Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kiepska gleba na działce.

Post »

O super! Dzięki za radę :) Wiem że wierzby łatwo się rozmnaża więc, myślę że to bardzo ekonomiczna opcja :). A zna ktoś może jakieś ciekawe odmiany.? :idea:
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kiepska gleba na działce.

Post »

Przez to, że łatwo się rozmnaża, warto zrobić swoje sadzonki. Nie muszą to być jakieś wyszukane odmiany. Szukaj w okolicy rośliny matecznej, której pędy nie są spękane, nie mają tendencji do rozwidlania i mają największy przyrost na pędzie jednorocznym. Grubość palca, długość 30-35 cm. Przyjmie się na pewno.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kiepska gleba na działce.

Post »

W poprzednim wpisie nieprecyzyjnie się wypowiedziałem. Pędy jednoroczne są o wiele dłuższe. Trzeba je pociąć na sztroby, wspomnianej grubości i długości.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kiepska gleba na działce.

Post »

Witam ponownie :).

Tak wygląda gleba na mojej działce :wit . Wiem nie jest to zdjęcie dobrej jakości i nie widać ogólnej powierzchni. Ale nie jest to istotą. Widać tam że gleba jest zbita, nie jest piaszczysta. Chyba kupię duży wór perlitu i tam wysypię, + będę podlewać gnojówką. :idea:


Obrazek


To poprawi strukturę.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kiepska gleba na działce.

Post »

Wygląda to całkiem dobrze. Jak jest odczyn kwaśny, daj dobrego wapna - które też poprawi strukturę. W następnym sezonie obornik, gnojówka i co tam będziesz miał (kompost). Po co ten perlit. Każdego roku przybędzie Ci materii organicznej, którą przekopiesz i zasilisz glebę.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
magda2
50p
50p
Posty: 75
Od: 25 lut 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kiepska gleba na działce.

Post »

Wierzby to świetny pomysł- ja mam akurat odwrotny problem bo działka mocno piaszczysta, nawet po największej burzy przechodzi się po niej suchą stópką. Więc trochę zazdroszczę. Ty masz turkucie, ja nornice i karczowniki ;:145 A do tego susza wszechobecna. Nie wiem, co lepsze...
Gdy ci coś wpada do oka pamiętaj ze to odrobina kosmosu /Tuwim/
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Mało żyzna gleba.

Post »

Dostałam od znajomego sugestię- kupić mączkę bazaltową dla poprawienia struktury gleby. Poczytałam w necie na jej temat i trochę już mam. Zastosowanie -warzywnik. Też mam słabą ziemię- kompost oczywiście robi się od pierwszego "wbicia wideł", ale dodatkowo kupiony "czarnoziem" (nie do końca dobry, niestety ;:185 , więc sprawdzać źródło) siany poplon w każdym wolnym kawałeczku i do warzywnika stosuję dolomit. Sąsiad nie wierzył, jak zobaczył rzodkiewkę wyrwaną z tego piachu ;:108
Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Mało żyzna gleba.

Post »

Rośliny ozdobne wcale nie potrzebują jakieś żyznej ziemi, wręcz przeciwnie lepiej rosną i kwitną na lżejszej, ale przepuszczalnej.Podobnie warzywa, szczególnie takie, które mają korzeń spichrzowy jak rzodkiewka, czy marchewka wolą bardziej przepuszczalne, mniej żyzne.Na mojej glinie te warzywa nigdy nie urosły dorodne, zawsze jakieś skarłowaciałe, albo szły w liście.Dodaj trochę kompostu, albo suchego kurzaka i będzie dobrze.Ważne by podlewać, szczególnie warzywa, ozdobne sobie poradzą.
adwar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 wrz 2016, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

biedna gleba

Post »

Witajcie, co to za gleba gdzie pięknie rośnie seler, por, fasolka, ogórki. Natomiast buraki czerwone, marchewka, pietruszka, cebula to straszna bieda. Nadmienię iż na głębokości trochę więcej niż na szpadel jest glina
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: biedna gleba

Post »

Jest to gleba mało przepuszczalna, gdzie stagnuje woda i warzywa korzeniowe, tworzące korzeń spichrzowy takiego stanu nie znoszą.Mogą pomóc tylko rabaty wzniesione z drenażem i przygotowaną glebą, wszelkie zabiegi poprawiające wierzchnia warstwę gleby na niewiele się zdają.Ja na glinie zrezygnowałam po prostu z upraw tych warzyw, bo na dodatek gryzonie na takim typie gleby mają używanie, zeżrą wszystko, z wierzchu czasem nic nie widać, bo korytarze się nie zapadają.Lubczyk i pietruszka rosną w donicach wkopanych w ziemię, inaczej szans nie ma, by ich nie pożarły.Zielony nawóz też niestety znacząco sytuacji u mnie nie polepszał, bynajmniej ja tego nie zauważyłam.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: biedna gleba

Post »

Jak mój ś.p. Ojciec jak poszedł na emeryturę to dostał działkę w dolinie z głęboką gliniastą glebą. Zaczął od wybudowania drewnianej altany na fundamencie betonowym pół metra nad ziemią. Nawiózł 10 cm piasku. Wynajęty rolnik przeorał to koniem. Potem weszła glebogryzarka. Znowu piasek, pług, glebogryzarka. Żeby woda opadowa nie zalewał ich działek sąsiedzi zaczęli robić to samo. Wziąłem urlop i pojechałem pomagać. Pobrałem próbki gleby i dałem do Stacji Chemiczno Rolniczej do sprawdzenia. Wąską długą łopatą do kopania gliny dla cegielni wyciągnąłem na wierzch jeszcze jedną warstwę gliny. Na wierzch poszło znowu trochę piasku, ale już mniej niż poprzednio.
Otrzymaliśmy wyniki:
pH w KCl 5,2
P205 1,2 mg
K20 3,0 mg
Mg > 150 mg
oraz zalecenia co i ile wysiać.
W mieście było drogo więc uzbrojeni w dwa duuże plecaki drelichowe i worki pojechaliśmy PKS'em na wieś do GS'u. Naładowałem mój plecak ile się dało. Reszta trafiła do plecaka Ojca.
Nawozy rozsypaliśmy na działce. Płytko przekopałem je szpadlem Rozbijałem nim grudy gliny. Grabiami wyrównaliśmy teren rozbijając grudki gliny.
Wysialiśmy kupną mieszankę zielonego nawozu. Dopilnowałem aby był w niej łubin.
Jak zielony nawóz dorósł przed kwitnieniem został przekopany. Wkrótce potem wysiano ozimy nawóz zielony.
Grunt się podniósł ale dalej przed drzwiami do altany był schodek.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Gleba skarbicą życia

Post »

Mielony dolomit też poprawia strukturę gleby. Także dostarcza roślinom różnorodnych składników.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”