Jakie drzewa wybrać,posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Mazowszanka09
100p
100p
Posty: 166
Od: 26 lis 2009, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, pd. - wsch. Mazowsze

Re: Takie coś to tylko w erze?

Post »

Moja jabłonka o purpurowych liściach nie przemarza, zresztą nie słyszałam, żeby te drzewa przemarzały w naszym klimacie. Nawiązując do postu ogrodnicka: dereń kousa chiński rośnie (bardzo wolno) w moim ogrodzie od 2005 r., nie przemarza, ale przez kilka pierwszych zim owijałam go agrowłókniną i obsypywałam kopczykiem z kory. Poza tym na słonecznym miejscu podczas suszy wymaga on podlewania, ponieważ w przeciwnym przypadku usycha część liści. Klon hondoański posadzony w 2011 r. pomimo zabezpieczenia mocno podmarzł w czasie zabójczej dla wielu roślin zimy 2011/2012, ale odbił i rośnie, co prawda powoli w porównaniu np. do klanu jesionolistnego Flamingo o ozdobnych lisciach, który nie przemarza i nie wymaga opieki. Mam od 2006 r. 2 klony tej odmiany: drzewko i egzemplarz szczepiony na pniu, przycinany w formie kulistej. Oprócz ewentualnego przycinania korygującego są właściwie bezobsługowe, nie wymagają też podlewania, podobnie zresztą jak moje jabłonki ozdobne.
Pozdrawiam
Basia B.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Takie coś to tylko w erze?

Post »

Bardzo pięknie dziękuje za odpowiedź i wrażenia z uprawy ;:196
Przyznam, że o dereniach kwitnących, klonie hondoańskim i stewarcji nigdy nie słyszałam, ale poczytałam wątki na forum i jestem zachwycona. Zresztą klon flamingo i rajskie jabłuszka też mi się spodobały.
Nagle zaczęłam mieć aż za dużo opcji :;230
Pójdę gdzieś pooglądać je na żywo, poczytam więcej o warunkach i zdecyduję. Czysta przyjemność.
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Takie coś to tylko w erze?

Post »

Sumak.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
kobyl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 31 lip 2013, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewo na leśny trawnik,jakie?

Post »

sumak? ja bym się wystrzegał, chwila nieuwagi przy nim i mamy wysyp sumaków na cały ogród..
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4210
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Drzewo na leśny trawnik,jakie?

Post »

Laelia pisze: pośrodku czegoś a'la trawnik.
Łatwo kosić. Pod płotem też bym odradzał.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drzewo na leśny trawnik,jakie?

Post »

Sumak octowiec 'Dissecta', lub 'Lancinata'. Mam, odrosty pojawiają się przez około rok po naruszeniu korzeni lub korony. Potem daje sobie spokój. Kruszyna w formie drzewka - będzie zapewne mała - do 3 metrów wysokości. Jest przepiękna.
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Drzewo na leśny trawnik,jakie?

Post »

Kruszynę to ja mam w nadmiarze wszędzie i chociaż nie odmawiam jej urody, to jednak jako reprezentacyjne drzewko odpada :D

Z koszeniem nie będzie problemu, nie jestem purystką w kwestii trawnika, zwłaszcza, że mam tam więcej mchu, mniszka, stokrotek i innych ziółek niż trawy.

A sumaka się trochę boję, ze względu na odrosty.
Pozdrawiam
Magda
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie drzewo szczepione na pniu polecacie

Post »

Dzień dobry.

Mam pytanie do forumowiczów, którzy mają doświadczenie z klonem szczepionym na pniu.

Na początek kilka słów na temat moich oczekiwań.
1. Nie mogę pozwolić sobie na kolejne duże drzewo w ogrodzie.
2. Drzewo ma stanowić plamę kolorystyczną w tle/ożywiać, ale nie zdominować przestrzeni.
3. Idealnie by było, gdybym mogła koronę formować w kulę.

Mój wybór padł na klon szczepiony na pniu 'Red Royal'. Czy to trafny wybór?

Czy ktoś z Was ma może jakieś sugestie/uwagi/rady?

Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam,
boef
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: potrzebuje porady w związku z zakupem klonu szczepionego na

Post »

Polecam Globosum Royal red wolno rośnie w kulę ładne liście i nie choruję albo globosa zielona
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje porady w związku z zakupem klonu szczepionego na

Post »

Dzięki za sugestię. Na pewno wezmę pod uwagę. Wpadłam jeszcze na coś takiego jak śliwa wiśniowa pissardi. Tyle, że ciężko z tą odmianą szczepioną na pniu - przynajmniej teraz:( Może też śliwa będzie rosła mniejsza od klonu?
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje porady w związku z zakupem klonu szczepionego na

Post »

Ale ona jest szczepiona tylko szczepnienia są dwa albo nisko albo wysoko innej opcji nie ma. Najczęsciej szczepią na ałyczy/ a może i tylko :lol: mam jedną, miałem dwie, ale mi zatopiło. Purpurowe liscie przez cały sezon. Może czasem palić i mszyca obżera a tak to prawie nie ma wad :;230 a klon nierzucający sie w oczy/ zależy jakie masz tło i co przed i po ale uniwersalnie klon globosum/ ciemno-zielony po paru latach cudo/ nie trzeba przycinać on sam tak urośnie
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
boefstrogonov
100p
100p
Posty: 110
Od: 8 maja 2014, o 08:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: potrzebuje porady w związku z zakupem klonu szczepionego na

Post »

Hmmm... dla mnie najważniejsze, aby to nie było duże. Mogłabym umieścić tam krzak o podobnej kolorystyce, ale przed tym będzie stała ławka, więc krzaczor nie będzie widoczny z daleka... Za ty, nie ma nic, tylko po przekątnej ze dwa metry z tyłu jest magnolia...Zależy mi na tym akcencie kolorystycznym, a korona niewysokiego drzewka, wiadomo, będzie widoczna zza tej ławki. Muszę też mieć możliwość przycinania/kontrolowania objętości korony. Pytanie, czy klon nie straci na swojej urodzie przy takich zabiegach... Powiedzmy, że maksymalna średnica korony drzewka to 1,5 metra... Hmmm...może zdjęcie jutro zrobię...

Czyli, że to http://www.sadowniczy.pl/product-pol-11 ... rdii-.html jest szczepione drzewko?

Pozdrawiam,

boef
Czytam regularnie. Piszę dużo rzadziej.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: potrzebuje porady w związku z zakupem klonu szczepionego na

Post »

No za tę cenę to na pewno szczepiona śliwa! Skoro piszą, że ma ok. 100 cm wysokości, to znaczy, że można ją uformować jako drzewko (jeden prosty pień).

Słowo "szczepiony" nie oznacza że coś jest szczepione na pniu, np agrest, róże itd. Większość krzewów czy drzew szczepi się nisko, z wyjątkiem tych które same nie tworzą pięknego wysokiego i prostego pnia, szczepi się je więc wysoko na podkładce, która taki pień zapewni.

Śliwa Pissardii sama wytworzy pień, a jest szczepiona po to, aby miała piękne kwiaty. Stąd wszystkie chyba Pissardii w sprzedaży są szczepione (raczej nisko, te szczepione wysoko to już ponad 2m drzewa i są odpowiednio drogie) bo siewki mogą nie powtarzać tej cechy - mam sporo siewek, niektóre to już spore drzewa, ale jeszcze żadna nie powtórzyła tego pięknego różowego koloru kwiatów, są białe lub blade, ot - śliwka. Chociaż owoce mają dobre :)

Idealna roślina do cięcia, a nawet strzyżenia, świetnie odrasta.
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”