Co posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
gocci
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 cze 2019, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z sąsiadem

Post »

Trochę schodzimy z tematu bo głównie to potrzebowałbym porady co tam można zasiać/posadzić co:
1. Przetrwa w trudnych warunkach czyli nie podlewane i blisko chwastów
2. Będzie odstraszało komary
3. nie wymaga poświęcania zbyt dużo czasu
Ogrodniczka12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2020, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co posadzić przy krzaczkach owocowych, żeby zagospodarować pustą przestrzeń?

Post »

Podpowiedźcie co można posiać, posadzić przy krzewach owocowych takich jak aronia, borówka am., porzeczka, agrest, jagoda kamczacka, żeby wykorzystać powierzchnie pod krzewami? Chodzi mi o dobre, sprzyjające towarzystwo, które nie będzie ze sobą rywalizować i które nie ma tych samych szkodników. Mogą być kwiaty, zioła, jak również inne owoce, czy warzywa. Podzielcie się swoim doświadczeniem. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Co posadzić przy krzaczkach owocowych, żeby zagospodarować pustą przestrzeń?

Post »

Ja mam pod borówkami żurawiny a pod jagodami truskawki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Ogrodniczka12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2020, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co posadzić przy krzaczkach owocowych, żeby zagospodarować pustą przestrzeń?

Post »

Dzięki za odpowiedź ;:138
Twoje zestawienia są naprawdę fajne.
Też się zastanawiałam nad żurawiną, ale u mnie piasek i za duzo wody by zeszło, może kiedyś...
Mam rząd poziomek i tak myślę, czy przed nimi nie wsadzić bratków? Mogą być nawet wkopane w donicy.
Potem mam borówki i tam planuje między nimi kontynuować poziomki.
Przy porzeczce chciałabym posadzić bodziszki. Dobry pomysł?
Nie wiem jeszcze co przed aronią i jagodą kamczacką, bo truskawek na razie nie chce.
Ania87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 maja 2022, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co posadzić ?

Post »

Hej

Dołączam zdjęcia , proszę pomożcie co mam posadzić w tych miejscach. Mamy trzy psy które wykopały nam trochę lawendy, trzmieliny i małych iglaków.Czy są jakieś krzewy rośliny czy system sadzenia(siatki itp.) który się sprawdzi przy zwierzetach? Upodobały sobie akurat te dwa miejsca.
Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Proszę doradźcie

Post »

Ja sadziłam różne drzewka i krzewy i zakładałam im osłonki ze skrzynek tzw. jedynek z oderwanym dnem. Mam dwóch kopaczy i sikaczy.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Co posadzić ?

Post »

Pilnować psy i oduczyć kopania :D . Mam lagotto romagnolo, które jest wybitnie kopiącą rasą i dało się oduczyć :wink: Przed zadeptaniem chronię rośliny w ten sposób, że wbijam wokół roślin patyki, wokół których oplatam kilka razy żółty sznurek budowlany. Potem uczę, że za sznurek nie wchodzimy :D
Pozdrawiam Lucyna
rafau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2023, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co pod ścianą garażu? Od podstaw dla laika

Post »

Cześć wszystkim, jestem kompletnym laikem więc sory z góry za słabą znajomość tematu ogrodnictwa.
Jestem rolnikiem i na uprawie ziemi oraz roślinach coś nie coś wiem, ale jeśli chodzi o krzewy, kwiaty itp to jest pustka.

Do rzeczy, mam trochę miejsca które chciałbym upiększyć.
Zacznę od dwóch miejsc o długości 10m i szerokości 50cm.
Miejsca są dwa, jedno przy wjeździe do gospodarstwa przy ścianie garażu oraz drugie miejsce po prostu przed garażem na podwórku.
Oba miejsca to strona wschodnia (północno-wschodnia)
Zamierzam wybrać trochę ziemii 50cm od ściany, dookoła wyłożyć krawężnikiem, zasadzić krzewy i obłożyć folią(włókniną).
I teraz najważniejsze, co będzie pasowało w takie miejsca? Coś nie za wysokiego, coś co będzie wytrzymałe na dużą ilość słońca, mało wymagające jeśli chodzi o ziemie a i będzie ładne :D . Wiem, dużo wymagam.

Post pewnie chaotyczny, chce trochę poprawić wizualnie podwórko.
Chcę uniknąć jechania w ciemno do sklepu i kupowania co Pan doradzi. Czytam dużo artykułów itp ale czym więcej czytam tym wydaje mi się że mniej wiem ;:14

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Rośliny wrzosowate

Post »

Mam taki problem: Muszę "odciąć" rabatę z kwasolubnymi od trawnika. "Odcinać" będę gazonami betonowymi (małymi, będą częściowo zakopane w ziemi, bez dna) Początkowo myślałam, żeby zasadzić w tych gazonach wrzosy, jednak na kwitnienie będę musiała czekać do późnego lata. Co ewentualnie zasadzić zamiast lub oprócz wrzosów w gazonach?
Warunki: podłoże kwaśne. Pomieszam kwaśny torf z rodzimą ziemią leśną i kwaśnym kompostem. Wystawa słoneczna/ lekki półcień, miejsce osłonięte przed zimnymi wiatrami.
Na czym mi zależy: rośliny powinny nie rosnąć zbyt wysoko, jednak fajnie byłoby, żeby nieco "rozłożyły się" i zasłoniły gazon. Mają się komponować z roślinami na rabacie (głównie hortensje bukietowe, pierisy, magnolie, iglaczki, oczary). Kwiaty atrakcyjne dla owadów zapylających.
No i potrzebuję 100 sztuk :wink:
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”