Przygotowanie ugoru do zagospodarowania,pod trawnik

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

annodomini pisze:Przy wielkości Twojej działki, pieskiem nie musisz się przejmować. Moja działka jest trochę większa, ale biega po niej jakieś 140 kg różnych psów i nic się nie dzieje. Co do brzózek, osobiście bym poczekał jeszcze rok, dwa. Drzewa w zagęszczeniu rosną szybciej jeżeli chodzi o wysokość. Da Ci to jakiś pogląd, jak ten narożnik będzie wyglądał kompozycyjnie. Dodatkowo zobaczysz, które drzewo jest mocniejsze i w lepszej kondycji. Wtedy słabsze usuniesz (czasem warto pomyśleć o takim układzie, który w przyszłości pozwoli rozpiąć hamak). Te które zostaną, "nabiorą masy". Niczego nie przyspieszaj, podpowiedzi forumowiczów będą na pewno życzliwe, ale to Ty musisz usiąść wielokrotnie, o różnych porach na swojej działce i pomyśleć czego chcesz. Jedyne co mogę poradzić, to popatrz na ruch Słońca na niebie (obecnie masz najgorszy czas :) ) Gdzie będzie cień a gdzie nie, ale jak czytałem, to to już chyba sprawdzałaś. Teraz jest czas na ewentualne ukształtowanie terenu. Po nasadzeniach, przyjęciu i wzroście roślin, będziesz musiała zaakceptować istniejące poziomy na działce.
Dzięki, uspokoiłeś mnie z psem, bo szczerze nie miałam pojęcia jak może szkodzić na rośliny. Co do brzózek masz rację tak zrobię, okaże się za jakiś czas które zostaną, mam czas, też za dużo nie mogę ich mieć i nie chcę bo mam troszkę alergię na ich pyłek i nie chcę na jesień mieć masy liści na działce. Z tego co słyszałam liście brzozy są nieco uciążliwe w sprzątaniu, sztywne i przy tym przyklejają się do wszystkiego. W pierwszej kolejności wiosną koszenie tej wielkiej trawy :shock: równanie terenu i grodzenie.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Cuda i cudaki można stworzyć z każdej sosny. Od ciebie będzie zależało jaki gatunek lub gatunki posadzisz. Od wolno rosnących / jak limba , bośniacka ......./ po szybko rosnące jak pospolita czy żółta. Możesz także zdecydować się na szczepione sosny . Wolniej rosną, zachowują różnorodny pokrój i kolor / kształt igieł.
Także niekoniecznie musi to być praca sekatorem przez właściciela.

Podobnież z bukami, jarzębami , brzozami - podstawowe odmiany czy też odmiany szczepione. Wybór jest przeogromny i większość z nich są bezproblemowe.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Bardzo mi się podoba sosna żółta albo chińska, mają takie piękne długie igły. A z tych mniejszych Kosodrzewina zawsze mnie zachwycała :)
Myślę że ładnie by wyglądała kompozycja Brzoza zwykła z purpurową ;:224
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Dowiedziałam się jaką mam glebę, jest to klasa IVa czyli średniej jakości, lepsze. Nie ma szału ale cała działka i tak będzie przysypana jeszcze ziemią żyzną, dla wyrównania i podniesienia gruntu. Czyli pod kwiaty i byliny raczej będzie ok.
Ponoć ta ziemia klasy IVa w większości przypadków mogą być przydatne pod sady, ale nie pod wszystkie gatunki drzew. Dla mnie to już sukces, bo chciałbym mieć kilka drzew owocowych ;:138

Poniżej kształt działki:

Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Zawsze można dla poprawienia struktury zaprawić dołki kompostem lub przerobionym obornikiem i na wierzch dawać co ja czynię. Przy obecnych latach z dużą ilością wody wolę mieć piach niźli czarnoziem i po czubek nosa siedzieć w błocie :lol:


Sosna żółta w zimowej odsłonie :)

Obrazek
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Ale piękna ;:oj ile ma lat? One szybko rosną? Co do tego piachu to racja, przyjemniej na plaży :;230
Aż skoczę do Twojego wątku pooglądać bo jest co :D
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Zależy jaka ziemia, u mnie rośnie wolno , bo w samym piachu. Jest u mnie ......oj nie pamiętam z 5 lat będzie. Gęsta za to :D
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Robert, nawozisz czymś iglaki ?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Nie. Kiedyś na samym początku kora pod roślinę, nawozy do iglaków , w dołek ziemia z worka. A potem tak sobie pomyślałem :roll: jak ja się wykłócam o cenę nawet żeby mnie z 10 zł zeszli / tak wiem klient ze mnie okropny ale za to zostawiam dużo / to po co mi te, za przeproszeniem pierdoły ? Kupię przykładowo świerk czy sosnę za 10- 20 zł i do niego ,, cudów '' za 40 zł ? Mija się z celem a i tak ładnie rosną. Co zresztą widać. Nawożę pnącza, róże / chociaż nie do końca, bo okrywam obornikiem i kompostem to mam nawożenie na sezon z głowy/ i kwiaty : irysy, tawuły i co tam mam jeszcze . Tulipany sadzę w żyzną ziemię i nie nawożę niczym, jeno co to sadzę w popiół.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Trzeba się targować bo to wszystko co mamy na rynku za drogie jest stanowczo ;:223 a co do nawozów, myślałam o jakimś np ze spowolnionym uwalnianiem, w formie granulek. Albo np wywar z pokrzywy do zrobienia samemu ;:oj Co do obornika, to do końskiego mam dostęp, tyle że musi swoje taki przeleżeć, żeby był gotowy do użycia :roll: "Marzy" mi się produkcja własnego kompostu i może uda mi się w przyszłym roku zrobić miejsce na to.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

msk83 pisze:Trzeba się targować bo to wszystko co mamy na rynku za drogie jest stanowczo ;:223

Tylko ktoś kto nie zajmuje się produkcją nie wie ile pracy i kasy to pochłania :wink:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Mówisz jako producent czy jako handlarz :wink: gdzie jest nawet 400 % marży. Nie na wszystko, ale jest duża marża, do tego nie wszystko idzie przez kasę fiskalną, także niektórzy nie mają co narzekać.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

robertP2 pisze:
Mówisz jako producent czy jako handlarz :wink:
Producent :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”