Przygotowanie ugoru do zagospodarowania,pod trawnik

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Weź pod uwagę klon tatarski, ma śliczne, błyszczące, mocno wcięte liście. Kwitnie na biało, potem obsypany jest różowymi owocami, a na jesieni przepięknie przebarwia się na purpurowo. Podobno dorasta do 10 m, ale ogrodnicy mówią, że z reguły jest jednak dużo niższy. Mój ma 7 lat i 4 m. Rośnie na słabej glebie (na lubelszczyźnie) i w miejscu, które jest narażone na spływ zimnego powietrza (działka w dolinie, oparta o las). Zapewniam, że najsroższe mrozy mu niestraszne.
Joasia
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Czy można czymś zastąpić glebogryzarkę? nie wiem czy opłaca się kupować na jeden raz? są dość drogie.



Faktycznie ładne drzewo, znalazłam w wyszukiwarce :D Pomyślę o tym, dziękuję :)
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Do Magdy: glebogryzarkę najłatwiej zastąpić jest... sąsiadem, posiadającym sporo wolnego czasu (nie trzeba inwestować w środek trwały, a jedynie w koszty bieżącej eksploatacji). Pamiętaj o najważniejszym, na działce ma powstać dom. Jaki projekt, gdzie taras, gdzie kuchnia itd. Chociaż w przypadku Twojej działki, aż sie prosi wejście do budynku i kuchnia od północy (dłuższy bok od drogi), taras z ekspozycją południową lub południowo-zachodnią (narożny). Ale wybór należy do Ciebie. I dopiero wtedy coś pokombinować z działką i nasadzeniami. A, jeszcze jedno, książkę można napisać o tym, co potrafi zrobić Pan "koparkowy" jak przyjedzie robić wykop pod dom. I transport ciężki na budowę - materiały, beton. Wszyscy będą musieli mieć sporo miejsca na wjazd i wyjazd. Trzeba mieć to wszystko na uwadze, bo znam takiego jednego :wit , który chcąc postawić dom, musiał wyciąć modrzewie, które sam posadził pięć lat wcześniej.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
4poryroku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 gru 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Są wypożyczalnie sprzętu. np. EWPA majster. cennik 2013 rok:72 zł za 1-3 dni (cena netto za 1 dobę) + 500 zł kaucji.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Przyjęło się, że taras musi być od południa al­bo zachodu, a to nie jest do­bre rozwiązanie. Taki taras jest wciąż atakowany przez słońce ? nie sposób na nim wysiedzieć. Jeśli do tego jest
niezadaszony, w praktyce zostaje wyłączony z użytkowania.Czasem nie da się inaczej, ale jeśli można wybrać usytuowanie, to bardziej funkcjonalny jest zadaszony taras od północy.W dzień i po południu przyjemny cień, a wieczorem zachodzące słoneczko z boku. Podobnie jak wyjście na taras z kuchni, a nie z salonu. Po prostu to w kuchni najczęściej mamy ochotę na to, by wziąć talerz z kanapką, zrobić krok i już być na świeżym powietrzu.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Ile jest ludzi tyle jest pomysłów i rozwiązań.A taras może być z każdej strony . Nawet taki ,,przejściowy '' na 2 lub 3 strony świata jak to ma miejsce w hamerykańskich filmach lub połączenie z ogrodem zimowym. A wybór materiałów do koloru do wyboru - stal, drewno, kamień, tworzywo sztuczne i zaadaptowanie tego również. Pnącza od ozdobnych po jadalne, drzewa ze zwisającymi gałęziami.
Ja na przykład mam od południa pergolę . A za nią leszczynę także słońce mi nie przeszkadza. Lubię tam siedzieć. Z zachodu mam schody i siadam na progu pijąc kawę taki ,, poranny rytuał '' moje małe Idaho :lol: Ludzie mają domy do góry nogami, a raczej fundamentami to reszta to takie małe niewinne dziwactwa :;230

Obrazek
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Do Selli 7: "zadaszony taras od północy" - z tym stwierdzeniem podejmę każdy pojedynek ;:134 . Zadaszony, rozumiem. Od północy, rozumiem. Ale, "zadaszony taras od północy" ? Jak są wszystkie inne możliwości ??
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

czytałem wasze propozycje i na pewno właścicielka urządzi Sobie wspaniały ogród z pomocą:) Dorzucę Swoje parę groszy jeśli można. Planowanie koncepcji ogrodu jak najbardziej jest na miejscu jest czas żeby dopracować wszystkie szczegóły w jak najlepszym porządku. Tylko uważa że nie ma co się śpieszyć z sadzeniem i powolnym komponowaniu roślin. Ponieważ zbyt wczesne zagospodarowanie terenu może zostać zniszczone przez prace budowlane. tak jak ktoś wyżej napisał że koparki i gruchy z betonem muszą mieć miejsce aby podjechać,zawrócić itp.ograniczony dostęp oznacza większe koszty np koparkowy manewrujący między drzewami spowalnia jego czas tu godzina dłużej tam godzina dłużej i 200zł poszło. Tak samo nie ma co sadzić roślinności wzdłuż granic ponieważ podczas budowania ogrodzenia mogą być zniszczone a ekipa kopiąca fundament pod ogrodzenie na pewno drożej Sobie policzy.
Na pewno właścicielka zdaje Sobie z tego sprawę i każdy z forum ale chciałem dodatkowo na to uczulić.
Odnośnie dodatkowej ziemi należy uważać z dosypywaniem przy brzozach, zbyt duża ilość może spowodować że brzozy sobie nie poradzą i uduszą ponieważ mają płytki system korzeniowy. Odnośnie zagospodarowania można pomyśleć np o wrzosowisku na tle brzózek i sosenek. Na działce planujesz sporo drzew tylko pamiętaj że duża liczba drzew liściastych równa się dużej ilości liści na działce. więc trzeba złapać proporcję lub mieć czas żeby jesienią ogarnąć cały temat.
Co do terenu to najlepszym sposobem będzie przeorać całą działkę, między brzozami wykosić trawę i użyć glebogryzarki. W mojej opinii dosypując ziemi należy ją jak najszybciej zagospodarować, gdyż w późniejszym czasie będzie trzeba ponownie ją przygotowywać/uprawiać/odchwaszczać.
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

mateuszogrod pisze: Odnośnie dodatkowej ziemi należy uważać z dosypywaniem przy brzozach, zbyt duża ilość może spowodować że brzozy sobie nie poradzą i uduszą ponieważ mają płytki system korzeniowy.

To jest najmniejszy problem, kilka rur drenarskich, kilka dodatkowych materiałów i moża sypać spokojnie ziemię.
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

no tak najmniejszy problem tylko jak ktoś dosypie ziemi a nie będzie wiedział że brzozy tego nie przetrzymają i odpadną to później drenaż nie odratuje roślin, trzeba robić jednocześnie. Ogólnie brzozy dość mocno zabierają wodę z otoczenia i rośliny w pobliżu muszą być starannie dobrane lub dołożone nawodnienie. Więc najlepiej zachować umiar i obejdzie się bez dodatkowego kosztu jakim jest drenaż a gleba nie jest jakaś gliniasta żeby był konieczny. Ale nie wiemy ile właścicielka planuje podnieść działkę???
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

A kto mówi żeby robić drenaż ? :;230 dla Twojej wiadomości: rura drenarska nie służy tylko do odprowadzania i rozsączania wody.
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Panie Piotrku sam Pan napisał położyć rury drenarskie. A łapanie za słówka i się wyśmiewanie nie jest na miejscu.
dziękuje za poszerzenie mojej wiedzy.
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jakie drzewa i krzewy na działkę wybrać?

Post »

Nikogo nie wyśmiewam i nie pisałem aby robić drenaż. :wink: Sam podnosiłem wielokrotnie tereny gdzie wysokość przekraczała 1,5m (przy drzewach) i rosły tam drzewa w większości liściaste, mają się świetnie do tej pory. Wyluzuj troszeczkę Panie kolego ;:136
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”