Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor Wiadomość
Ogrodnik88
 Tytuł: Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania
PostNapisane: 21 paź 2019, o 15:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Najlepszy na poprawę struktury gleby jest łubin,na wierzchu wydaje się że jest go mało ale ma bardzo dużą masę korzeni które też porządnie penetrują cały profil glebowy.

mirass
PostNapisane: 25 paź 2019, o 10:34 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Właśnie pracuję nad działką, na której docelowo ma powstać mój dom oraz sad i niewielki warzywnik. Działka porośnięta trawą, ale w zasadzie na jej połowie trawa ledwo rośnie. Na części, w której w przyszłym roku na jesień planuję zasadzić sad po zaoraniu, i przejechaniu glebogryzarką posiałem gorczycę i facelię. Posiałem20 sierpnia. Przedwczoraj zostało to zaorane. W lepszym miejscu gorczyca urosła do 80cm a w gorszym były ledwo pojedyncze roślinki niewielkie, zabarwione na żółto a pojedyncze roślinki facelii na czerwono (ewidentnie czegoś brakuje). W międzyczasie zwapnowałem pogłownie wapnem granulowanym (mam tam pH 5.0) - niewielka ilość, będę powtarzał kiedyś wapnowanie. Teraz przyorałem również kawałek łąki pod warzywnik (na wiosnę coś tam będę działał, ale częściowo znajduje się on na tej gorszej połowie. W tym roku jeszcze wokół będę sadził ok. 80m żywopłotu bukowego. Na gorszym terenie planuję dołożyć głęboko do dziury nieco obornika a wszystko podlać EMami (zobaczymy co z tego wyjdzie). Dodatkowo robię kompostownik - całkiem niezła pryzma już mi z tego wyszła. Raz przerzucałem i w sumie trochę się tam dzieje (póki co na ciepło), ale to też efekt tego, że sporo pomagałem tej pryzmie. W przyszłym roku liczę na dżdżownice.

Plan na przyszły rok:
1) Wywieźć obornik i posadzić w marcu żyto i wykę.
2) Zasilać polko EMami.
3) Spróbować posadzić na części warzywnika coś i zobaczyć jak rośnie a na reszcie żyto i wyka.
4) Po zaoraniu żyta i wyki znowu EMy.
5) Końcem lipca / początkiem sierpnia posieję gorczycę, facelię, wykę, bobik.
6) Podczas orania / przed sadzeniem drzewek jeszcze raz EMy.
Mam nadzieję, że coś z tego będzie. Na lepszej części może i tak, ale na gorszej może być ciężko w troszku ponad rok zrobić fajną glebę. Dodatkowo planuję tworzyć duże ilości gnojówki z pokrzyw i podlewać tym buki, warzywnik a może i z jeden raz całe poletko z poplonem (nie wiem czy mi się będzie chciało aż tyle).
A i dodatkowo planuję stworzyć małe poletko pod rozmnażanie borówki amerykańskiej żeby nieco oszczędzić na sadzonkach.
Planów dużo, czasu mało, ale może coś z tego będzie :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Igala
PostNapisane: 25 paź 2019, o 10:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Jeżeli masz taki szczegółowy plan i będziesz go realizował to na pewno "coś będzie" :D Zresztą nie masz innego wyjscia; chyba że zakupisz dobra ziemie, kilka ton.
Powodzenia ;:215 ;:167

mirass
PostNapisane: 25 paź 2019, o 11:08 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Ten plan pewnie zmienię jeszcze z 10 razy, ale jakiś zarys jest. Lubię mieć wszystko zaplanowane, ale w naturze może różnie wyjść - trzeba się do niej dopasować. Chcę uprawiać wszystko ekologicznie - to mają być owoce i warzywa dla moich szkrabów.
Przede mną w przyszłym roku sadzenie 30 drzew, 30 winorośli i 20 krzewów, więc trochę miejsca trzeba przygotować :wink: Teraz lepsza zabawa, bo przede mną w przyszłym tygodniu nasadzanie ok. 300 buków :D

Igala
PostNapisane: 25 paź 2019, o 11:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Tyle buków ;:111 ale fajny będziesz miał ten żywopłot na lata; więc sprawa warta trudu ;:333
Fakt, jak ktos powiedział plany są po to by je zmieniać :D Jaką masz ziemie że gorczyca nieurosła miejscami?
Ja walcze z gliną i zielone poplony oraz kompost plus gnojówki świetnie pomagają; teraz sćiółkuję skoszoną trawa z liścmi.

mirass
PostNapisane: 25 paź 2019, o 11:26 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Mam glinę, ale strasznie wyjałowioną. Nie wiem czemu akurat na połowie (całość to jest jakieś 8 arów). Na połowie wyrosło wszystko pięknie (od strony rzeczki), a na drugiej połowie większość nawet nie wykiełkowała a to co wykiełkowało chorowało. Ewidentnie brakuje jakiegoś składnika lub jest czegoś za dużo. Planuję na wiosnę wysłać materiał do analizy. Początkowo myślałem, że to kwestia upału, który się trafił po siewie, ale potem dosiałem trochę gorczycy i też był problem. Może jak dołożę obornika, EMy, gnojówkę z pokrzywy i dojdą jeszcze 2 poplony (o ile urosną - może żyto sobie poradzi) to coś z tego będzie.
Kompost póki co trzymam pod nasadzenia drzewek, za mało go mam żeby dawać w ziemię.
Mam nadzieję, że ten żywopłot z buków wyrośnie. Niby w okolicy jest dużo buka (w lasach), ale na tej gorszej części ziemi może być kiepsko. Najwyżej będę dalej walczył i w przyszłym roku się dosadzi po lepszym przygotowaniu ziemi. Myślałem o mikoryzie, ale do takiej ilości to jest ogromny koszt. Wolę "inwestować" w gnojówkę i może buk sobie poradzi. Chcę w sumie stworzyć taki rustykalny kawałek terenu - wszystko naturalne.

Igala
PostNapisane: 25 paź 2019, o 13:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Racja, buki maja pierszeństwo. Jak przygotujesz glebę odpowiednio to urosną; zresztą po badaniu ziemi będziesz miał już jasność co robić dalej. jak wysoko zamierzasz je prowadzić?
Gline fajnie rozdrabnia łubin (o ile wyrośnie, u mnie nie dał rady na razie) oraz ścięta trawa z poszatkowanymi liśćmi i jeszcze troszkę piasku no i mnóstwo materii organicznej przez kolejne lata. Moja glina jest już duzo mniej ścisła i lepsza i warzywa ładnie rosły. Ale nie zaprzestaję dodawania materii organicznej,kompostu itd bo bez tego zaraz zrobi sie skała w suszy. Oczywiście sciółkowanie konieczne.
Bardzo lubię takie rustykalne miejsca; u mnie też tylko eko i żadnej chemii. Czeka cie sporo pracy ale też i olbrzymia satysfakcja a drobne niepowodzenia to rzecz naturalna więc się specjalnie nie przejmuj :D
Gnojówki to też takie naturalne EMy :) warto je stosować.

mirass
PostNapisane: 25 paź 2019, o 15:04 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Planuje prowadzić buki na wysokość 150-200cm, więc trochę to potrwa zanim urosną, jednak bardziej mi się podoba taki żywopłot niż tuja. Nad łubinem się jeszcze zastanowię. Może zrobię na wiosnę testy jak sobie u mnie radzi :wink:
Niestety wiedzy to nie mam, bo choć jestem ze wsi to wiele takich prac nie wykonywałem. Człowiek jednak uczy się na błędach i z pomocą tego forum dam sobie radę. Jeszcze kilka tygodni temu nie wiedziałem o gnojówce z pokrzyw czy EMach, więc aż strach pomyśleć czego jeszcze mogę się dowiedzieć :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 246 ]  Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości