Przygotowanie ugoru do zagospodarowania,pod trawnik

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pozbycie się chwastów

Post »

muagalita pisze:gorczyca skutecznie niszczy chwasty
Niby jak? Nasiona chwastów można wyeliminować poprzez ich skiełkowanie, może przez podgrzanie gleby(bombą atomową :wink: ) albo czekając aż stracą siłę kiełkowania- czasem i 50 lat. O chemicznych czy biologicznych metodach nie słyszałem. Nawet jeśli gorczyca gęsto zasiana je "udusi" przez zacienienie, to nie wszystkie. Skuteczniej spowodować ich skiełkowanie i zanim zakwitną okropić herbicydem totalnym. Ale te nieskiełkowane i tak po ruszeniu gleby mogą skiełkować dopiero.... A za rok wiatr przyniesie nowe!
Przeczytaj link.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
muagalita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 paź 2015, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pozbycie się chwastów

Post »

Link chyba nie działa. Wiem, że całkiem nie wyniszczy chwastów, ale część z nich na pewno. A nie chcę stosować żadnej chemii typu Roundap, czy herbicydy, Na działce będę miała warzywnik i teren rekreacyjny dla dzieci, więc chemia odpada. A widłami takiego kawałka na raz nie dam rady ;:219 .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pozbycie się chwastów

Post »

Jeśli nie chemia, to będzie łąka, nie trawnik. W sumie w porzo.
A do tego plewienie, koszenie, wydłubywanie, albo.... koza.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Pozbycie się chwastów

Post »

muagalita pisze:Link chyba nie działa. Wiem, że całkiem nie wyniszczy chwastów, ale część z nich na pewno. A nie chcę stosować żadnej chemii typu Roundap, czy herbicydy, Na działce będę miała warzywnik i teren rekreacyjny dla dzieci, więc chemia odpada. A widłami takiego kawałka na raz nie dam rady ;:219 .
Stosuj ściółkę. Może być z siana, tylko grubo. Jeśli zaczną rosnąć z niego chwasty, znowu przysyp sianem/przewróć grabiami.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
muagalita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 paź 2015, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania

Post »

KaRo Dzięki poczytam, ullak niestety nie mam siana, tylko te chwasty rosna:). A co sądzicie o tej gorczycy albo o wysianiu żyta na jesien? Wiem też, że można przykryć ziemie geowłóknina żeby chwasty zgineły, ale jest to zbyt duży obszar
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania

Post »

Chwastami też można ściółkować.
Jestem jak najbardziej za gorczycą i żytem. Właśnie dzisiaj zlikwidowałam swoje żyto. Chwastom raczej trudno się będzie przez to przebić. Najlepiej wysiać mieszankę - żyto z czymś wiążącym azot (wyka, peluszka itp.).


Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania

Post »

muagalita pisze:Czy warto teraz posiać gorczycę i przerobić ją z ziemią przed kwitnieniem a na jesień żyto ozime? I dopiero zabierać się za nawiezienie ziemi wiosną?
Ja uważam, że to dobry pomysł, a nawet bardzo, POZA nawiezieniem ziemi, którą zachwaścisz równo. Moja propozycja - daj po życie na wiosnę obornik, lekko przyoraj i będzie dobrze. Obornik taki roczny/max dwuletni. Najlepiej teraz go sobie zorganizuj. Wykop dziurę, wrzuć do niego świeży obornik, zasyp pryzmę ziemią i czymś nakryj, żeby chwasty nie opanowały.
muagalita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 paź 2015, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania

Post »

pelikano11, a czy warto teraz wysiac gorczyce zanim zakwitnie przeorac i na jesien siac jeszcze zyto? Wystarczy tylko ruszac teraz ziemie a na jesien posiac zyto?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania

Post »

Tak, zrób tak jak wymyśliłaś, teraz gorczyca, wczesną jesienią żyto, wiosną zdecydujesz..ale ziemię niewiadomego pochodzenia odradzam od serca, wszystko będzie zawierać, że nie wspomnę o jajach ślimaków bezskorupowych...
muagalita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 paź 2015, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania

Post »

OOO tych potworków boję się najbardziej, mama ma to na działce i walczy do dawna jak Don Kichot:). A na taki obszar 110 x 23.5 ile kg gorczycy kupić?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ugoru do zagospodarowania

Post »

Aneta9333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2017, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gleba rolnicza- oczyszczenie z chwastów.

Post »

Witam Wszystkich. jeśli w zlym dziale temat to przepraszam i prosze o przeniesienie. Mam pytanie. Przeprowadzilam sie w miejsce gdzie jest kawalek ziemi który moge zagospodarować w ogrodek warzywny. Jest caly porośnięty od lat nie byl używany. Chcialabym przyszykowac na przyszly sezon i zastanawiam sie co lepiej byloby zrobic. Tzn czy najpierw oprysk przeciw chqastom. Jaki? Czy od razu wjechać traktorem i glebozgryzarka?

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”