Jak prawidłowo sadzić w donicy

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Numak
50p
50p
Posty: 55
Od: 12 kwie 2020, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Janikowo/Wielkopolskie

Jak prawidłowo sadzić w donicy

Post »

Witam,

Szykuje się do zakupu trzech klonów palmowych (P9), które wylądują w donicach.
Będą to:
1. Emerald Lace
2. Orange Dream
3. Atropurpurem

Mam takie wątpliwości:
Zakupiłem 3 osłonki doniczkowe w których maksymalnie mieszczą się doniczki o pojemności 30 litrów. Czy takie zakupione sadzonki od razu przesadzać do takiej 30 litrowej doniczki? Czy może do mniejszej i stopniowo zwiększać, co kilka lat? Od jakiej pojemności doniczki miałbym rozpocząć?
W przypadku stopniowego zwiększania doniczki czym najlepiej wypełnić przestrzeń pomiędzy doniczką a osłoną doniczki? (Pytam w kontekście gdybym miał zakupione klony przesadzić powiedzmy do doniczek 5L...a osłonka jest wtedy sporo wieksza, obsypać boki i dno korą? Keramzytem? A może piaskiem?)

Z góry dziękuję za pomoc

Wcześniej zamieściłem podobny wpis w temacie odnoście hodowli klonów palmowych w donicy ale niestety bez żadnego odzewu, temat jest chyba martwy. Stąd moja próba zasięgnięcia informacji tutaj, w nowym wątku.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jak prawidłowo sadzić w donicy

Post »

Nie ma na forum tematów martwych. :wink: Każdy dodany post winduje temat do góry i staje się on znowu aktywny i jest na czele tematów danego działu. Prawdopodobnie po prostu nie ma chętnych na udzielenie odpowiedzi.

Jeśli nadal nikt nie odpowie na Twój problem we właściwym temacie, polecam przeczytać ten wątek od początku i wyciągnąć wnioski.
Jest tam niemal wszystko co chcesz wiedzieć na temat tej uprawy.
Od siebie dodam,że nie jestem zwolenniczką uprawy drzew w donicach ale jeśli już ktoś się na to decyduje to należy wziąć pod uwagę pewne trudności w ich pielęgnacji a nawet ryzyko w sukcesie.
Tym niemniej należy zakupione rośliny przesadzić do nowych donic i nowego podłoża z odpowiednią warstwą drenującą by umożliwić drzewu odprowadzanie nadmiaru wody. Nie polecam przesadzenia do wielkiej donicy bo to i wygląd nieciekawy ale też drzewo rozrasta się w korzenie tracąc w pierwszym momencie na rozwoju części nadziemnej - korony.

Powodzenia!Chętnie zobaczyłabym zdjęcia jak już zagospodarujesz te piękne drzewka :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”