Jakie pnącze na balkon,taras?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Winobluszcz owszem,pięknie się przebarwia,ale może być i kokornak- niesamowity przyrost,mało popularny,a w zasadzie nie ma wymagań:)
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Winobluszcz trójklapowy wytwarza przylgi, dlatego jeśli natrafi na chropowaty tynk to się z nim "zrośnie". Trzeba więc pilnować, żeby nie miał dostępu do budynku, bo usunięcie tych przylg równa się skuwaniu tynku, albo opalaniu. Jeśli natomiast będzie oplatał tylko konstrukcję drewnianą albo metalową to nie ma problemu. Czasem zdarza się, że w bardzo mroźne zimy przemarza, ale wtedy odbije od podstawy i będzie się wspinał po obumarłych pędach.
Równie silnie, ale łatwiej do opanowania (brak przylg) rośnie winobluszcz pięciolistkowy, też pięknie przebarwia się jesienią na odcienie purpury i zrzuca liście na zimę.
Obydwa doskonale znoszą przycinanie, odmładzanie, łatwo też wykonać sadzonki.
Widziałam też altanę pięknie obrośniętą chmielem zwyczajnym. Z tego co wiem część naziemna obumiera na zimę, a wiosną odrasta na nowo, przyrost roczny 5-6 metrów, kolor gatunku ciemnozielony, w odmianach jasnozielony do żółtego, ozdobne owocostany, czyli szyszki chmielowe ( ;:136 ). Liście duże, więc też świetnie ocieniają. Tyle wiem...
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek

Dławisz /to jest jedna roślina/ posadzona z bardzo mizernej sadzonki :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Przyroda potrafi być przerażająca...
Dwa lata temu oczyszczałam kawałek ogrodu rodziców z winobluszczu pięciolistkowego, który wymknął się spod kontroli i prawie zadusił 7-metrową brzozę. Katorga, chyba łatwiej byłoby wyciąć drzewo razem z tymi oplotami.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

A jednocześnie fascynująca i piękna :lol: ja tam lubię jak jest zielono i przypomina dziki busz.Rośnij , rośnij na chwałę szalonego ogrodnika latającego z konewką z wysoko-azotowym nawozem :;230

Obrazek Obrazek

Obrazek
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Też lubię busze..., ale tatuś posadził winogrono, "choinki" z kilku świąt, brzozę, glicynię, kasztanowce i winobluszcz na powierzchni 7x8 metrów. I dziwił się czemu winogrono tak słabo owocuje... I, że ta glicynia taka niekwitnąca. No to trzeba mu było trochę rewolucję zrobić.
A tak w ogóle to jest też winorośl pachnąca, może też się nada na taki dach nad tarasem? O tym pnączu niedużo wiem, ale ponoć "pachnąca" jest nie tylko z nazwy, więc przyjemne z pożytecznym.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Winorośl pachnaca bardzo osobliwa roślinka.Ale to ekspansywne pnącze. :roll: Chyba,że komuś pasuje, i liście jak opona od Jelcza :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

robertP2 pisze:Winorośl pachnaca bardzo osobliwa roślinka.Ale to ekspansywne pnącze. :roll: Chyba,że komuś pasuje, i liście jak opona od Jelcza :lol:
znaczy, takie łyse? :D
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Kasia79 pisze:
robertP2 pisze:Winorośl pachnaca bardzo osobliwa roślinka.Ale to ekspansywne pnącze. :roll: Chyba,że komuś pasuje, i liście jak opona od Jelcza :lol:
znaczy, takie łyse? :D

Takie wielkie :lol:
Rośnie to w ogrodniczym co biorę zawsze rośliny.To i owszem fajne pnącze ,ale jeżeli już winorośl to dająca owoce , takie moje przynajmniej gusta.Są gusta i guściki o których się nie dyskutuje.
Chmiel widowiskowy i fajne ma szyszeczki ( i pożyteczne :lol: ) ale on też ekspansywny .Zamiera, ale się odradza i dorasta w sezonie do 4-5 metrów a nawet i chyba więcej.
Potrafi z czasem dać rozłogowe sadzonki i zawala cały teren.
Wszystko jest dla ludzi, kwestia zdawania sobie sprawy z tego iż trzeba te plusy trzymać w ryzach.Owym plusem jest szybki przyrost i nie choruje toto .Tylko jak mawia prezes klubu ,,Tęcza '' Ryszard Ochódzki żeby te plusy nie przesłoniły Wam minusów :;230 bo z plusa może zrobić się minus.
Ja też miałem posadzić chmiel.Z dwóch względów .
Po tym jak zobaczyłem jak dziko obrasta przydrożne rowy to wole inne pnącza a po piwo latam do sklepu :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Winorośl dającą owoce mamy zamiar sadzić za tydzień, dwa (jeśli dostanę ładne sadzonki w pojemnikach, jeśli nie to jesienią) właśnie przy pergoli obok tarasu. Właściwie to będzie konstrukcja dająca możliwość utworzenia roślinnego daszku nad narożnikiem tarasu, więc nie jestem pewna czy to ciągle pergola. Ale z jednej strony będzie winogrono, a z drugiej na osobnym stelażu powojniki albo jakaś róża pnąca. Piękne z pożytecznym.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Zerknij w grafikach na odmianę róży ,, Flammentanz'' .Tak to nie photoshop :lol: moja jeszcze nieduża, ale już dała popis.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
aguirre
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 maja 2011, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi i inspiracje. Padło jednak na rdesta: może nie najpiękniejszy, ale mimo wszystko chodzi nam o to aby jak najszybciej otrzymać cień. Na razie tempo nas nie zawodzie: posadzony w zeszły poniedziałek, to od tego czasu główne pnącze urosło ok. 50cm, a do tego ze 4 odnogi o dł. ok. 20cm.
Z boku planujemy coś ładniejszego kiwi lub winobluszcz trójklapowy.
Awatar użytkownika
zuzanna2418
1000p
1000p
Posty: 1525
Od: 15 maja 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa ale i trochę lubelskie

Re: Jakie pnącze do zacienienia tarasu (włącznie z dachem)?

Post »

A może i jakiś powojnik ? :)
Obrazek
Zuzanna Ten, kto się śmieje, ten ma nadzieję :) Nie porzucaj, nie rozmnażaj - sterylizuj
moje wątki miastowe i wiejskie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”