Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Sadyhem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 sty 2019, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie działki

Post »

Witam wszystkich forumowiczów,
Szukałem na forum tematu z podobnym zagadnieniem ale nie znalazłem, dlatego zakładam wątek, ewentualnie proszę o link jeśli temat był poruszany, a mianowicie:
Zakupiłem działkę budowlana, niezabudowana w przestrzeni pole/las, czyli 30 lat temu było tam pole przekształcone a 200 metrów dalej(3dzialki) zaczyna się las. Teren działki to raczej łąko-las. Teren jest mocno nierówny. Chciałbym go wyrównać, wykonać niezbędne prace pod przygotowanie pod trawnik (sosny oczywiście zostają). Nie wiem natomiast w jakiej kolejności. Dzialka przez kilka sezonów będzie służyła jak pole kempingowa (przyczepa) do wypoczynku.
Proszę o podpowiedzi o czynności i czas ich wykonywania
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21683
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Przygotowanie działki

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Sadyhem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 sty 2019, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie działki

Post »

Dużo wątku jest pomieszanych, wielowątkowe. Dla mnie jasny jest temat TRAWA, trawnik spis linków.
Ale czy ktoś może zrobić rozpiskę numeryczną z czynnościami np.
1. wyrównanie terenu
2. glebogryzarka
3. odchwaszczanie
itd. chodzi mi o wykaz czynności, przebieg i wykonanie postaram się doczytać
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie działki

Post »

zmoderowano/K
Przez kilka najbliższych lat chcesz ten teren wykorzystać rekreacyjnie. Mieć tam trawnik. Móc przyjechać z przyczepą kempingową.

Aby to zamierzenie zrealizować należy niezwłocznie:
1. Pobrać próbki gleby, dać do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej prosząc o zalecenia nawożenia korekcyjnego. Powiedz, że chcesz na działce mieć trawnik. Zapytaj się jakie trawy będą dobrze rosły na Twojej działce po zrobieniu nawożenia korekcyjnego.
2. Zaprosić na działkę różdżkarza i poprosić o wskazanie gdzie kopać lub wiercić studnię oraz powiedzenie na jakiej głębokości jest woda oraz czy jest jej dużo, czy mało..
3. Narysować w skali 1:100 plan działki.
4. Zrobić inwentaryzację rosnących na działce roślin.
5. Wykopać lub wywiercić studnię.

Po realizacji powyższych punktów można zastanowić się co dalej.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1056
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Przygotowanie działki

Post »

1. Piszesz że działka jest budowlana. Czy z pozwoleniem na budowę ?
2. Warto sprawdzić w gminie plan zagospodarowania. Może planują zabrać na autostradę? (oczywiście żartuję ale lepiej się zabezpieczyć!).
3. Jaka powierzchnia działki ?
4. Jak z możliwościami zasilenia w energię elektryczną? Jak daleko jest najbliższa linia 220 V?
5. Czy ktoś w okolicy zajmuje się wierceniem studni? Jeśli tak pogadać, dowiedzieć się jak wyglądają stosunki wodne w okolicy.
6. Piszesz,że to sosny na łące. Poczekaj do wiosny. Może się okazać że na działce stoi bajoro!
Sprawdź i przyjrzyj się wszystkiemu dokładnie zanim weźmiesz się za cokolwiek. Do lata masz dużo czasu.
No i pytać, pytać, pytać miejscowych. Pytanie nic nie kosztuje ( najwyżej flaszkę ;:306 ) a może zapobiec kosztownym błędom na przyszłość!
wosstan
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 28 lut 2018, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie działki

Post »

Do poprzednich wpisów odnośnie przyszłej budowy czy są wydane warunki zabudowy ewentualnie. One określiłby Ci jaki dom możesz postawić w przyszłości. W jakiej odległości od granicy działki itp (dachy, nieczystości). To też pozwoliłoby Ci pomyśleć jak rozpocząć zagospodarownie działki pod kątem przyszłości. Tak aby nie poadzić drzewek owocowych, gdzie w przyszłości może stać dom lub np będziesz planował rozsączenie z przydomowej oczyszczalni.
Myślę, że jak kupowałeś działkę pod kątem budowy to sprawdziłeś czy i jak będziesz się tam mógł budować.
Spokojnie, nikt nie straszy, że zrobiłeś źle nawet jak się nie zapoznałeś z tym do tej pory (choć o tym nie było w Twoim poście).

Jężeli chodzi jako pole kempingowe na chwilę oecną to pomyślałbym o jakimś prądzie. Dziś można już postawić małą fotowoltanikę aby diodami oświetlić teren i nie rozbić nosa po ciemku. Wykorzystać do użytkowania lapka itp :). Nawet aby ją zwinąć na czas Twojej nieobecności.

Napisz więcej czy i jak chcesz użwywać terenu na chwilę obecną.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Przygotowanie działki

Post »

dziad_Jag pisze: Sprawdź i przyjrzyj się wszystkiemu dokładnie zanim weźmiesz się za cokolwiek. Do lata masz dużo czasu.
No i pytać, pytać, pytać miejscowych. Pytanie nic nie kosztuje ( najwyżej flaszkę ;:306 ) a może zapobiec kosztownym błędom na przyszłość!
Święte słowa : pytać , pytać , pytać wokół.Mnie dwukrotnie gadanie z potencjalnymi sąsiadami uratowało przed dużymi kłopotami.Czasem nawet takie rozmowy niby o niczym mogą dużo powiedzieć o otoczeniu.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
owiecs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2014, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Restauracja działki ROD, zielony nawóz i glebogryzarka

Post »

Witam,

Jesienią 2018 stałem się posiadaczem 3 arowej działki ROD. Poprzedni właściciele zostawili ją nieco zapuszczoną, poza tym byli fanami krzewów ozdobnych. Jako, że chcę iść raczej w kierunku drzewek / krzewów owocowych postanowiłem całe to ustrojstwo usunąć i wykorzenić.

Zabrałem się za wykorzenianie i przekopywanie szpadlem- do grubej skiby jak widać na zdjęciu. Naiwnie myślałem, że skończę to jesienią i przejadę przed zimą glebogryzarką. Zeszło jednak trochę więcej, ze względu na ilość korzeni. Jako, że harmonogram się trochę zmienił, zacząłem się zastanawiać czy nie użyć tzw "zielonego nawozu" wiosną przed przejechaniem glebogryzarką. I tutaj jest pytanie:

Czy mogę wysiać którąś z tych roślin prosto na takie skiby a po wyrośnięciu glebogryzarka? Czy to nie wzejdzie i trzeba to zrobić w jakiejś innej kolejności? Bardzo proszę o poradę.

Obrazek
Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Restauracja działki ROD, zielony nawóz i glebogryzarka

Post »

owiecs,
Jeżeli chcesz iść w kierunku drzewek / krzewów owocowych zacznij od sadowniczego badania gleby.
Pobierz próbki z głębokości 0-20 cm z kilkunastu miejsc na działce (w sumie około pół litra) i podobnie próbki z głębokości 20-40 cm z kilkunastu miejsc na działce (w sumie około pół litra), Wsyp pierwszą do woreczka foliowego oznakowanego 0-20, a drugą do woreczka foliowego oznakowanego 20-40. Zawieź je do Stacji Chemiczno-Rolniczej do zbadania. Poproś o opracowanie zaleceń nawożenia korekcyjnego i nawozem zielonym - rodzaj nawozu i dawka . Koszt w sumie około 50 zł. Nawożenie wykonaj bezzwłocznie zgodnie z zaleceniami. Na wiosnę możesz wysiać nawozy zielone zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno-Rolniczej . Powodzenia!
Zagrab. Na wiosnę wysiej nawozy zielone
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21683
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Restauracja działki ROD, zielony nawóz i glebogryzarka

Post »

Zapraszam do poczytania wybranych wątków z n/w zestawienia
viewtopic.php?f=7&t=81971


Znajdziesz tutaj szereg przydatnych informacji.



Odpowiadając bezpośrednio na Twój post polecam tematy:

Przygotowanie ugoru do zagospodarowania
Przygotowanie działki,od czego zacząć??
Przygotowanie ziemi(gleby) pod nasadzenia
Przygotowanie podłoża pod drzewa ,krzewy owocowe
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
owiecs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2014, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

ok, dziękuję za linki, poczytałem trochę

powiedzcie mi proszę co myślicie o nawiezienie na działkę kompostu sprzedawanego przez miejskie przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej? Liczą sobie tylko 40 zł za tonę.

Jeżeli uważacie, że to słuszny pomysł to ile tego na m2 powinno być? No i powinna to być warstwa wierzchnia czy jechać to glebogryzarką?

z góry dzięki
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Dowiedz się z czego robią. Jeśli liście i trawa to warto, jeśli dają też osady z oczyszczalni to do produkcji żywności nie warto i nie wolno.
Lepiej przemieszać, a ile ? Zależy jaka ziemia, ale kompotu możesz dać tyle na ile Cię stać.
owiecs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2014, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

chyba mogę wkleić?


MPGK - Rzeszów SP z o.o. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, a jednocześnie proekologicznym rozwiązaniom zagospodarowania i recyklingu odpadów biodegradowalnych (trawa, liście itp.) pragnie zaproponować produkt powstały w wyniku przetworzenia odpadów biodegradowalnych, przekazywanych przez naszych klientów. Skoszona trawa, suche rośliny, liście stanowią materiał, który w kontrolowanym procesie kompostowania zmienia się w pełnowartościowy produkt organiczny o nazwie KOMRES. Można go stosować na wszystkich rodzajach gleb, szczególnie na glebach o małej zawartości substancji organicznej co wyraźnie wpływa na polepszenie jej struktury. KOMRES przeznaczony jest do poprawy parametrów fizycznych i chemicznych gleb w uprawie roślin ozdobnych (rabatowych) i trawników. Może być stosowany jako komponent do produkcji substratów przeznaczonych do uprawy doniczkowej roślin ozdobnych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”