Przygotowanie ugoru do zagospodarowania,pod trawnik

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Cześć, już myślałam, że porzuciłeś FO na dobre ;:224 Szkoda by było, bo wątek zapowiadał się ciekawie.
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Polip
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 17 mar 2014, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Spokojnie nie odpuszczę mojego zielonego Alamo :) ;:333
he-man
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2015, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Witam. Podkleję się do tematu by nie tworzyć nowego. Mam działkę, 3000m2 od ok 7 lat nie była uprawiany w ogóle. Samosiejki brzóz, które tam rosły oraz ich korzenie zostały już usunięte. Co teraz powinienem zrobić, by móc zasadzić na tym terenie krzewy owocowe? Dodam, że teren jest bardzo mocno zaperzony, wraz z innymi chwastami tworzy zwarty, gruby kołnierz. Samo zaoranie raczej odpada ze względu na skiby darni, które pozostaną. Był pomysł na glebogryzarkę ale ta z kolei rozpleni perz. Macie jakiś pomysł jak się do tego zabrać?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Może Ci się wyda dziwne, ale ja najbardziej zachwaszczony kawałek działki potraktowałam glebogryzarką. W maju i czerwcu mąż przejechał glebogryzarką, powtórzył za 2 tygodnie, i znowu powtórzył za 2 tygodnie. Słońce wysuszyło korzenie w górnej warstwie.
Praktykuję to już od kilku lat na nowo pozyskiwanym kawałku ziemi.
Perz pozbawiony części zielonej traci też korzenie głębokie. Tak wygubiłam perz na ubitej ścieżce - ciągle ścinałam przy ziem i wyrastające listki.
W tym działaniu pomaga słoneczna pogoda.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Zaniedbana działka Pomocy

Post »

Możesz po kawałku ogrodzić płotkiem tymczasowym i wpuścić zwierzęta, kury albo świnie, wyczyszczą Ci.
Obrazek z netu:
https://sanborntonfarm.files.wordpress. ... =535&h=356

http://green-change.com/2011/02/05/pig- ... ring-land/
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
mistrzyody
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lut 2015, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na nieużytku

Post »

Witam,

Szanowni Państwo - zwracam się w tym wątku z prośbą o pomoc. Od tygodnia zostałam szczęśliwym posiadaczem ogródka działkowego porośniętego w 100% chwastami (jak na zdjęciu). Zwracam się z prośbą o pomoc w jaki sposób je usunąć?.
Nie mam dostępu do koparki... nie mam możliwości skoszenia jej kosiarką ponieważ jest tam masa śmieci i poukrywanych butelek.
Nie jestem przychylna co do chemii. Czytałam o sposobie odchwaszczania octem - ale zanim wyleje tam hektolitry octu wolałabym wiedzieć czy i na ile jest to skuteczna metoda?.
Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczna.
Dodam, że plan jest taki, aby na jednej połowie zasiać trawę a na drugiej trochę warzywek i ziół.
Z góry dziękuję.
Obrazek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Trawnik na nieużytku

Post »

Jeśli masz czas, możesz to czymś przykryć, żeby odciąć dostęp światła, i poczekać.
Można by też zastosować zwierzęta - ogrodzić część np. płotem elektrycznym lub siatką, wpuścić np. kury, poczekać, aż oczyszczą, przesunąć dalej. Chyba że te śmieci by stanowiły dla nich jakieś zagrożenie, np. jakieś pozostałości środków chemicznych.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
albatros
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 kwie 2017, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

uporządkowanie ugoru

Post »

Witam. Szukałem na forum ale nie znalazłem dlatego zakładam nowy wątek, jeżeli był już temat poruszany to przepraszam.
Sprawa dotyczy działki (około hektar) która od około 7 lat stała ugorem i narosło na niej sporo olchy i brzozy samosiejek (około 100 sztuk), drzewa już pościnałem i usunąłem z działki. Teraz pozostał problem pni i korzeni, zastanawiam się czy ciężki pług dałby radę zaorać polę razem z tymi pniakami a potem usunął bym je z pola i dalej już brony lub talerzówka itd. najgrubsze drzewo miało około 15 cm średnicy, dodam że nie zamierzam nic uprawiać na tym polu, chciałbym po prostu uporządkować je i ze dwa trzy razy w roku skosić kosiarką talerzową lub bijakową. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
emef1987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 maja 2017, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Budowa ogrodu - jak zapobiec rośnięciu chwastów

Post »

Witam,
Dopiero się uczę i potrzebuję porady. Planuję nawieść ziemię (ok 15 cm) i zasiać na niej trawę.
W chwili obecnej na działce rośnie masa chwastów różnego rodzaju. Dzisiaj je skosiłem jednak chciałbym zapytać czy przed nasypaniem ziemi powinienem użyć jakichś środków niszczących chwasty czy użyć ich dopiero jak wysypię ziemię, zasadzę trawę i jakieś chwasty się pojawią?

Wszystkie porady mile widziane.
Z góry dziekuje
Łukasz
rodos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 maja 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

usuwanie materiału spod trawnika

Post »

Witam,

ostatnio zakupiłam ogródek działkowy. Na większej jego części znajduje się trawa, pod trawą znajduje się materiał (nie wiem dokładnie co to za materiał - nie rozłożył się w ziemi przez 3-4 lata), który ponoć chronił uprawę truskawek poprzedniego właściciela przed nadmierną ilością wody (sąsiad mówił, że było tam tyle wody, że się błoto robiło, później został założony drenaż).

Chciałabym założyć nowy trawnik, w tym celu muszę pozbyć się tej trawy, która rośnie na tym materiale. Usuwanie ręczne jest bardzo pracochłonne, materiał jest dość twardy do tego stopnia, że ciężko w tą trawę nawet łopatę wbić. Do tej pory radziłam sobie w ten sposób, że podważałam kawałek trawy łopatą i po prostu ciągnęłam za ten materiał - po takiej pracy plecy do wymiany :) po wycięciu kawałków układałam je materiałem do góry, aby wyschły, następnie otrzepywałam z ziemi i paliłam. Generalnie wycinarka darni raczej nie wchodzi w grę, gdyż ziemia nie jest wyrównana, są górki i pagórki, glebogryzarka również odpada, nie chciałabym mieć tego materiału w ziemi, chcę go całkowicie usunąć, dlatego sądzę, że potrzeba innych narzędzi. Czy ma ktoś jakiś pomysł jak to dziadostwo usunąć?

Pozdrawiam wszystkich działkowiczów
R.O.D.O.S. = Rodzinne Ogródki Działkowe Ogrodzone Siatką :D
muagalita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 paź 2015, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pozbycie się chwastów

Post »

Witam,
2 lata temu kupiliśmy działkę 23.5 na 150 metrów. Działka była zaniedbana, 3 metrowe trawska najpierw traktor skosił, potem pozbyliśmy się trawy ( głównie wrotycz, perz, skrzyp, szczaw koński). Na wiosnę 2016 traktor przeorał calość ( jakieś 110 metrów, wcześniejsze 40 metrów teren to działka pod budowe), potem zasialiśmy facelię, na jesień traktor ją przeorał i zostawił na ostrą skibę na zimę.
Tej wiosny chwasty znów zaczęły rosnąć, jednak już nie tak licznie. Na razie traktor przejechał to talerzówką (jakiś tydzień temu). Co dalej z tym robić? Chcielibyśmy się już pozbyć chwastów, nawieźć ziemi, żeby coś posadzić ( na razie mamy pare drzewek owocowych na końcu działki i 2 podwyższone grządki na warzywa). Czy warto teraz posiać gorczycę i przerobić ją z ziemią przed kwitnieniem a na jesień żyto ozime? I dopiero zabierać się za nawiezienie ziemi wiosną? Obszar jest zbyt duży na pracę z widłami amerykańskimi a nie chcę stosować Roundapu. Dziękuję za wszelkie rady:)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Budowa ogrodu - jak zapobiec rośnięciu chwastów

Post »

Witaj na forum!
Ograniczyć przyszłe zachwaszczenie można przez usunięcie możliwie skutecznie nasion i kłączy. Czyli- jeśli chwasty są wysokie- skosić, wysuszyć(nie trzęsąc nimi za bardzo) i spalić. Jak po tygodniu-dwóch troszkę odrosną(do 15cm max) oprysk Roundup'em. Potem nowa ziemia i trawnik. Następnie już tylko koszenie, wyrywanie lub opryski herbicydami przeciwko roślinom dwuliściennym.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pozbycie się chwastów

Post »

Nie, po facelii juz wystarczy tych nawozów zielonych(choć można by jeszcze, tylko kiedy zacząć mieszkać??).
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=101495
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”