Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Kompost

Post »

PRZEMOG pisze: bez "drzwi" ciężko się z niego wyjmuje kompost ??
Jak trzeba, to wyjmuję narożne druty ryglujące górny i dolny segment z całością i wyjmuję w razie potrzeby jeden lub oba segmenty z przodu kompostownika. Dokładnie widać na fotce jak składane są segmenty, lewy drut jest jeszcze nie włożony, bo miałem cały przód zdjęty w celu wybrania kompostu.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
PRZEMOG
100p
100p
Posty: 133
Od: 3 sty 2014, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Kompost

Post »

W tym sezonie musiałem odbudować swój kompostownik ponieważ stary spróchniał wytrzymał ok.8 lat.
Zastanawiałem się z jakiego materiału zrobić nowy, wybrałem drewno dlatego że dostałem sporo desek
Zobaczymy ile ten wytrzyma :lol:
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompost

Post »

Witam :wit Ja wczoraj po raz pierwszy wybierałem ziemię z mojego kompostownika zbudowanego w wakacje roku 2014. Jestem bardzo zadowolony z niego. Jest to konstrukcja z bejcowanego drewna :wink: Generalnie mankamentem tej konstrukcji jest to, że ziemię można wybierać tylko od spodu, gdy się wybierze powstaje spora dziura, do której pryzmę kompostową muszę widłami czy też szpadą przcisnać od góry.
Generalnie uważam jednak, że kompostownik to była bardzo dobra inwestycja. Gnój nie był już rozrzucony w wielkim nieładzie.
Na kompost wrzucamy przede wszystkim obierki, resztki owoców po robieniu np. kompotu, ugotowane stare ziemniaki, resztki z roślin, plewienia, w okresie letnim przede wszystkim trawę z koszenia. Najbardziej nie lubię wyrzucać patyków, ponieważ długo się rozkładają.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kompost

Post »

Zazdroszczę Ci kompostownika o takiej właśnie konstrukcji, gdzie ziemię wybiera się od przodu z dołu. U mnie na działce kompostownik już stał, taki kwadraciak, został zbudowany solidnie, bo jest murowany, ale niestety małowygonie wyjmuje się z niego kompost, ponieważ najpierw trzeba przekopać się przez górną warstwę tego co jeszcze nie przerobione, do dolnej warstwy gotowego kompostu.

Po takiej akcji plecy strasznie cierpią...
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompost

Post »

Dziunia87 No to rzeczywiście niezbyt fajnie masz z tym kompostownikiem :? Domyślam się ile pracy musi Cię to kosztować.

Obrazek

Tak wygląda mój kompostownik. Ziemię musze wybierać od sposobu, jak już wspominałem. Szczerze mówiąc to też jest dość żmudna praca :/
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kompost

Post »

Mój kompostownik, bardzo podobnej konstrukcji, został zrobiony z desek i belek pozostałych z budowy i zaimpregnowanych przepalonym olejem silnikowym. Ma już 10 lat i nadal jest w doskonałym stanie, poza deskami "łatanymi" które są pomiędzy komorami, gdyż kompostownik ma je 3 i jak się systematycznie wypełni jedną, zaczynam składać w drugą, po roku komorę opróżniam a to co jest nierozłożone przerzucam do tej w którą aktualnie zbieram. Natomiast przód to zbite wrota na zawiasach, które się normalnie otwierają i jedyny minus, że nie pomyślałam, żeby się wszystkie otwierały w jedną stronę - do "wjazdu", bo niestety jak się otwiera przeciwnie, to problem z podjeżdżaniem taczką. Na kompost wrzucam dokładnie wszystko i przesypuję komposterem. Dżdżownice same się przemieszczają pomiędzy komorami jak tylko nowe żarełko znajdzie się na odpowiedniej wysokości. Jak już komora mi się zapełni, polewam mocno wodą i najczęściej przykrywam workami z kompostowanymi liśćmi. Po roku kompostu jest pół komory z czego często przy ściankach jest nierozłożony i ten przerzucam do dalszego kompostowania.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Kompost

Post »

kluska Trzy osobne komory w sensie jakby trzy osobne kompostowniki? Jak często sypiesz komposter?
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kompost

Post »

No niby trzy, ale jeden przedzielony na trzy części z trzema drzwiami. Komposter sypię mniej więcej co 30 cm nasypanych odpadków. Teraz robiłam sam liściowy, to sypałam jeszcze mocznikiem, żeby na listopad był już całkowicie gotowy do obsypywania róż na jesień.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Na komposterze jest napisane stosowac cały rok , przechowywac w temp od + 5 st. to w takim razie jeżeli temp na dworze utrzymuje się w granicach +2 +4 stopnie to przyspieszy kompostowanie czy juz nie?
Druga sprawa to czy komposter straci swoje wlasciwosci jezeli trzymam go w altance nieogrzewanej i byc moze temp kilka dni utzrymywala sie tam na minusie?
Mąż Ani
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Kompost

Post »

Zimą kompostowanie w zasadzie całkowicie ustaje. Mimo to jeśli sypię odpady to i przesypuję komposterem, wszystko ruszy na wiosnę wraz z temperaturą. Myślę, że niska temperatura nie szkodzi komposterowi - w końcu to są bakterie i grzyby, które naturalnie występują w kompoście, więc w niskiej temperaturze po prostu "śpią". Jak zrobi się 15 stopni, zaczną znowu pracować :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kompost

Post »

Od lat preferuję kompostownik dwukomorowy. Pierwsza - widoczna w głębi, to część z przerobionym kompostem. Druga to część świeża, gdzie wyrzucam odpadki organiczne. Jak trzeba staję pomiędzy nimi i dorzucam np. przerobiony do świeżego i lekko wymieszam. Zdjęcie stare. Dzisiaj kompost jest zacieniony drzewami i krzewami.


Obrazek
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompost

Post »

Mam prawie identyczne 2 kompostowniki jak annodomini. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie przy obracaniu "towaru". Po roku przerobiony kompost przesiewam, a nierozłożone resztki wrzucam do drugiego kompostownika mieszając go ze świeżymi odpadkami. W przyszłości zamierzam dobudować trzeci kompostownik by przyspieszyć produkcję kompostu przez częstsze obracanie materiału.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Kompost

Post »

Wiosną chcę wybudować nowy kompostownik, bo ten ze zdjęcia już mocno nadgryziony zębem czasu :D Myślę nad zamianą drewna na inny materiał. Sama idea pozostanie taka sama, bo się sprawdziła. Dwie komory, każda po ok. 5m3 kompostu, z wolnym, utwardzonym miejscem pomiędzy, dla wygody pracy i swobodnym wjeżdżaniu taczką.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”