Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18  
Autor Wiadomość
FloroFloro
 Tytuł: Zakładanie nowej grządki na starym trawniku
PostNapisane: 17 lip 2019, o 17:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
W maju zaorałem pługiem kawałek trawnika, po 3 tygodnia czynność powtórzyłem w drugą stronę tzn. skiba. Leżało to prawie dwa miesiące, ostatnio brona, kultywator, wydarłem resztę darni, ziemia strasznie jałowa ... i co teraz? zaznaczam, że interesuje mnie tylko ekologiczny sposób zeby tą ziemię obudzić, kompostownik założyłem ale to melodia przyszłości, obornik mam ale ... to jest stary obornik, bardzo dobrze przegnity, ale gospodarstwa już nie ma kilka lat, ląduje tam wszystko, w tym kuweta od kota i psa, nie nadaje się. Co pozostaje? obornik granulowany?
Dodam, że ostatecznie w końcówce lipca chce zasiac poplon, łubin i coś może do niego przymieszać, co zrobić ekologicznie, żeby na wiosnę ziemia nadawała się i coś obrodziła?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Karina25
 Tytuł: Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania
PostNapisane: 16 paź 2019, o 18:32 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,

W tamtym roku próbowałam swoich sił w uprawie balkonowej i jak na początki to szło mi chyba całkiem nieźle.

W tym roku mam do zagospodarowania działkę (czyt. ugór z samosiejkami ;:14 ). I szczerze mówiąc nie wiem od czego zacząć .. wiem, że jest już kilka wątków na ten temat ale uwierzcie .. od trzech tygodni siedzę i czytam fora, artykuły, szukam filmów i nic ...

A mianowicie chce wygospodarować warzywniak 3m x 7m na początek. Plan jest taki żeby kupić tunel i zrobić grządki. Powiedzcie mi jak zacząć i zabrać się za odchwaszczanie? Chemia nie wchodzi w grę, traktorów nie ma w okolicy więc nie zaoram tego - dodatkowo to jest naprawdę mała powierzchnia. Próbowałam zacząć to szpadlem przewracać ale okazało się, że ziemia to glina (chociaż nie jestem pewna w 100%) i po pięciu podejściach już nie miałam siły dalej kopać, widły amerykańskie poległy bo co chwila zahaczałam o korzenie samosiejek więc została mi motyka (najlepiej mi to idzie nią ale boję się, że później chwastów będzie jeszcze więcej.

Serio po przeczytaniu tylu artykułów, gdzie większość jest za Randapem bądź ma możliwość użyć profesjonalnego sprzętu nie wiem już nic .. a do zimy zostało już niewiele czasu.

Pomocy ;:145 tak mi się marzył warzywniak i byłam tak optymistycznie nastawiona a tu zderzenie z rzeczywistością ... ;:145

Zefirka
PostNapisane: 16 paź 2019, o 20:19 
200p
200p

1 szt.
Pozostaje ci albo zatrudnienie kogoś do przekopania, albo samej po kilka metrów dziennie przekopywać. Lub w pierwszym roku zagospodarować nieco mniejszy obszar, dokopując w roku przyszłym resztę. Mam ten sam problem: działka całkowicie zarośnięta. Samosiejki to mniejszy problem, ja muszę wyciąć 30-35 drzewek wiśniowych (nasadzone zbyt gęsto, od kilku lat nic nie było robione). Poza tym jestem starszą już panią. Jakoś nie tracę nadziei. Powoli się coś tam zrobi.

Jolek
PostNapisane: 16 paź 2019, o 20:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Karina25 poletko 3 x 7 m to jest niezbyt wiele. Dasz radę. Wyznacz sobie teren, oczyść z samosiejek i wyrwij darń. Glinę możesz teraz rozluźnić przekopując ją z liśćmi. Wykop sobie rowek na głębokość szpadla dł tych 3m, dosyp liści a potem wykop rowek w następnym rzędzie a ziemią z tego 2go rowka syp do pierwszego, itd. Nie równaj. Wiosną to wszystko przekop jeszcze raz. I tak co roku. Na mojej glinie to się sprawdziło.W przyszłym roku następny fragment ziemi jaki chcesz zagospodarować nakryj czarną agrotkaniną/włókniną. Zadusi większość chwastów.Przydaje się na wiele lat.

--julian--
PostNapisane: 16 paź 2019, o 20:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja co roku powiększam warzywnik :lol: I byłem w takiej samej sytuacji co Ty. U mnie bardziej piaszczysta gleba, ale w miarę żyzna. W miejscu warzywnika była łączka stworzona z wielu gatunków traw i innych roślin, było dużo perzu. Najlepszym rozwiązaniem w mojej sytuacji okazały się zwykłe widły (nie amerykańskie) i to za pomocą nich pozbyłem się darni. Nie wytrzepywałem kęp trawy z ziemi, wszystko razem wrzucałem na stertę i na niej uprawiam cukinie i patisony (nakryłem agrotkaniną). Na początku szło ciężko, ale codziennie trochę i się udało. Próbowałem też taką małą motyczką i na początku to za pomocą niej wszystko wyrywałem, ale zostawało więcej perzu, bo przy widłach praktycznie nie ma go ;:138 Taki kawał zrobiłem praktycznie sam:
Obrazek

Igala
PostNapisane: 16 paź 2019, o 21:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja z kolei nacinam darń widłami amerykańskimi tylko a te korzenie tnę motyką i byłam mniej zmęczona niż tylko motyką. Jeżeli masz piasek to tez możesz wsypać. W nastepnym sezonie wysiejesz zielony poplon. Ja też mam glinę i sieję poplon plus sciółkuję trawą skoszoną razem z pociętymi liśćmi.
Powodzenia ;:215 ;:167

Karina25
PostNapisane: 16 paź 2019, o 21:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dziękuję bardzo wszystkim ;:196 czyli dużo cierpliwości i systematyczna praca ;:333 dam radę :heja

Z każdej porady skorzystam aż w końcu znajdę jakiś "złoty srodek". A przy okazji co myślicie i permakulturze? Próbował ktoś na ugorze?

ullak
PostNapisane: 17 paź 2019, o 08:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ja mam ogródek uprawiany bez przekopywania, potwierdzam, że jest to możliwe. Także na ugorze.

Jolek
PostNapisane: 17 paź 2019, o 09:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A jaką masz ziemię?
Tak jak Karina25 wspomniała ma gliniastą ziemię i bez ,,obróbki" jej niewiele może uprawiać bo, albo zgnije, albo wyschnie.

Igala
PostNapisane: 17 paź 2019, o 09:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Według mnie jeżeli uda się w glinie dodać tyle kompostu,piasku i materii organicznej że przestanie być skałą w czasie suszy to wtedy można uprawiać bez kopania. Ale ja jeszcze nie doszłam do tego momentu. Zawsze dodkładam kompost,obornik itd oraz sciółkuję i po 2 latach mam już glebę sporo rozlużnioną.
W tym roku miałam ładne zbiory. Jeżeli chodzi o permakulturę to tu potrzeba ogromnej wiedzy aby wytworzyc sobie zrównoważony ekosystem który sam siebie karmi. Dobór roślin,woda i ich pozycjonowanie w kreślonych warunkach itd. Ja wyprowadziłam dynie z warzywnika i sadzę je na wałach kompostowych na łące (bez kopania), ściółkuję,używam gnojówek i i nie stosuję żadnej chemii. Dalej się uczę też oczywiście :)

ullak
PostNapisane: 17 paź 2019, o 09:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Jolek napisał(a):
A jaką masz ziemię?
Tak jak Karina25 wspomniała ma gliniastą ziemię i bez ,,obróbki" jej niewiele może uprawiać bo, albo zgnije, albo wyschnie.

Mam gliniastą.

Obrazek

Igala
PostNapisane: 17 paź 2019, o 09:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
W mojej glinie (klasa 6) nieurosły mi ani marchew ani pietruszka(mimo sciółkowania). Zrobila się skała ale też tam nie ma wody więc nie było czym podlewać. Jakies podłoże zdatne do uprawy musi być; w skale nic nie urośnie. Ulla ty uprawiasz w słomie?

Zefirka
PostNapisane: 17 paź 2019, o 11:34 
200p
200p

1 szt.
ullak napisał(a):
Mam gliniastą.

Moja gliniasta się tak nie rozsypuje. Jak wykopuję jeden sztych szpadlem, to ten sztych jest całkowicie w jednym kawałku. Twoja nie jest najgorsza.

ullak
PostNapisane: 17 paź 2019, o 12:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Zefirka napisał(a):
ullak napisał(a):
Mam gliniastą.

Moja gliniasta się tak nie rozsypuje. Jak wykopuję jeden sztych szpadlem, to ten sztych jest całkowicie w jednym kawałku. Twoja nie jest najgorsza.

To tym bardziej przydałoby się o nią zadbać. Gruzełkową strukturę gleby tworzą substancje organiczne.

@ Igala U mnie jest lepsza klasa. Ale też wysycha na kamień, jeśli jest nieprzykryta. W tym roku było bardzo sucho przez pewien czas, nawet w ściółce musiałam wtedy trochę podlewać. Ściółkuję wszystkim, co mi wpadnie w ręce - słoma, siano, tektura, liście, zrębki.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 246 ]  Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości