Objętość ziemi a pojemność wiadra i inne porady

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Lesnar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Objętość ziemi a pojemność wiadra i inne porady

Post »

Witam ogrodniczki mam pytanie orientujecie się ile np do wiadra 40L wejdzie ziemi? bo jak wiadro ma 40L to 40L ziemi nie starczy do zapełnienia całego? chyba gdzieś z 80L ziemi wchodzi ?

Drugie pytanie jaki jest najlepszy hydrożel chodzi mi o taki który jest sprawdzony i działa i jak go zastosować? jak bym miał wiadro 40L a w niej 80L ziemi to jak ten hydrożel dodać gdzieś tak żeby po środku znajdował sie ten hydro żel? i ilość według zaleceń producenta ? można dać więcej ? starczy ten żel w ziemi przez cały sezon?

i jeszcze jak by sie nawoziło co 3tyg azofoską to hydrożel stracił by w jakimś stopniu swoje własciwości?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

Zrób tak samo,jak do półlitrowego kufla,wlewasz dwie puszki piwa.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

Jeśli 40l ziemi to 40l ziemi. A ciężar nasypowy może być zbliżony do 80kg zaleznie od rodzaju gruntu.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

zadałeś w sumie 3 pytania.
na pierwsze odpowiedzieliśmy. Więc nie ma mowy o pomyłce tematu.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

Z ciekawości - dlaczego 40 l ziemi nie starczy do zapełnienia wiadra o pojemnosci 40 l ?
Zielonym do góry!!!
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

Właśnie wydaje mi się, że intencją pytającego, było właśnie to pytanie. Chociaż może się mylę, gdyż sugeruję się własnymi przemyśleniami i zdziwieniem.

Hosta 40l zawsze będzie 40l, niezależnie czy dotyczy to ziemi, wody, rtęci czy mleka. W wiadro 40l powinno wejść 40l wody, mleka, rtęci czy ziemi. A ciężar właściwy nie dotyczy tego pytania.

Przypuszczam, że pytający kupił worek ziemi - 40l i zdziwił się, że nie starczyło na wiadro 40l. Też mnie zawsze zastanawia, że gdy kupuję torf w balocie 225l, dodam do niego jeszcze piachu, perlitu, nawozu, to nigdy nie napełnię nim 450 doniczek 0,5l litrowych. Zawsze mniej. Rozumiem, że kupuję torf sprasowany, ale jak go mieszam z czymś innym to go napowietrzam, rozluźniam i on już nie jest sprasowany. Czy są jakieś normy na podawanie objętości ziemi i torfu, bo dla mnie 40l to 40l. Wiem, że podają objętość rozluźnionego, ale i tak sporo brakuje a w doniczkach nie ugniatam go zbytnio.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

Też myślę, że właśnie to zjawisko miał na myśli autor wątku.

Po prostu producenci bezczelnie podają na opakowaniu pojemność WORKA. Worek 40 l, a w środku... Parafrazując: lód i piana to zarobek barmana :)
Co nie znaczy, że litr jako jednostka objętości stracił status...

Tym niemniej, autor wątku wcale nie pisze, że chce użyć ziemi pakowanej - równie dobrze może chcieć przynieść sobie z kompostownika 80 l ziemi i wsypać do 40 l wiadra.
Jeśli tak, to cytując autora: "jakbym miał wiadro 40 l i w nim 80 l ziemi" - to byłbym bogaty jak Krezus, bo po opatentowaniu takiej sztuki każda firma przewozowa zapłaciłaby majątek, żeby im tę metodę udostępnić!

W następnym odcinku tego kabaretu zajmiemy się przeliczaniem, ile waży kilo pierza a ile kilo żelaza.

Sorry za złośliwość, ale naprawdę przekonuję się, że wszystko jednak jest względne...
Zielonym do góry!!!
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

Oczywiście istnieje możliwość że do wiadra 40l nasypiemy 80l ziemi i odwrotnie. Zasada jak w przypadku śniegu.

Gdy świeżo spadnie to jest go ~500 (400-600)kg/m3, gdy poleży, jest mokry to jest go załóżmy 800kg/m3 a lód to jest 950kg/m3

To oznacza, że 1m3 śniegu ma różną wagę - czyli wszystko zależy od ubicia go. Podobnie jest z ziemią. Gęstość nie jest stała, dlatego mimo że piasek ma wagę 1600-1800kg/m3 to jego wartość nasypowa może sięgać 1200kg/m3 a podobnie jest z torferm - prasowany i nie prasowany. A uwodnienie? Nie zmienia objętości (liczby litrów) ale znacząco zmienia wagę. Ta gęstość nasypowa nie jest i nie może być stała ani jednorodna, nawet wśród piasków - bo różnią się uziarnieniem.

Wsypanie 40l piasku do 40l torfu może nam dać 40l mieszaniny - i to będzie zgodne z fizyką. teoretycznie bez zmian. Jednakże gdy zważymy te:
40l piasku = 60kg
40l torfu = 20 kg
i gdy piasek wypełni wolne pory pomiędzy włóknami torfu (czyli wolne przestrzenie, jak w sytuacji że do pełnej szklanki grochu można jeszcze dolać wody i się zmieści) to mieszanina 40l będzie miała wagę 80 kg! I niestety nikt bogatszy z tego powodu nie będzie. Bo fakt jest znany i wykorzystywany niejednokrotnie.

Także wartość stężeń określona w % nie jest adekwatna, bo % nie mówi czy liczy wg objętości, wagi czy liczby molowej.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

Hosta my to wiemy i nikt nie kwestionuje praw fizyki czy mieszania składników o różnych gęstościach. Nie od dziś wiadomo nawet z życia, że jak zmieszasz 0,5l spirytusu z 0,5l wody to nie otrzymasz 1l wódki i wynika to z różnej wielkości cząsteczek. Ale to nie dotyczy problemu.

Prosimy pytającego, aby określił konkretnie o co mu chodziło pytając, ile litrów ziemi wejdzie do wiadra 40l.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

Tak serio to naprawdę myślę, że jednak chodziło o 40 l wiadro i dwa 40 l worki "ziemi" (czyli ilość którą dzięki inwencji producenta i właściwościom wlókien można zapełnić zaledwie 1 wiaderko, zwłaszcza po dobrym ugnieceniu i podlaniu...).

Ale obawiam się, że autor już się poważnie zastanawia "I po co mi to było?" :D
Zielonym do góry!!!
Lesnar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

chodzi o to że jak miałem wiadro 20L to weszły do niego dwa worki ziemi kwiatowej po 20L myslałem ze jak wiadro ma 20L to i 20L ziemi je zapełni a tak sie nie stało dlatego do wiader 40L wejdzie gdzieś chyba ok 80L ziemi dobrze mówie?

i odpowie ktos na te pytania?
jaki jest najlepszy hydrożel chodzi mi o taki który jest sprawdzony i działa i jak go zastosować? jak bym miał wiadro 40L a w niej 80L ziemi to jak ten hydrożel dodać gdzieś tak żeby po środku znajdował sie ten hydro żel? i ilość według zaleceń producenta ? można dać więcej ? starczy ten żel w ziemi przez cały sezon?

i jeszcze jak by sie nawoziło co 3tyg azofoską to hydrożel stracił by w jakimś stopniu swoje własciwości?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

jeśli ubiłeś ponad to co było w worku, to tak bedzie do 40l wiadra upchasz 80l ziemi.

Z Hydrożelem nie pomogę, bo nie znam.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: jak to jest z Litrami wiadra i jaki najlepszy hydrożel? jak

Post »

No to przynajmniej możemy odpowiedzieć ci na jedno pytanie. Do wiadra 40l zmieścisz ziemi workowanej różne objętości w zależności od tego z jaką siłą będziesz na nią działać :)). Ale zawsze ostatecznie będziesz miał w wiadrze 40l ziemi "wiadrowej", tylko mniej lub bardziej ubitej:).
To tak pół żartem pół serio. A na resztę pytań nie znam odpowiedzi, ale może zjawią się inni. :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”