Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paletopojemnik jako kompostownik

Post »

Taką "gnojówkę" można wybierać od góry wiadrem (zamiast spustem), na dole zawsze coś się uzbiera ale przed pobieraniem można starać się wymieszać materiał.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paletopojemnik jako kompostownik

Post »

Jacety pisze:Od dłuższego czasu noszę się z pewnym pomysłem, otóż: czy paletopojemnik 1000 litrów sprawdzi się jako kompostownik do pozyskiwania czystej gnojówki? Plan mam taki aby do pojemnika wrzucać to co się wrzuca do kompostownika i zalewać go wodą a po przegniciu odkręcać dolny zawór i spuszczać w miarę czystą gnojówkę do podlewania.
Twój pomysł ma jeszcze jedno zastosowanie, widziałem w Indiach dodatkowo rurki gazowe doprowadzone do domu do celów kuchennych, do gotowania.
Warto wykorzystać metan, także do podgrzewania wody lub do Centralnego ogrzewania. Czyli przydomowa biogazownia.
Awatar użytkownika
image
200p
200p
Posty: 273
Od: 23 lip 2010, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Myszków/ Śląskie
Kontakt:

Re: Paletopojemnik jako kompostownik

Post »

krystynac50 pisze:A ja podejrzałam na forum beczkę 120 l z kranem i mąż kaką zrobił wkładmy do niej np krowie łajno w worku sztucznym który przepuszcza wodę jak sfermentuje kranikiem wuleamy gnojówkę a potem nalewamy świeżą Muszę wyprubować zrobić gnojówkę z trawy A co najlepiej podlewać taką gnojówką Bo ja używałam jej do tej pory do podlania iglaków
Z tego co pamiętam ( wyczytałam gdzies na forum ) że, gnojówka z samej trawy , ma odczyn kwaśny , więc nadaje się do podlewania wszelkich kwasolubnych roślinek. :wit
Pozdrawiam! Róża
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: kompostownik

Post »

Ja mam 2 kompostowniki plastikowe po 400litrów. Jest to o tyle wygone że drugi rok mam zamiar otwierać jeden z nich i zabierać "złoto". Resztki nie dokończone wrzucam do drugiego. To pozwala też utylizować niezłe ilości trawy bo nie kisi tak jakby lądował tylko w jednym.

W poprzednim sezonie dodałem do nich dzdzownice i uważam to za zdecydowanie lepszy pomysł niż jakiekolwiek przyspieszacze. Nie wiem ile kosztują te dopalacze ale startowa ilość dzdzownic to ok 30 zł + przesyłak ...a starcza na lata bo dzdzownice są w stanie przyżyć ponieważ kompostownik w środku nie zamarza --- chyba że naprawdę mocna zima jest. Potwierdzę to na wiasnę :)
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paletopojemnik jako kompostownik

Post »

Jak przyjdzie odwilż to sprawdzę odczyn w kompostowniku w którym 90% to trawa.
Ale są tam i dżdzownice które sra... na neutralnie.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompostownik made of hand ;)

Post »

Ponieważ kiedyś obiecałem, to wklejam kolejne zdjęcia. :wink: Od razu przyznaję się, że jeszcze kompostownik nie jest skończony, ale juz niewiele mu brakuje w sumie. Jedne drzwi i podział komór i już. Koncepcja się zmieniła, bo kto zmienny nie jest? :wink:
Aha- ja zauważam różnicę między Kompostownik made of hand , a Kompostownik z recyklingu, a Wy nie? Dlaczego miałbym pisać o budowie swojego kompostownika w tym pierwszym tytule??? Wszystkie moje dechy pochodzą nie z recyklingu, a po prostu ze Składu Drewnego. :?
Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kompostownik made of hand ;)

Post »

Witam i podziwiam!Kompostownik jest piękny,interesują mnie jakie w nim są przewidziane drzwiczki?Ja mam bardzo prosty kompostownik i nie tak piękny lecz bez drzwiczek.na pewno gorzej będzie go oprozniac ale z czasem myslę ze moj M zrobi mi tez taki sliczny.Mam bzika na punkcie kompostowania,wszystkie resztki lądują na komposcie a potem pod roslinki.
Marianna
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik made of hand ;)

Post »

Jeśli komuś wystarczy kompostownik 700l to polecam markety budowlane tam są kompostowniki drewniane po 70-90 zł co przy tej pojemnosci uważam że jest OK. (porównuję do drewna ze składu + impregnacja).
Osobiscie mam plastikowe zamknięte i uważam że sa też OK. Nawet bardzo. Kompost tak szybko się nie przesusza.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
kulow
50p
50p
Posty: 95
Od: 11 sie 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów Dolnośląskie

Re: Kompostownik made of hand ;)

Post »

Kompostownik który sam zrobiłem na swojej starej działce wiecej zdjęć tego "cuda" nieposiadam .
Zrobine to było z :
jakiś desek takich gróbych na 7cm , pokrywę zrobiłem na starej ramie z drzwi ( takie wiekowe ze starej kamienicy) i obiłem boazeria z odzysku , na całoś naniesiono 2 krotnie bejcolakierę
Efekt myslę zadowalający koszt to jakieś 30zł ( bejcolakier, pare gwoździ i dwa zawiasy )
Obrazek
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik made of hand ;)

Post »

Dam ci 100% więcej jeśli to takie tanie ..... :)
Sorry za takie przejaskrawienie ale napisałeś to tak jakby udało się powtórzyć za 30 zł :) Wykonanie takiego kompostwnika po kosztach materiału z tartaku to myślę że jakieś 150 - 200 zł. Solidny - lata wytrzyma.


P.S. Przy okazji mi się skojarzyło. Mam dodatkowy plus za plastikowym termokompostownikiem (zabudowanym). Jak się wszystko przekompostuję to ściągam kompostownik - podnoszę go do góry i uzyskaną górę kompostu mogę szuflą ładować do taczki lub rozgrabić grabkami. Z tym tak się nie da .... Plastikowy łatwo przestawić w inne miejsce. Stojąc tam pod np. jabłonką już od pierwszego dnia zasila ją cennymi sokami.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
kulow
50p
50p
Posty: 95
Od: 11 sie 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów Dolnośląskie

Re: Kompostownik made of hand ;)

Post »

Tak jak pisałem koszt jaki mnie wyniósł to około 30zł i co wchodziło w ten koszt też zostało podane ( gwożdzie , zawiasy bejca) reszte dostałem za free czyli ( dechy , boazerie i stare drzwi)
annapt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 maja 2013, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Projekt studencki :)

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
Jestem studentką wzornictwa i zainteresowałam się tematem kompostowania - konkretnie mówiąc chciałam zaprojektować "przydomowy" kompostownik o trochę innej konstrukcji - gdyż do kompostowania na ciepło (zastanawiałam się nad stworzeniem całej sieci kompostowej np. na osiedlach na wzór angielski, ale to już osobny temat). Jeśli chodzi o szczegóły to koncepcja opierać miałaby się na zamkniętym pojemniku z szufladą, z której bezpośrednio zabieramy zrobiony kompost, a do górnego zsypu wrzucamy na zmianę potrzebne składniki - materiały bogate w węgiel i materiały bogate w azot.
Jako,że chciałabym się doradzić osób, które mają jakiekolwiek pojęcie w temacie, chciałam zapytać co sądzicie o takim pomyśle i czy macie jakieś porady np. w sprawie zapachu czy też sposobu mieszania takiego kompostu w sposób zmechanizowany - myślałam o jakiejś dzwigni, która wypychałaby wewnętrzną część pryzmy na boki, gdyż z tego co wiem, w ten sposób zachodzi cały proces.
Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek uwagi, :wink:
pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję,że napsiałam w dobrym dziale, jeśli nie to z góry przepraszam :)
Awatar użytkownika
Irma73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 lis 2008, o 09:06

Re: Projekt studencki :)

Post »

ważne jest dla kogo przeznaczony byłby taki kompostownik, zazwyczaj te plastikowe, do kompostowania na ciepło są za małe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”