Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kajra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

Świerk serbski byłby ok, gdyby nie fakt ze przez te 2,5 metra biegnie ścieżka do garażu, a przy drzewku dołem rozłożystym chyba byśmy sie nie przedarli :(

Mysle jeszcze nad jakimś pnączem bo może z tym drzewkiem porywam się z motyką na słońce.
Róże pachną zawodowo :-)
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

Kajra a na jakiej wysokości macie okna które chcesz zasłonić ?
weź może coś naszkicuj gdzie te okna gdzie ścieżka gdzie ulica to zaraz coś wymyśle ;)
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Kajra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

Wrzucam fotkę tej niefortunnej lokalizacji :?
http://img696.imageshack.us/img696/639/zdjcie0490.jpg
W rogu po prawej widać fragment Sumaka octowca, którego nadwyrężyły burze i najprawdopodobnmiej będzie do usuniecie, lekko po lewej wychyla sie stareńka wisienka też do likwidacji. Przy samej siatce jest młodziutki żywopłot. Za Sumakiem drzewka owocowe sąsiada.
Okna sa na wysokosci 180 cm. Meczy mnie ich ta odsłonieta tafla, bo w sypialni juz bladym świtem jest multum światła a dla kogoś kto zasypia dopiero nad ranem to koszmar :/. Poza tym męczy mnie ruch uliczny, marzy mi się przynajmniej lekki zasłonięcie "przed światem", najlepiej czyms zielonym :-).
Jak widac po środku biegnie wydeptana scieżka do garażu, niestety nie da sie jej zignorować, ewentualnie powstanie niewielki przesmyk przy samym domu.
Róże pachną zawodowo :-)
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

drzewa bym nie sadziła - za blisko do fundamentów domu, drzewa możemy sadzić min. 4m od domu by nie uszkodziły nam niczego
do głowy obecnie przychodzi mi tylko jakiś wyższy szpaler - np. z jałowców w odmianach 'skyrocket' 'blue arrow' 'spartan' lub podobnych - posadzony przy siatce zabierze nieco światła ale nie zasłoni całkowicie okien

zerknij sobie na zdjęcia tych jałowców na sieci
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Kajra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

Własnie wskoczyłam na google i jestem w kropce.....bo piękne są te jałowce, szczególnie "Blue arrow" ale to mnie raczej nie urzadza, bo Słońce nadal bedzie mieszkac w moich okach :cry: , kurtka frak tez mi działka w spadku przypadła.

Tak myślałam że drzewo to ryzyko naruszenia fundamentów :(.

Bardzo, bardzo dziękuję za radę i chyba w takim razie pomyślę o jakiś pnączach, puszczę ja na okno i będzie ciemność :)
Róże pachną zawodowo :-)
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

Odmiana spartan może osiągnąć nawet 3m szerokości w dolnej części.Ale na to potrzebuje około 20 lat
albo i więcej .... .Jest jeszcze bardzo ładna szeroko kolumnowa odmiana jałowca chińskiego - blue point. Jeśli ma być jak najszybciej to możesz np posadzić 3 jałowce skyrocket w rzędzie albo w trójkącie(wtedy bardzo ładnie się prezentują) w odstępach ok 70cm.Bardzo ładnymi drzewkami kolumnowymi są również niektóre odmiany buków np - dawyck purple albo kolumnowa odmiana dębu - fastigiata.Te dwa ostatnie potrzebują dość żyznej gleby.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

Bartoszu tylko i dąb i buczyna ma bardzo silny system korzeniowy, poleca się je sadzić nawet w większych odległościach od infrastruktury niż te zgodne z normami - czyli min. 4m od domu i min. 2m od drogi... :/ aczkolwiek są piękne i warto je mieć w ogrodzie... o ile się ma miejsce

a spartan fakt - jest dość szeroki na dole, ale dobrze znosi ciecie - sprawdzone :D

ale jak nie chcesz światła z rana to nie łatwiej zamontować roletę ?:>
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

To chyba najlepszym wyborem bedzie spartan. Biorac pod uwagę jakie rozmiary może osiągnać w dobrych warunkach to ta odmiana jałowca zalicza sie raczej do małych drzew a nie krzewów.Największy okaz jaki widziałem miał rozmiary ok 2,5x7 a niektóre źródła podają ,ze może osiągnąć nawet 10m wysokości.Ta odmiana tez się podobno bardzo głęboko korzeni w przeciwieństwie do skyrocket-ów,które po osiągnięciu dużych rozmiarów są podatne na wywrotki od wiatru.
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

W sprawie roślin się nie wypowiem, bo za mało doświadczenia mam.
Może rzeczywiście warto zastanowić się nad roletą? Są takie, które dają bardzo mocne zaciemnienie. Miałam okno od wschodu i słońce z rana świeciło prosto w oczy. Kupiłam taką zaciemniającą roletę i byłam zadowolona i wyspana :heja . Zanim drzewka urosną, żeby zasłonić okno można zasłonić się od wewnątrz ;)
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

U mnie roleta się sprawdziła - miałam dokładnie taki sam problem jak ty.

A drzew kolumnowych jest multum Jak wpiszesz w wyszukiwarkę Fastigiata, to powinno wyskoczyć dużo więcej propozycji :)
Agata
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

Jest tu taka fajna strona z niezwykłą wyszukiwarką; oto trochę wyników http://www.ibro.pl/Pliki/szukanie_zaawa ... ki.php?a=0
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

A może by w tym żywopłocie dać jakieś tuje. Ja mam od 5 lat Aureospicatę - też jako odgrodzenie od ulicy - wsadzałam 80-90 cm sadzonki, a ma już ponad 4 m.
Awatar użytkownika
Kajra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Smukłe drzewko, potrzebne od zaraz.

Post »

Macie świetne pomysły, bardzo dziękuję ;:180

Faktycznie roleta była by pewnie najodpowiedniejsza, ale......jestem dzieciem buszu, tarfiłam do miejsca gdzie, pod oknem jeżdzą mi samochody, wędruja ludzie i jest ciagły ruch i kurz, dlatego marzy mi sie odgrodzenia od tego zielenią, chociaż zapewne coś w tym oknie zawiśnie bo krzaczek nie urosnie w ciagu roku :-)

Daliście mi do myslenia, podoba mi się wersja z bukiem "Dawyck Purple", ale też dobrym pomysłem są jałowce i tuje, cóż, pozostaje mi teraz to przetrwaić i wziąć sie do roboty :-). Dziękuje.
Róże pachną zawodowo :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”