Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

KaRo, koński obornik KIEDYŚ był głównym nawozem w podłożach pieczarkowych. Jakiś czas temu wyczytałem na stronie producenta że robią go z kurzaka.
Ale jeśli masz gdzieś stadninę/hodowcę koni to odkup od niego obornik koński i wymieszaj z ziemią. Będzie super.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Czy w związku z tym jest niedobry?
Kurzak to też nawóz naturalny,jedynie bardzo silnie działający.
Może nie posiadam aktualnych wiadomości na jego temat,nie wiem
ale nie odradzałabym go osobie regenerującej ziemię na działce.
viewforum.php?f=8
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Nie jest niedobry, ale koński jest lepszy :)
Ja też bym nie odradzał i gdyby w mojej okolicy można było kupić to bym przygarnął ciężarówkę czy dwie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Ze względów możliwości pozyskania u mnie w okolicy obornika kurzego, to moją uprawę bazuję na nim. Ale czeka on na pryzmie kilka lat, żeby w razie jakiś zanieczyszczeń biologicznych miał możliwość się z nich oczyścić.
Podłoże po pieczarkowe jest wolne od nicieni i innych szkodników, bo jest pasteryzowane w temperaturze 60 °C, a w czasie uprawy dodawany do okrywy środek przeciw muchówkom. Na pewno najwięcej tego środka jest w pieczarkach, ale je spożywamy, więc co pozostanie w podłożu, czas i procesy w ziemi go rozłożą. Gorszy jest glifosat, którego się we wszystkim stosuje, a bardzo długo biodegraduje się.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Poradę oparłem na obserwacji z życia: W kupnej pieczarce nigdy nie znalazłem ani jednego owada.
Za to pierścieniaki uprawne na mojej działce uprawiane na balocie ze słomy miały je.
Wniosek jest taki, że podłoże jest tak dokładnie potraktowane chemią, że nie uchowa się w nim żaden owad.
Dlatego dobry kolega nie dał mi swojego podłoża do pieczarek bo wiedział jaką chemię do niego dał.
Najzdrowszym nawozem naturalnym jest kompost wytworzony w moim ogrodzie, a nie coś o czego pochodzeniu nic nie wiem.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Zgadzam się całkowicie, tym niemniej na wytworzenie takiego kompostu potrzeba jednak czasu, a kiepską glebę chciałoby się jakoś wspomóc już... Ja na dobry początek po oczyszczeniu ziemi wysiałam (a potem przekopałam, oczywiście) nawóz zielony, ale jakoś wątpię, czy to wystarczy. Żałuję, że jesienią nie wysiałam czegoś jeszcze, żyta choćby, do przekopania na wiosnę.
Czyli co, szukać końskich pączków? :wink:
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Jeśli kolega jest pieczarkarzem to zapewne kupuje podkład w specjalistycznej firmie. Skąd ma się w nim wziąć robactwo jeśli był był pasteryzownany?
owiecs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2014, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Panowie, dam ja to w ogóle objechać glebogryzarką? Wypożyczalnie na miejscu mają Hondy FJ500?

Gleba jest ciężka, gliniasta. Myślałem, żeby ewentualnie trochę piachu dowieźć, co sądzicie? Gra warta świeczki?

I finalnie jeszcze o kompostach itp. Na OLX i tym podobnych nie ma żadnych ogłoszeń w okolicach Rzeszowa, znalazłem za to obornik koński workowany 120l po 10 zł. Ile by tego trzeba na 3 ary?

z góry dzięki za pomoc
Aidalee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2019, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

Dzień dobry,
mam pytanie jak w tytule wątku, i prośbę o poradę. Mam działkę 1000 m2, w przyszłości pod budowę domu, ale tymczasem chciałabym zacząć robić coś z roślinnością. Działka była wcześniej częścią dużego pola, na którym rosło jakieś zboże, od dwóch lat to takie nieużytki z kępami chwastów i wysokich traw (resztek tych zbóż być może). Dookoła takie same działki, najbliższe na razie właściwie w stanie bez zmian, tylko koszone. W przyszłym roku chciałabym zacząć tworzyć ogród w części rekreacyjnej (raczej nie trawnik), trochę poczytałam - również ten wątek - i widzę, że najpierw trzeba się uporać z chwastami. Nie chcę pryskać chemią, więc najpierw wymyśliłam, że wynajmę kogoś z odpowiednim sprzętem (glebogryzarką?) i potem obsadzę, tudzież wynajmę do obsadzenia, poplonem, pewnie gorczycą, żeby stłumiła chwasty. A po przeoraniu użyźniłaby glebę. Napisałam do pana, który ogłaszał się z usługami ogrodniczymi w rejonie, i odpisał, że w tej sytuacji poleca koszenie i gebogryzarkę (za całość chce 600 zł, też nie wiem, czy to dobra cena). W międzyczasie doczytałam i zwątpiłam - co, jeśli gleba się nie nadaje pod glebogryzarkę bo jest zbyt zbita? Pan nic o tym nie napisał, może on nie fachowiec? Czytam tutaj, że jeśli gleba jest zbita, to trzeba zaorać, a glebogryzarka nie da rady. A jeśli da, to i tak chyba potem przed obsadzeniem trzeba zgrabić te chwasty, prawda?

W związku z tym chciałam poprosić o poradę - skąd mam wiedzieć, jaka jest gleba i czy się nada na samą glebogryzarkę? Jeśli nie, to co? Do przeorania jakiego typu sprzęt trzeba wynająć? Czy są jakieś fora rolnicze, gdzie można znaleźć osoby, które się tego podejmą? Bo znalazłam jednego pana na olx tylko.
Czy to dobry pomysł z tym poplonem (wiem, że nie da takich rezultatów jak spryskanie, ale trudno, najwyżej powtórzę)? Z tego co czytam, gorczycę sieje się zazwyczaj lipiec-sierpień, czy można już teraz na wiosnę? Jeśli tak, czy jestem w stanie zrobić to sama/ z pomocą kilku osób, czy potrzebny jest sprzęt? Wiem już, że do tłumienia chwastów powinny być wąskie rzędy co 15 cm.
Ewentualnie też w kwestii siania - nie tylko poplonu, ale i potem - jak sprawdzić, jaką mam ziemię? W sensie zakwaszenia, klasy itd., żeby wiedzieć, czy trzeba domieszać kupnej ziemi, wapna itd.?

Będę wdzięczna za wszelkie porady. Sporo czytam, oglądnęłam mnóstwo programów ogrodniczych, ale dużo rzeczy się rozbija o skalę (co innego skopać 50 m2 ogródka, a co innego 10 arów), nieznajomość branży (gdzie wynająć osobę ze sprzętem), no i oczywiście jeszcze raczkującą wiedzę.

https://imagizer.imageshack.com/img921/4682/ZPCLTt.jpg
(nie wiem, czy załączy się poprawnie zdjęcie działki, moja to ta po prawej, ale teraz chwasty są mniej wybujałe, bo to zdjęcie z września)
gracjusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 mar 2019, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mam działkę, od czego zacząć ?

Post »

To jesteś szczęściarzem, bo ja swoją działkę kupiłem bez domku. Długo się zastanawiałam, od czego zacząć, ale doszedłem do wniosku, że nie ma co sadzić roślinek, póki nie powstanie domek. Potrzebowałem zaawansowanego sprzętu, pomógł mi kolega stolarz, przywiózł trochę drewna, stół motylkowy i narzędzie do obróbki. We dwoje daliśmy radę i powstało coś na kształt domku. Teraz gości tam zdecydowanie więcej roślinek oraz oczko wodne. Własna działka to super sprawa :)
pawka41
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 cze 2019, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

czas na ogród, tylko od czego zacząć

Post »

witam Was serdecznie.
mój pierwszy post. budowa zakończona, ziemia właśnie została rozgarnięta przez koparkę, chciałbym posiać trawkę i pytanie od czego zacząć? mam taką działkę:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/18d8ed390e5db48d

czy najpierw uwałować ziemię i później przejechać kultywatorem? czy najpierw kultywator a później wałowanie.?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: czas na ogród, tylko od czego zacząć

Post »

Wałowanie robi się po to żeby wyrównać i ubić ziemię a kultywatorowanie zniszczy oba te efekty.
pawka41
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 cze 2019, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czas na ogród, tylko od czego zacząć

Post »

Więc od czego najlepiej zacząć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”