Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Augusto
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 lip 2011, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak przygotować zarośniętą działkę

Post »

nie pal bo na pewno odwiedzą Cię panowie z 998 a to kosztuje ;) Zależy w jakim stopniu masz to zaniedbane ale generalnie metodyka jest taka, że radziłbym wykosić wysokie trawy, orka i wybieramy korzenie, kamienie itp potem glebogryzka ew. kultywator i można siać trawe oraz sadzić drzewka :)
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: jak przygotować zarośniętą działkę

Post »

Rafał, nie wiemy jakie chwasty masz u siebie, ciężko doradzić, ale poprzednicy słusznie prawią.
Ja bym jeszcze dodała żeby po orce zamiast wysiewać od razu trawę wysiać jakiś poplon, dodatkowo użyźni glebę i zapobiegnie ponownemu opanowaniu terenu przez chwasty.
Trawę wysiewaj jesienią lub wiosną, nie bardzo sobie wyobrażam bieganie latem i podlewanie 1500 m2 by trawa zechciała wzejść.
Rafal111
200p
200p
Posty: 395
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: jak przygotować zarośniętą działkę

Post »

ale te korzenie wygrzebać? tam nawet widły nie wchodzą :) trawa do pasa :)
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: jak przygotować zarośniętą działkę

Post »

No chyba nie chciałeś stosować Roundupu na trawę do pasa??
Tak czy inaczej - najpierw skosić, potem tak jak radzi Augusto: orka, wybieranie korzeni i kamieni, rozdrabnianie i dopiero siew. Comcia też dobrze doradza jakiś poplon, myśłę ze motylkowe byłyby tu nie od rzeczy.

Roundup powinien być ostatecznością, to nie jest panaceum na wszystko a stosowany bez zastanowienia zlikwiduje jedynie... środki na twoim koncie. Gdybyś go zastosował na wysoką trawę, to miałbyś jedynie lżejszy portfel, to wszystko, inne skutki marne lub wcale.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
m-blue
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 cze 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

Witajcie, temat może brzmi dziwnie, ale pytanie moje dotyczy wysokości gruntu względem drogi i działki sąsiada....
Jak widać na obrazku, chciałem posadzić tuje ( nie jestem jakimś wielkim estetą i znawcą, chciałem coś ładnego i szybko rosnącego posadzić, póki co tylko to mógłbym zrobić na gotowo, bo reszta działki to wielka niewiadoma co i gdzie.
Do rzeczy:) jak widać na zdjęciach pas gdzie ma coś rosnąć z jednej strony ogranicza krawężnik a z drugiej płot, obecnie po zebraniu humusu pas ten jest nieco niżej niż sąsiada za płotem i droga, lub powiedzmy, że na tym samym poziomie co działka sąsiada.
Pytanie czy coś tam sypać do jakiegoś poziomu, czy może zostać tak i np położyć agrowłókninę posadzić krzaczki i nasypać kory? Ew. będę wdzięczny za wskazówki, bo raz czytam, że np węże kroplujące kłaść pod włókninę ( kupiłem sporo wcześniej włókninę a nie tkaninę:) - kolejny temat rzeka), teraz zastanawia mnie np sprawa czy nie będzie tam stać woda, skoro jest trochę niżej niż za płotem, bo droga to gruz plus tłuczeń, więc ma to gdzie wsiąkać. Ogólnie będę wdzięczny za wszelkie uwagi w tej materii.
Co do krzaczków, to planowałem thuję kórnik bo ponoć nie przemarza i jakoś wygląda ale upierać się nie będę:) Podobno już ostatni gwizdek do sadzenia..
Pozdr.
Michał
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

Po co tam chcesz coś sypać.Tuja lubi wodę ,jeśli coś spłynie to nawet lepiej.
Dla mnie najładniejszą odmianą jest szmaragd , z kolei najszybciej rośnie brabant.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
m-blue
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 cze 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

nie upieram się, wręcz mi to nie na rękę, bo to 80mb 2mszerokości, niepotrzebne koszty i praca:) , ale wolę dopytać czy nie ma jakiś wskazań, żeby jednak później nie żałować, że coś przeoczyłem...
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

Akurat brabant nie rośnie najszybciej i lepiej rośnie "matka" kórnika najszybciej, mając przy tym intensywnie zieloną barwę zimą jak i cały rok oraz daje gęsty zwarty mur.

Ja np. nie wiem po co tyle tej ziemi wybierałeś.
Dodatkowo kładzenie włókniny to zły pomysł bo to tylko choroby przywlecze na własne życzenie.
Kory to tam Ci pójdzie, że hej. Przy czym kórnik i tak da sobie radę.
Od płotu musisz spokojnie 60-70cm odejść i w rozstawie po 70cm sadź.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

Jeśli zdjąłeś warstwę humusu to tuje posadzisz w ziemi jałowej. Wyrównaj do poziomu drogi dobrą ziemią, przejedź glebogryzarką, połóż włókninę, natnij X w miejscu sadzenia i na to kora lub inny materiał. Przy tej ilości proponuję zapytać o korę w tartaku, bo za workowaną zapłacisz więcej niż za sadzonki.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: przygotowanie podłoża ( wysokość względem drogi itp) pod igl

Post »

I jeszcze jedna uwaga. Odmiana Kórnik jest podatna na rozłamywanie pod ciężarem śniegu. Po pod tym względem lepszy jest szparagd.
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Witajcie,

Kupiłem działkę 12-arową pod budowę domu. Z różnych przyczyn budowa to temat raczej odległy (rok lub dłużej). Ziemia na działce nie ruszana od 5-7 lat. Kilka razy ktoś skosił na niej chwasty. Ziemia to raczej w większości glina (niedaleko była cegielnia, klasa ziemi IIIa). Plan jest taki by jak najbliżej ulicy postawić dom a resztę tj. prostokąt 28m na ok. 20m zostawić "zielone".

Wstępnie umówiłem się na zaoranie ziemi i lekkie wyrównanie (bo jest trochę dziur i górek). Dziś jednak dostałem informację, że człowiek który ma to zrobić stwierdził, że to bez sensu jak ma być budowa domu kiedyś a i ziemia długo nie ruszana to trochę ciężko będzie.

Sam nie wiem co teraz zrobić, chciałem na tych ok. 6 arach wyrównać teren, posiać trawę, postawić drewutnię z narzędziówką, altankę i domek ze zjeżdżalnią dla synka. Altankę muszę postawić, bo mam już wydane warunki przyłączenia prądu do niej. Dodaję fotkę działki - może coś podpowiecie?

Obrazek
Pozdrawiam
Michał
bigs
100p
100p
Posty: 136
Od: 17 sty 2011, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Warto sprawdzić w jakiej odległości od drogi można budować dom i wtedy planować zagospodarowanie działki.
Hardy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 lut 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Kupiłem zaniedbaną działkę - od czego zacząć?

Post »

Wszystko wiem, dlatego jak napisałem nie wiem co zrobić z częścią przeznaczoną na zieleń i wypoczynek. Część działki przeznaczoną pod dom nie będę zaczepiał - jedynie tępił chwasty. Jednak przy ogrodzeniach też muszę doprowadzić ziemię do porządku bo chcę zrobić szpaler z tujek - po jednej stronie jako gęsty żywopłot.

Pomyślałem o wypożyczeniu glebogryzarki ale mam wrażenie, że nie da rady ruszyć ubitej ziemi tym urządzeniem.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”