Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
Karo
 Tytuł: Re: Problem z działką
PostNapisane: 3 maja 2016, o 15:40 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Proponuję poczytać ten watek od początku.
viewtopic.php?f=7&t=68572
Znajdziesz tam przydatne informacje.

❤ KaRolinki

Makuszek
 Tytuł: Re: Przygotowanie gleby pod nasadzenia
PostNapisane: 3 maja 2016, o 16:54 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Nawet czytałem ten temat, bo jest dosyć wysoko na liście. Ziemia u mnie jest zła, ale wytrzymałe rośliny dają radę (są winogrona, mama sadzi ogórki na skrawku ziemi, groszek itp.). Także chyba opcja z pozbyciem się trawy z warstwą ziemi + zasypanie to dobrą ziemią żeby nie było wielkiego dołu powinno wystarczyć. Ziemia na głębokości 20-30cm wygląda już przyzwoicie. Problem jest taki, że od 10 lat zero nawozu. I głównie chodzi mi o to, jak przygotować ziemię na jesień.

Taki mam plan, ale z ogrodnictwem dopiero zaczynam.

1. Wywalić trawę
2. Przekopać to co pod nią
3. Nasypać nawozu granulowanego
4. Zasypać dobrą ziemią (do czerwca)
5. Wyrywać zielsko do jesieni
6. Posadzić maliny i resztę sadzonek (wrzesień-październik)

Najłatwiej czekać do wiosny, ale nie przetrzymam wszystkiego w domu tak długo. Doniczki mam małe, a sadzonek mnóstwo. Nie wiem czy do jesieni już nie będą za duże.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

NOWY 83
PostNapisane: 3 maja 2016, o 18:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Pomyśl też o jakimś oborniku , kompoście lub innej materii organicznej poprawi strukturę gleby i dostarczysz składników .

zaklinaczka
 Tytuł: Zakładanie rabaty jesienią
PostNapisane: 25 lip 2018, o 14:22 
200p
200p

0 szt.
Witajcie, chciałam założyć nową rabatę w ogrodzie (rośliny cebulowe, byliny, hortensje itd) - założę ją jeszcze w tym roku, na jesień

Chciałam zapytać bardziej doświadczonych - w jaki sposób przygotować ziemię do jesiennych nasadzeń? Przy rabacie wiosennej użyłam obornika krowiego i gnojówki z pokrzyw (niestety nie mam kompostu). Wydaje mi się że nie powinno się nawozić jesienią roślin obornikiem, czy dobrze myślę? Jak mogę wzbogacić ziemię?

krzysiek1240
 Tytuł: Bardzo sypka gleba
PostNapisane: 13 lis 2019, o 21:32 
200p
200p

1 szt.
Witajcie,

Kilka lat temu do szklarni wsypałem kilka worków bardzo próchnicznej i lekkiej gleby, którą dostałem od dużego producenta pomidorów szklarniowych. Gdy w sezonie gleba w szklarni była uprawiana i regularnie podlewana, woda dobrze w nią wsiąkała jednak gleba bardzo szybko się wysuszała i stawała się bardzo sypka i pylista. Sezon skończył się dwa miesiące temu i od tego czasu nic nie działo się szklarni, ziemia wyschła na pył. Kilka dni temu wymieszaliśmy ją ze świeżym obornikiem, miało to na celu nawiezienie gleby i zwiększenie jej retencyjności. Po obfitym podlaniu, gleba chłonęła wodę jedynie do 1cm głębokości, poniżej było sucho. Co zrobić aby gleba łatwiej przyjmowała wodę i nią nasiąkała? Dodanie zmielonej gliny będzie dobrym pomysłem? Liczę na wasze zdanie :wit

Zefirka
 Tytuł: Re: Bardzo sypka gleba
PostNapisane: 13 lis 2019, o 21:35 
200p
200p

1 szt.
krzysiek1240 napisał(a):
Po obfitym podlaniu, gleba chłonęła wodę jedynie do 1cm głębokości, poniżej było sucho.

A co się działo z resztą wody? Spływała? A nie powtórzyłeś podlewania po upływie jakiegoś z czasu (bo ziemia sucha na pył nie od razu przyjmuje wodę. Trzeba powtarzać nawadnianie)?

--julian--
PostNapisane: 13 lis 2019, o 22:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tak jak napisała Zefirka musisz powtarzać podlewanie. Gleba wyschła i kapilary, które w niej były pozapadały się i muszą się odbudować. U mnie podobnie jest co roku i po kilku dniach stan gleby wraca do normy :wink:

krzysiek1240
PostNapisane: 13 lis 2019, o 22:20 
200p
200p

1 szt.
Zefirka napisał(a):
krzysiek1240 napisał(a):
Po obfitym podlaniu, gleba chłonęła wodę jedynie do 1cm głębokości, poniżej było sucho.

A co się działo z resztą wody? Spływała? A nie powtórzyłeś podlewania po upływie jakiegoś z czasu (bo ziemia sucha na pył nie od razu przyjmuje wodę. Trzeba powtarzać nawadnianie)?

Reszta wody spływała do dołków i zagłębień. Podlewałem tego dnia jeszcze kilka razy i następnego również. Po upływie dwóch - trzech dni dopiero część gleby w szklarni zaabsorbowała wodę, miejscami jest jeszcze sucho.

Tak, wiem że z czasem ta ziemia nasiąknie ale może dobrym pomysłem będzie pomieszanie z glebą zmielonej gliny? Chciałbym aby gleba ,,trzymała'' tę wilgoć.

--julian--
PostNapisane: 13 lis 2019, o 22:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja też czasem dodaję do dołków glinę i mieszam z ziemią. Nie daję sproszkowanej, bo takiej nie mam, ale taką pokruszoną. Chłonność wodną zwiększa również dodawanie do gleby substancji organicznych (np. kompost i właśnie obornik), które powodują, że gleba jest bardziej zwięzła.

yanina_19
PostNapisane: 14 lis 2019, o 09:16 
500p
500p

0 szt.
krzysiek1240 prawdopodobnie masz czysty torf. A ten jak wyschnie to masakra. Dłuuugo musi być nawodniony, żeby zaczął chłonąć wodę. Jeśli to możliwe to może przekop/wymieszaj z ziemią którą masz pod nim?

krzysiek1240
PostNapisane: 14 lis 2019, o 18:41 
200p
200p

1 szt.
yanina_19 napisał(a):
krzysiek1240 prawdopodobnie masz czysty torf. A ten jak wyschnie to masakra. Dłuuugo musi być nawodniony, żeby zaczął chłonąć wodę. Jeśli to możliwe to może przekop/wymieszaj z ziemią którą masz pod nim?

To bardzo prawdopodobne, ziemia była już wiele razy głęboko przekopywana, jednak nie dało to pożądanego efektu. Chyba spróbuję tej gliny.

yanina_19
PostNapisane: 14 lis 2019, o 20:27 
500p
500p

0 szt.
Moim zdaniem nic to nie da. wygląda na to, że to już pylący mursz. Tylko podsiąkowo możesz ją nawodnić. Ja bym zrobiła rowy - jeden koło drugiego- i napełniła wodą. Jak woda zniknie, ponownie trzeba by je napełnić wodą. I tak do skutku. Dopiero wtedy można by myśleć o dodatkach, ale ja przynajmniej zbadałabym pH tego podłoża.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 68 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości