Szczepionka mikroryzowa a iglaki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Szczepionka mikroryzowa a iglaki

Post »

Stosował ktoś w ubiegłych latach, szczepionkę mikroryzową do iglaków?? podzielcie się proszę wynikami i obserwacjami po takim zabiegu :D
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Szczepionka mikroryzowa a iglaki

Post »

3 lata temu kupowałam sporo iglaków w szkółce- balotowanych. wśród nich jałowce, świerk serbski, thuje. większość miała ponad metr wysokości. wszystkie "zaprawiłam" mikoryzą do iglaków-nalałam na korzenie- na każdej roślinie w kilka punktów.
przez pierwszy rok podlewałam co tydzień, teraz wcale. działka jeszcze niezamieszkała, więc musiały sobie radzić.

teraz jak porównuję rośliny ze zdjęciami tuz po posadzeniu- ogromna różnica. podrosły, pięknie się zagęściły. nie mam porównania-może bez mikoryzy też by tak rosły.. ale u mnie efekt piękny, strat nie miałam żadnych
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Szczepionka mikroryzowa a iglaki

Post »

Dzięki Monika za odpowiedź, pocieszyłaś mnie :D Czyli tak jak producent obiecuje. Gęstosć wzmacnia i szybciej rośnie. Ja w tym roku dosypywałem wg. instrukcji do już posadzonych. Zobaczę za parę lat czy przyspieszą. Na razie deszcze dbają o rozwój grzybni, nie musze podlewać :D Zobaczymy...
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Szczepionka mikroryzowa a iglaki

Post »

hmm..dosypywałeś? ja miałam to w płynie-taka troszkę płynna galareta..
nie wiem, jaki byłby efekt "bez"- ale ja jestem bardzo zadowolona z rośnięcia iglaków.

dla porównania dwa zdjęcia- maj 2011 w dniu posadzenia z mikoryzą..
Obrazek

i 2013r- sprzed chyba 2 tyg..
Obrazek

życzę sukcesów ogrodniczych:)

p.s. może na samej wodzie byłoby to samo- ale raczej nie zaszkodziłam, nawet jeśli nie pomogłam :;230
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Szczepionka mikroryzowa a iglaki

Post »

Monika! :D
Ja kupiłem taką http://www.futuregardens.pl/biopon-miko ... 50-ml.html teraz jest w proszku. Czyli łatwiej się aplikuje.
No, Twoje thuje znacząco urosły i zagęściły się! I dostały żywego, właściwego koloru. Sądzę, że coś wpływu tej szczepionki jest :!: Na samej wodzie by tego nie było :wink:
Ja aplikowałem dopiero teraz, jakieś 5 lat po posadzeniu całego szpaleru szmargdów. Szczepiłem jednak tylko 9 sztuk w samym środku szpaleru. A to dlatego iż dawniej rosła za blisko nich wiśnia, i osuszała je znakomicie. Dwa lata temu wykarczowałem ją, a dopiero teraz zaskoczyłem, by mikroryzą pobudzić je do szybszego wzrostu i wyrównać wysokość całego szpaleru, bo teraz te są niższe ;:oj
Nie mam fotki tego miejsca w tej chwili ale z innego miejsca, szpaler wygląda tak Obrazek
Jak się uda za 2 lata dostaniesz dwie fotki do porównania;:138
przesyłam pozdrowienia :D
Awatar użytkownika
Monika-Sz
1000p
1000p
Posty: 1313
Od: 4 maja 2013, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Szczepionka mikroryzowa a iglaki

Post »

a widzisz- to u Ciebie będzie prawdziwe doświadczenie "czy" i "jak" działa mikoryza.. to w tym miejscu za dwa lata jesteśmy umówieni.. :wit
ondre
50p
50p
Posty: 51
Od: 4 paź 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Żywiecki

Re: Szczepionka mikroryzowa a iglaki

Post »

Witaj po latach :D
Czas szybko mija :!: Miałem się zgłosić po 2 latach, a już minęło 5 :oops: Sam się zdziwiłem, że to już ;:oj
A jeżeli chodzi o thuje to mikroryza w połączeniu z nawadnianiem działa rewelacyjnie. Zwróć uwagę jak te niższe którym dodałem szczepionkę dogoniły te bez szczepionki :) W 2016 wyrównałem szpaler przez obcięcie szczytów to jeszcze poprawiło efekt. Myślę że to najlepsza metoda kiedy parę roślin jest z jakiegoś powodu niższych od pozostałych. Tylko tym niższym trzeba lać wody ile się da :!: Ponieważ thuja pochodzi z terenów bagnistych.
Fotka nie jest z tego samego miejsca robiona ale różnicy będzie z 3 metry...
A Ciebie Monika pozdrawiam serdecznie :D


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”