Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Kompostownik jaki?Z czego?Jak zbudować?

Post »

Obrazek

mam pytanko-kupiłam kompostownik i ...jestem zdezorientowana-czy są różne kompo...?szukałam takich z szufladką na kompost,z kratką/siatką,przez który przelatuje kompost,a tu niespodzianka-ani szufladki,ani siatki hmmm,przerabiać jakoś?siatkę wstawić to jeszcze ogarniam,ale szufladka ;:219
poradźcie proszę czym one się różnią i ew jak go "poprawić"?

Asia
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: kompostownik

Post »

Ale do czego ma być ta siatka bądź szufladka?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: kompostownik

Post »

Wydaje mi się,że coś tam na dole powinno ruszać się, otwierać, i tamtędy można podbierać dojrzały kompost. Czy była do tego instrukcja montażu i użytkowania?
Waleria
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: kompostownik

Post »

instrukcja jest
siatka-przez nią przelatywałby kompost,a zatrzymywałaby świeże odpady
szufladka-do niej spadałby kompost i wysuwana bardzo ułatwiałaby jego wydobycie na bieżąco :roll:

czy dobrze rozumiem,że taki kompostownik służy do przerobienia kompostu w dłuuuugim czasie-tzn.zbieram odpady,zbieram,zbieram itd,jak jest pełny to sie trawi,trawi,trawi itd i dopiero gdy całość jest przerobiona to po otwarciu drzwiczek na dole korzystam z kompostu-np wiosną ???
myślałam,że używając wspomagaczy do kompostowania będę mogła np co m-c podbierać dołem(tu sens siatki i szufladki;)porcje "złotka" ;:224
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: kompostownik

Post »

Wydaje mi się, że z tego kompostownika kompost wyjmuje się albo przez tą siatkę na dole (np. łopatką) lub po otwarciu jednej ze ścianek. Tak czy inaczej w instrukcji dołączonej do opakowania powinno być wszystko napisane bo co producent to inne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: kompostownik

Post »

są po bokach otwierane do góry drzwiczki,tamtędy się wyciąga kompost.
Poszukam w necie i sprawdzę czy sa kompostowniki z szufladką i siatką czy to moje urojenie ;:124
Auriga
50p
50p
Posty: 94
Od: 21 maja 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starościn/Lublin
Kontakt:

Re: kompostownik

Post »

Kompostownik zrobiłam sama z desek bez "podłogi" pierwsza deska zaczyna się ok. 20cm nad ziemią odległośći między deskami około 15cm, wysokość to ok. 140cm, szerokość 120, długość 160 i 180 i mam takie 4. Wrzucam do nich najczęściej trawę koszoną z 28 arów i chwasty po pieleniu warzywniaka. Po roku wszystko przerzucam do drugiego a po dwóch przesiewam ziemię przez siatkę naciągniętą na starą ramę okienną. Uzyskuję piękną ziemię.
Na kompoście sadzę dynie i cukinie, bo nie lubię widoku zgniłych roślin.
Koleżanka na kompostowniku sadzi pomidory miniaturowe i tez pięknie rosną, dookoła posiała w tym roku groszek pachnący jednoroczny. A ja fasolę Jasia.
Uwierzcie wygląda to naprawdę ładnie.
Radość jest większa, gdy masz ją z kim dzielić
Awatar użytkownika
BassBecia
100p
100p
Posty: 108
Od: 15 maja 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: kompostownik

Post »

Ciekawie brzmiący patent Auriga. Ja też z przyjemnością zobaczę zdjęcia.
"Nigdy nie będzie szczęśliwy ten, kogo dręczy myśl, że ktoś inny jest od niego szczęśliwszy"-- SENEKA --
Gdzie diabeł mówi "dobranoc"
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: kompostownik

Post »

tu jest super opis na taki kompo...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=23532
DarekRz

Re: kompostownik

Post »

Najbardziej zaawansowany technologicznie kompostownik jaki widziałem to ten firmy Stiga. Przeznaczony jednak na odpadki kuchenne- skoszonej trawy lepiej do niego nie pchać: http://www.banach.nazwa.pl/www/stiga_kompostownik.html a tu dokładniejszy rysunek z opisem działania: http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/51,113645 ... 4.html?i=1 Niestety koszt takiego cacka to ponad 2 tys. zł.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: kompostownik

Post »

doszły w związku z artykułem kolejne pytania-czy resztki zostawia się na zimę w kompostowniku?
czy wrzucanie resztek poch.roslinnego i przesypanie "dopalaczem"wystarczy czy mam zawartość polewać wodą?
Auriga
50p
50p
Posty: 94
Od: 21 maja 2012, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starościn/Lublin
Kontakt:

Re: kompostownik

Post »

Zdjęcia zrobię, ale wybaczcie musicie poczekać, bo na razie to latam z pracy do pracy.
Radość jest większa, gdy masz ją z kim dzielić
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kompostownik

Post »

Mam trzy takie kompostowniki. Gotowy kompost wyciąga się dolnymi drzwiczkami, wysuwa się je do góry, robi się okienko i tamtędy wyjmujesz łopatką. Siatka to twoje urojenie, nie ma takich. Oczywiście możesz sobie kupić taką siatkę na stojaku/ramie do przesiewania kompostu - różne odpady rozkładają się w różnym czasie przecież.
Polewać koniecznie! Masa musi być wilgotna, żeby postępował proces rozkładu, poza tym podlane lepiej się ubijają. Deszcz raczej nie dochodzi - klapa jest zbyt szczelna, a przez szczeliny w ściankach bocznych pomimo trapezowego kształtu pojemnika też nie.
Na zimę zostawiasz wszystko bez zmian. Te dopalacze to strata pieniędzy. Nie zauważyłam różnicy w tempie rozkładu tam, gdzie dopalacza używałam i tam, gdzie nie był dosypywany. Ja natomiast wrzucam tam również resztki ziemi, np. z doniczek po przesadzaniu kwiatów, czy po usuwaniu kopców kreta i w ten sposób wprowadzam mikroorganizmy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”