Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
mirzan
 Tytuł: Re: Zbiór nasion marcinków.
PostNapisane: 11 sty 2010, o 00:20 
---

0 szt.
Powinno się te nasiona zebrać jak najwczesniej i rzucić na ognisko zanim się rozsieją.

christinkrysia
PostNapisane: 12 sty 2010, o 21:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ale drastyczne podejście ... aż dreszcze poczułam. Ze swej obserwacji nie zauważyłam aby były aż tak ekspansywne.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

mirzan
PostNapisane: 12 sty 2010, o 23:09 
---

0 szt.
Czy dopiero dziś dowiedziałaś się,że nasiona chwastów należy spalić a nie sypać
do kompostu?

OLAmari
PostNapisane: 12 sty 2010, o 23:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja też nie zauważyłam, żeby były ekspansywne. Sąsiadka ma je przy samej miedzy, a u mnie ani jednego.
Nie miałabym nic przeciwko temu gdyby ten "chwast" wyrósł też u mnie. :D

mirzan
PostNapisane: 13 sty 2010, o 00:00 
---

0 szt.
Może masz jakieś bezpłodne.Mam kilka kolorów,siewki rosną wszędzie,a badyle
takie zdrewniałe,a bez wideł nie da się wtrwać.

Raczek
 Tytuł: Re: Nasiona cyni - jak zebrać ?
PostNapisane: 24 sty 2010, o 21:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Podnoszę wątek,ponieważ znowu mam problem z zebraniem nasion z niektórych roślin,tym razem wieloletnich. :roll:
Nie wiem,w którym dziale pisać o nasionach roślin wieloletnich?
Może ktoś z was zbierał nasiona z szarotki alpejskiej,głowienki wielkokwiatowej i krwawnika bordowego?
Czy to co zebrałam z przekwitniętych kwiatostanów to są już nasiona,czy trzeba je jakoś wyłuskać?

Tulipan998
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 25 sty 2010, o 20:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Skąd: Podkarpackie - Sokołów Małopolski ok. 25 km. od Rzeszowa , Strefa klimatyczna 6a

1 szt.
Grzegorz B napisał(a):
Ja wolę zasiać, bo takich sadzonek musiał bym mieć sporo, aby można było je dojrzeć w ogrodzie a w zeszłym roku jedna sadzonka szałwi czerwonej kosztowała 2,50 zł. Może na kilka sadzonek to mała cena ale na więcej to raczej za drogo :roll:

Oj to niebyły i tak tanie u mnie na rynaeczkach były po 1, 50 za sztuke czyli 1 zł tańsze . Wiadome jak komuś trzeba 100 czy wiećej to sie uzbiera.. Ja tez mialem szałwie , nie które rosły ładnie z nie których zostały patyki po deszczowym i zbyt wilgotnym czerwcu . Nie siałem bo mam mały ogródek i mogę sobie pozwolic na kupowanie :wink: .

shanti
 Tytuł: Re: Nasiona cyni - jak zebrać ?
PostNapisane: 25 mar 2010, o 14:33 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
W ubiegłym roku zebrałem na przekwitnięte i zasuszone kwiatki cynii i wiosną gdy je pokruszyłem i przysypałem ziemią, to wzeszło kilka nowych roślinek

A szałwia bardzo ładnie kiełkuje i rośnie w domu, także można kupić jedno opakowanie nasion lub zebrać nasionka, i tanim kosztem uzyskać sporo sadzonek.

Ja z jednej paczki nasion uzyskałem ponad 30 sadzonek. Łatwo policzyć ile za tyle sztuk musiałbym zapłacić na targu

benzulli
 Tytuł: Zbiór, siew, stratyfikacja, przechowanie nasion
PostNapisane: 20 cze 2011, o 09:29 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Witam,

jako zapalony miłośnik przyrody, posiadający mały szklarnio-tunel zaczynam przygody z siewem i hodowlą roślin. Do domowych, własnych celów, w przyszłości do nowego ogrodu chciałbym mieć swoje rośliny, nie chce kupować ze szkółki. Każdy "ogrodnik" wie jak to jest :) Mam już kilka podopiecznych w swoich szeregach lecz nasuwa się problem - brak miejsca i nieodpowiednia pora na siew niektórych nasion.
Przejdźmy do sedna. Chodzi mi o zbiór i przechowanie danych gatunków roślin do następnej wiosny i chciałbym się tutaj spytać doświadczonych osób co i jak i z czym. Szukałem w internecie lecz spotykam się z różnymi wersjami co do stratyfikacji, wysiewu czy przetrzymania nasion roślin.
Mam do was pytanie - kiedy mam zbierać nasiona:
-lipy drobno i wielkolistnej;
-leszczyny;
-sosny smołowej, czarnej, żółtej, wejmutki;
-świerku pospolitego, kłującego,

Jak przetrzymać nasiona:
-nektarynki, brzoskwini;
-orzecha włoskiego;
-winogrona czarnego;
-modrzewia;
-klonu;
-śliwki węgierki;
-dębu;
-leszczyny;
-świerku pospolitego, kłującego;
-lipy wielko i drobnolistnej;

Jaki czas stratyfikować nasiona:
-nektarynki, brzoskwini;
-klonu;
-winogrona czarnego;
-śliwki węgierki;
-dębu;
-orzecha włoskiego;
-leszczyny;
-świerku pospolitego, kłującego;
-lipy wielko i drobnolistnej;

I kiedy zacząć je siać?
A może niektórych nie trzeba stratyfikować?

Avocado
 Tytuł: Re: Zbiór, siew, stratyfikacja, przechowanie nasion
PostNapisane: 20 cze 2011, o 11:35 
50p
50p

1 szt.
Z tego co wiem nasion które wymieniłeś nie trzeba stratyfikować (przynajmniej większości). A jeśli chodzi o przechowywanie to dobrze było by zamknąć nasionka w woreczkach strunowych i umieścić w chłodnym i ciemnym miejscu
Nasiona owoców i orzechów zbieraj kiedy owoc w pełni dojrzeje. Zjadasz owoc wyciągasz pestkę i masz nasionko.Nasion np świerku nie raczej nie znajdziesz w leżącej na ziemi szyszce.Kiedy zobaczysz , że na przykład 1 szyszka już spadła szybko zerwij z drzewa resztę (ja tak robię :D ) No i to wszystko czym mogę się z tobą podzielić. :wink:

benzulli
PostNapisane: 20 cze 2011, o 12:12 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Dzisiaj posiałem czereśnię, myślę, że w tym roku już nie da rady nic więcej posiać bo termin się skończył. Avocado, podpowiedz mi jakim sposobem mam zerwać w lesie z 30 metrowego świerka szyszkę, a w dodatku świerki w lesie rosną bardzo gęsto. Jeżeli by dało radę to prosiłbym o dokładniejsze wytyczne których nasion mam nie stratyfikować. Orzechy mam na podwórku i zazwyczaj we wrześniu dojrzewają.
Avocado, mylisz się co do świerku, w maju, w lesie świerkowym byłem i szyszka była cała w nasionach. A jak dorwę ją na jesień nasiona znajdę bez kłopotu.

Jeżeli jeszcze by się dało to proszę instrukcje do:
jesionu
grabu
buka
brzozy
gruszy
jabłoni
agrestu
czarnej porzeczki

Avocado
PostNapisane: 22 cze 2011, o 15:58 
50p
50p

1 szt.
Mi niestety nie udało się znaleść w lesie szyszki z nasionami ( może to po prostu pech :D ) A co do orzechów to zbierz dojrzałe orzechy i dokładnie je osusz ( włoski) wsadź je na głębokość 20 cm . Na wszelki wypadek zasadź większą ilość ponieważ niektóre zapewne zgniją lub zostaną zjedzone przez nornice.

AgnieszkaG.
PostNapisane: 22 cze 2011, o 17:37 
200p
200p
Avocado napisał(a):
Z tego co wiem nasion które wymieniłeś nie trzeba stratyfikować (przynajmniej większości). A jeśli chodzi o przechowywanie to dobrze było by zamknąć nasionka w woreczkach strunowych i umieścić w chłodnym i ciemnym miejscu
Nasiona owoców i orzechów zbieraj kiedy owoc w pełni dojrzeje. Zjadasz owoc wyciągasz pestkę i masz nasionko.Nasion np świerku nie raczej nie znajdziesz w leżącej na ziemi szyszce.Kiedy zobaczysz , że na przykład 1 szyszka już spadła szybko zerwij z drzewa resztę (ja tak robię :D ) No i to wszystko czym mogę się z tobą podzielić. :wink:

Nasion nie przechowuję w strunowym woreczku tylko w papierowych torebkach. Torebki robię sama z papieru na szybko i zszywam zszywaczem. Uważam, że w woreczku strunowym bez dostępu powietrza może im się coś stać, w sensie ewentualnego zapleśnienia. Papier bezpieczniejszy.

Avocado
PostNapisane: 22 cze 2011, o 17:56 
50p
50p

1 szt.
no niby tak , ale jeśli położysz takie nasionka w wilgotnym miejscu to także spleśnieją ;>
Ale ten papier to dobry pomysł jeśli przechowuje się je w suchym miejscu :D

benzulli
PostNapisane: 22 cze 2011, o 22:17 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Proszę o poważną pomoc, przechowywanie w warunkach domowych, to nie temat do pogawędek.
Czytałem na różnych stronach o przechowyaniu nasion, lecz tam pisze o podsuszaniu do % wilgotności w określonej temp; lecz ja nie dysponuje takim sprzętem.
Liczyłbym na pomoc kogoś doświadczonego ;:136

AgnieszkaG.
PostNapisane: 23 cze 2011, o 17:47 
200p
200p
benzulli napisał(a):
Proszę o poważną pomoc, przechowywanie w warunkach domowych, to nie temat do pogawędek.
Czytałem na różnych stronach o przechowyaniu nasion, lecz tam pisze o podsuszaniu do % wilgotności w określonej temp; lecz ja nie dysponuje takim sprzętem.
Liczyłbym na pomoc kogoś doświadczonego ;:136

W sumie to nie wiem, dlaczego gardzisz naszymi radami, może nie były specjalnie błyskotliwe, czy przechowywać w woreczkach strunowych czy w papierowych torebkach, ale po to chyba jest forum, aby każdy mógł sie wypowiedzieć w temacie, nawet jeśli ma tylko małe doswiadczenie w nim. A moze ktoś inny czytajacy ten wątek skorzysta z tej rady. Z reszta sam widzisz, że skoro nie podsuszysz nasion do 0% wilgotności to dla ciebie lepiej włożyc je w papier niż folię.

Avocado
PostNapisane: 23 cze 2011, o 17:59 
50p
50p

1 szt.
Dokładnie , z resztą papier i woreczki to bardzo dobre sposoby na przechowywanie nasion...
Ale oczywiście to od ciebie zależy jak będziesz je przechowywał.I zwróć też uwagę na to że wszystkie nasiona z czasem tracą zdolność do kiełkowania.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 53 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości