tym roku postanowiłem troche uporządkować ogródek podwórkowy.. W tej sprawie właśnie zwracam się do Was o porady. Od czego zacząć, co usunąć, zmienić, dodać, kupić ?
na pewno chce odnowić trawnik tzn wysiać trawe. Czy macie też pomysł w jaki sposób zbierać deszczówke do podlewania -czy warto? czy mieszanka traw nasiona jest jednoroczna czy wieloletnia?
w planach mam kupić: Grabie ogrodowe 14-zębne z trzonkiem 140 cm, Szpadel ogrodowy trzon drewno, Rolimpex Mieszanka Traw DARIA 0,9kg


Tak wygląda jeden ogródek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


tak wygląda drugi ogródek:
Obrazek Obrazek Obrazek
MrWigga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2013, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odnowienie Ogródka

Post »

Ponawiam.
czy kora sosnowa lub ogrodnicza iglasta nadaje sie pod Lilak pospolity-Bez?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Odnowienie Ogródka

Post »

Odnośnie pierwszego posta. Rozumiem, że chcesz usunąć to co rośnie i zasiać trawę? Jeśli tak, zacznij od przekopania widłami amerykańskimi. (zęby płaskie, zazwyczaj cztery) I wyciągnięcia, możliwie w całości, wszelkie podziemne kłącza nawłoci, perzu, pokrzyw, itp. Potem można przekopać szpadlem. Ja bym odczekała następnie z miesiąc i zobaczyła co wyjdzie z ziemi. Jeśli perz i inne kłączowe, to powtórka roboty z widłami i tak do skutku aż nic nie wylezie, zanim zasieję trawę. Jeśli nie ma chwastów kłączowych, tylko zaczynają się siać jednoroczne (np. gwiazdnica) przekopałabym jeszcze raz, wyrównała grabiami i jeśli ziemia jest czysta i dobra to bym zasiała trawę. Potem podlewanie póki nie wzejdzie. Mieszanki traw są wieloletnie. Jaki rodzaj mieszanki to już trzeba dobrać do rodzaju ziemi jaką się ma i późniejszego zastosowania.
Czy warto zbierać deszczówkę. Zawsze warto. Po pierwsze to darmowa woda z nieba. Po drugie to woda miękka. Można podlewać nią wszystkie rośliny włącznie z kwasolubnymi.

Odnośnie drugiego posta. Lilak nie ma specjalnych wymagań co do gleby i moim zdaniem kora się pod niego jak najbardziej nadaje. Jedyne na co bym zwróciła uwagę. Piszesz o korze ogrodniczej. Nie wiem co to takiego, pewnie jakaś nazwa handlowa. Nie patrzyłabym co jest napisane na opakowaniu, tylko co jest wewnątrz. Najlepsza jest kora przekompostowana (ciemna, mało aromatyczna i na oko "zepsuta"). Kory świeże są ładniejsze ale w procesie rozkładu zabierają z gleby azot.
Pozdrawiam Lucyna
spinka911
50p
50p
Posty: 78
Od: 2 cze 2013, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Odnowienie Ogródka

Post »

Ja na twoim miejscu pozbyłabym się wszystkiego zielone co rośnie w ziemi. Tak jak napisano wyżej - widły i wybieranie chwastów.
Zostawić drzew i krzewy - mocno przyciąć, prześwietlić i uformować.
Z trawy bym jednak zrezygnowała, za dużo cienia - zasadzić rośliny cieniolubne, wykończyć korą lub żwirem.
Śmietniki odgrodzić - pergolą lub płotem. Wykorzystać mur = jest piękny. Stworzyć swój "tajemniczy ogród".

Na razie to licho wygląda, ale widzę olbrzymi potencjał.

Powodzenia :)
Pozdrawiam, Basia

Moja działka w ROD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”