Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Jakie drzewo

Post »

Witam,

chciałbym posadzić obok domu jakieś drzewo (od strony południowej - w pełni osłonecznionej), które generalnie będzie pełniło funkcję ochronną przed wiatrem i innymi nagłymi zaburzeniami atmosferycznymi :)
w okolicy zabudowań mam starą wielką sosnę, która pełni funkcję doskonale, ale dlatego, ze jest ogromna. Tutaj chciałbym coś liściastego. Co myślicie o:
- kasztanie jadalnym?
- surmii (katalpie)?

Co wybrać?
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

A jaką masz tam glebe i czy chcesz aby to drzewo miało szybkie tempo wzrostu ?
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Post »

Gleba mało żyzna i kwaśna.
Szybkie? nie koniecznie
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

To może posadź królewskie drzewo naszych lasów czyli dąb. U nas naturalnie występują dwie odmiany szypułkowy i bezszypułkowy ja ich nie odróżniam ale wiem,że bezszypułkowy ma bardzo skromne wymagania glebowe a szypułkowy znacznie większe. U mnie dąb bezszypułkowy rośnie prawie w samym piachu tzn 40cm nędznej gleby a poniżej sam piach. Lipa również dobrze rośnie na ubogich kwaśnych glebach tak samo jak znacznie szybciej rosnący od naszego dęba - dąb czerwony. Ponoc również miłorząb dobrze sobie radzi na kiepskich glebach.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re:

Post »

Wojtek76 pisze:Bardzo ładna! I cena, jak na taki okaz, bardzo przystępna.
Ja w zasadzie jestem zdecydowany na lipę, tylko będę musiał przekonać do tego pomysłu moją żonę, która do lip nie pała specjalnie miłością, ponieważ przy ulicy, przy której mieszkała w dzieciństwie rosną potężne lipy i w sezonie ta ulica wygląda tak:

Obrazek

Może i ładnie wygląda to na zdjęciu, ale te olbrzymy rzucają potężny cień i niemiłosiernie śmiecą na jesieni :(
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Za taki widok latem warto sprzątać na jesieni. :D
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie drzewo ?

Post »

Co sądzicie o dębie czerwonym? Według mnie piękne drzewo, łączy wiele funkcji i fajnie się przebarwia.
Adrian
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Jakie drzewo ?

Post »

Ładny, bardzo ładny. Ale ma kilka grzechów i to dość ciężkich:
-roślina inwazyjna
-ekspansywny w naszych lasach, wypiera rodzime dęby
-rośnie szybko, przez co ma słabe drewno; typowy chwast drzewny
-ktoś wprowadził symbol jego liści na nasze 2 i 5cio złotówki. Miało być patriotycznie, a zamiast tego mamy amerykańskiego dęba na naszych monetach.
gdyby nie to, to naprawdę ładne drzewo :D
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jakie drzewo ?

Post »

Dąb amerykański na naszych bilonach to nasuwa się jedno-- nasze złotówki to prawie jak dolary :shock: :;230 :;230 :;230
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Jakie drzewo ?

Post »

Nie wiem, czy to było z niewiedzy? Bo chyba nie kwestia przypodobania się? No chyba, że ktoś mi udowodni, że któryś z naszych dębów ma ostre klapy, takie jak na bilonie :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakie drzewo ?

Post »

Na mojej działce, w częsci " leśnej " poprzedni właściciel posadził właśnie dęby czerwone. Trzy lata temu były malutkie, metrowe. Dzisiaj to już wysokie drzewa. Gdy jesienią chodzę do lasku i jestem w miesjcu gdzie rosną te dęby czuję się jak w bajce. Po prostu piękne.
ferny
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Jakie drzewo ?

Post »

Walory estetyczne ma on zaiste na wysokim poziomie:

Obrazek

Ja jak już wiele razy pisałem, nie jestem ekologiem, więc nie patrzę krzywo, jak ktoś sobie go sadzi w ogrodzie. Należy jednak mieć świadomość, że jest to roślina inwazyjna (oraz mieć świadomość czym roślina inwazyjna różni się od ekspansywnej). Dbać, by w miarę możliwości nie uciekała nam z ogrodu. Należy mieć też świadomość, że są obszary, na których sadzenie roślin inwazyjnych jest zabronione. W pobliżu rezerwatów przyrody nie można go posadzić. Lepiej też nie sadzić w miejscach, w których może on szybko uciec, a wytępienie go będzie utrudnione.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie drzewo ?

Post »

Hmmmm :D
http://www.wiki.lasypolskie.pl/c/dab-czerwony

Owszem, od kilku lat nie produkuje sie go na leśnych szkółkach i nie sadzi w lesie, ale i innych obcych gatunków też. I tylko dlatego.
Inwazyjny nie jest, to nie robinia czy czeremcha amerykańska, jak się wytnie, to nie odrośnie, żołedzie daleko nie lecą nawet przy wichurze :D , sójki też nie roznoszą, bo im nie podchodzi (twardy jak diabli).
A na siedliskach ubogich, VI, VIz, to jedyny gatunek liściasty który rośnie poza brzozą.

Sadzenie po lasach bez sensu, ale w ogródku, jak komuś się podoba- czemu nie.
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie drzewo ?

Post »

W tym roku kupiłem sadzonki dęba w nadleśnictwie Brzesko, wiec jednak się go tam uprawia:) Posadziłem ich 100, właśnie dlatego, że szybko rosną, a skoro usuwa się je z lasów to kiedyś nie będzie problemu pozwoleniem na wycinkę.
Adrian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”