Plantacja truskawek- jak założyć?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Wiktor96
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sie 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plantacja truskawek- jak założyć?

Post »

Witam Forumowiczów!
Jestem tu nowy i mam kilka pytań, no oraz problem :-)
Mam 16 lat i chciałbym posadzić truskawki aby mieć niewielki zysk w przyszłym roku :-)
Do zagospodarowania miałbym 5 arów ( w sumie tata ma prawie 5h, ale przeznaczone jest troche na zboże ) a tak to mógłbym może 1,5ha, ale nie ma mowy żebym to ogarnął :-)
Także mam spooooro pytań :)
1. Po pierwsze czy opłaca się sadzić truskaweczki na 5 arach? Bo mogę trochę więcej, ale boje się że jak nie urosną to dużo stracę :/
2. Jak przygotować glebę? ( jako iż mamy gosodarstwo, mam 2 traktory, kosiarke,orke więc są możliwości )
3. Czy dużo bym musiał wydać pieniążków aby odpowiednio przygotować glebę?
4. Proszę o poradę czy więcej gleby zagospodarować i ile będę potrzebował sadzonek :-)
5. Jakiego gatunku truskaweczki posadzić? :-)
Ogólnie to nie wiem czy stać mnie będzie na kompost i wgl. Chciałbym posadzić truskawki wczesną wiosną, a teraz chcę przygotować do tego glebę tylko nie wiem jak ^^ no i czy wgl. się opłaca sadzić. Przepraszam za głupie pytania ale jestem w tym zielony :-) A i miałbym możliwość sprzedarzy truskawek na targu, więc po normalnej cenie, a nie takiej jak są w skupach :-)
Pozdrawiam, Wiktor :D
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dot. Truskaweczek :D

Post »

Jedna odpowiedź truskawki sadzi się teraz, jeżeli chciałbyś mieć owoce w przyszłym roku.
Wiktor96
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sie 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomoc dot. Truskaweczek :D

Post »

Czyli już za późno żeby przygotować ziemię pod uprawy?? a ew. jakiś inny owoc do sadzenia wczesną wiosną? :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Pomoc dot. Truskaweczek :D

Post »

Wiktor96
Z truskawkami nie jest tak łatwo tym bardziej jak ma to być mala plantacja towarowa.
Potrzebne są na to pieniążki i dużo pracy i cierpliwości jeśli chcesz miećładny owoc który potem się sprzeda.
Najlepszy termin sadzenia to wiosna, ale zbiory dopiero w następnym roku, chyba, że zakupisz sadzonki A+ ( dość drogie)
Niewolno się napalać, lepiej porządnie przygotować glebę i odczekać nawet cały rok.
Na hektar potrzeba około 25 tys sadzonek, zależy jaki sposób sadzenia wybieżesz.
Do sadzonek musisz doliczyć nawóz, NPK około 500kg na hektar w skali roku no i opryski na wszelkiego rodzaju robactwo (np. kwieciaka, roztocza, opuchlaki, przędziorki itp.) i na choroby grzybowe ( plamistość liści, szarąpleśn itd)
Zbiory z hektara to około 12 ton.
A i najważniejsze dostęp do wody.
Jak się zastanowisz to zapraszam do wątku Truskawki cz2.
Chętnie pomogę tylko zastanów się czy dasz radę finansowo i czy będziesz miał siłę i chęci się nimi opiekować.
brak polskich znaków
Wiktor96
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 sie 2012, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja truskawek- jak założyć?

Post »

oczywiście że chęci są, nie zakładałbym tu tematu bez ambicji :D ale na razie nie chce od razu całego hektara, tylko 5 arów na próbę :) jeżeli będę pełnoletni i tata da mi w spadku działki, to mógłbym zagospodarować prawie 5ha działeczki, może nawet i więcej. Tyle że z tym b. dużo roboty, musiałbym pewnie iść w tym kierunku zawodowo niż ot tak :) skoro mówisz że 12t/ha to nieźle, aż tyle się nie spodziewałem. Tak w ogóle, to jak sprawdzić czy gleba nadaję się pod uprawę truskawek? :)
JEJONEK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 maja 2013, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam! Nie wiem czy można odświeżyć temacik jak nie to będę szukał pomocy gdzieś indziej
Zamierzam założyć małą plantacje truskawek jakieś 30 arów, jest w tym naprawdę zielony wiec nie śmiejcie się bo szukam pomocy.
Wziąłem troszkę przykładu z poprzedniej wypowiedzi Majsa i zrobiłem małe wyliczenia że jeśli miałbym do wykorzystania pole o o wymiarach 15m na 200 sadząc sadzonki 30x80 ty wyszło by mi jakieś 18 rzędów po 660 sadzonek ;) to daje mi 12 ty sadzonek (nie znam ceny sprawdziłem jedynie na allegrooo [0,30 zł ?] ale zamierzam kupić tak jak mówiliście w szkółce) to wyszło 3,600 zł.
Następnie zastanawiam się nad systemem nawadniania tu to już w ogóle "zieleń". Dlatego mam teraz następujące pytania:

Kiedy najlepiej sadzić truskawki jesienią czy na wiosnę ?
Na tej ziemi obecnie rośnie zborze teraz pytania nawozić ja naturalnym nawozem ? i czy tez nawozić sztucznym?
Jaka odmiana dla amatora najlepsza ? [myślałem tutaj o jakiejś wczesnej żeby najszybciej wskoczyć na rynek żeby cena była w porządeczku] Dopuszczam też do siebie myśl żeby np zrobić dwie uprawy np 20 arów wczesnej 20 późniejszej czy to dobry pomysł?
Jakie nawozy w ciągu roku ii jakie są ich koszty na hektar?
Jaka klasa ziemi dysponuje dużym obszarem ziemi tzn mój tata i mam do dyspozycji ziemie 5 klasy jak i 2 z tym że na 5 klasie to nawadnianie odbywało by się z wody z kranu natomiast na ziemi klasy drugiej możliwość nawadniania ze studni jakie lepsze ? i która klasa ziemi lepsza?
i czy np. mogę sobie liczyć że średnia cena truskawki w ciągu sezonu to 2-3 zł?
I taka prośba czy ktos by był tak ogromnie miły i napisał mi krok po kroku od przygotowanie ziemi po przez sadzenie ii wstawianie nawadnienia ii dalej opryki i zakonczenie sezonu oraz przygotowanie truskawek do nowego
Bardzo proszę o pomoc jak już wspominałem jestem zielony w tym wszystkim dlatego zgłaszam sie do was ;) Nie krytykujcie mnie bo jestem młodym guwniarzę i dopiero się uczę
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plantacja truskawek

Post »

Na naszym forum plantatorem truskawek jest chyba tylko Majs.
mozambiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 paź 2014, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Plantacja Truskawek

Post »

Witam Wszystkich. Wiem że temat był wałkowany już kilkukrotnie na forum ale nie znalazłem tam wyczerpujących odpowiedzi.
W przyszłym roku planuje założyć plantacje truskawek. Dysponuje 3h pola w dwóch kawałkach 1h i 2h . Początkowo planuje obsadzić 1 h który znajduje się zaraz koło mojego domu i jest na niewielkim wzniesieniu i wydaje mi się że to jest duży plus ponieważ na tym polu nie pamiętam żeby kiedy kolwiek stała woda :) Na polu od xxx lat rośnie na przemian zboże lub kukurydza. V, IV rodzaj gleby.
Moje pytania :
-Kiedy mogę zacząć sadzenie na wiosnę dokładnie w jakim miesiącu (wiem że to będzie zależne od tego pogody ale mniej więcej)
-Jaka będzie najlepsza odmiana truskawek, ile mniej więcej sadzonek potrzeba.
-Jakie nawozy stosować, i czy warto wywieść na jesień dużą ilość obornika.
-W jakich odstępach sadzić truskawki (pole o wymiarach mniej więcej 100 na 100)

-Jaki był by mniej więcej całkowity koszt wszystkiego co będzie potrzebne (sadzonki, nawozy, zakup koszyczków oraz foli)
-Jaki był by mniej więcej dochód na pierwszym roku ( wiem że to zależy od urodzaju i ceny truskawki ale mniej więcej proszę o opinie kogoś kto sadził truskawki na takim kawałku albo kogoś kto siedzi w temacie :)
-Oraz jak by był mniej więcej dochód w 2 i 3 roku plantacji ile mniej więcej ton truskawki można zebrać w poszczególnym roku plantacji.

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam :tan :tan :tan :tan :tan
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Plantacja Truskawek

Post »

Przypuszczam, że masz z dwudziestu pracowników do zbioru, wiesz gdzie sprzedać taką ilość, bo to towar jednego dnia. A dochód, to możesz sprzedać po złotówce za kilogram, czy po 7zł, to czysty zysk może różnić się kilkadziesiąt razy w tych obu przypadkach.
mozambiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 paź 2014, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plantacja truskawek

Post »

Proszę o konkretne odpowiedzi :) z Tymi 20 pracownikami to chyba żartujesz :)
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Plantacja truskawek

Post »

Odmiana truskawek zależy od tego, jakie truskawki chcesz produkować, czy deserowe, czy do przetwórstwa, czy do wczesnego dojrzewania pod osłonami, czy do późnego zbioru, jak już w zasadzie ich nie ma w handlu. Musisz się zastanowić, jak będziesz je zbywał, czy masz odbiorcę. U nas mało kto ma truskawki, bo jest to owoc bardzo pracochłonny a obecnie chyba nawet nieopłacalny. Czy masz podpisane umowy z odbiorcami - polskie czy też niemieckie przetwórnie? U nas to nawet było ciężko truskawki na skup oddać, bo zabierali tylko 1 duży samochód, trzeba było wcześniej sie deklarować, dzwonić po odbiorcach i prawie się prosić o możliwość sprzedaży na skupie owoców. My osobiście truskawek nie mamy, ale trochę znajomych tak. Kiedyś był duży zbyt dla Niemców, teraz i to się ucięło. Skupy przestały przyjmować owoce, kiedy jeszcze były na krzakach. Musisz mieć odbiorcę hurtowego, bo z 3h nie sprzedaż owoców detalistom, no chyba że obstawisz z rodziną z 20 punktów sprzedaży.
20 osób do zwania z 3h to nawet może być za mało.
Zyski w pierwszym roku - nie ma. Truskawek na krzaczku jest tylko kilka lub 1-2. Na taką plantację u nas nie znajdzie się ludzi do zbierania. Pierwszy rok zbioru odstawia się rodziną. Odnośnie zwania w następnych latach to u nas jest to koszt 1 kg na skupie za łubiankę, w której jest 2kg. Zysk już na wstępie jest wiec mały, bo połowę oddajesz pracownikom. Musisz mieć jeszcze pracowników do pielenia, bo międzyrzędzia możesz zrobić ciągnikiem, sadząc truskawkę w odpowiednich odstępach, ale rzędy muszą być robione ręcznie. 3h rodzina nie obrobisz, no chyba że masz z 10 pełnoletnich dzieci. Dolicz jeszcze koszt oprysków, nawozów, benzyny, sadzonek i innych. Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale w moim rejonie plantacje truskawek się likwiduje.
Napiszę jeszcze odnośnie wzniesienia. W mokre lato to dobrze, ale w suche lata, krzaki ci po prostu uschną.
mozambiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 paź 2014, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Plantacja truskawek

Post »

Dziękuje za odpowiedz. Pochodzę z Małopolski i u nas jest wielu plantatorów truskawki. Jeżeli chodzi o sprzedaż w Krakowie na giełdzie sprzedaje się każda ilość truskawek tak że o sprzedasz się nie martwię. Co do odmian to nie mam bladego pojęcia co i jak najlepiej takie które dają największe zysk. Jeżeli chodzi o uprawę truskawek to wydaje mi się że to naprawdę dobry interes ponieważ w moich stronach wszędzie pełno truskawek, z skupami też nie ma problemu bo jest ich mnóstwo.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Plantacja truskawek

Post »

Ustal najpierw jakiego rodzaju chcesz mieć truskawki, w zależności od tego jakiego masz odbiorcę oraz od tego czy chcesz sprzedawać na rynkach dla detalistów i jakie truskawki idą na giełdzie. Podejrzewam że wszystkie odmiany, ale u nas na skupach np. skupują tylko do przetwórstwa, chociaż powoli się od tego odchodzi bo popularna Senga Sengana jest wrażliwa na pleść szarą. Jeśli chcesz mieć wczesne truskawki pod osłonami to wybierasz wczesne odmiany deserowe. Jeśli chcesz mieć późno to wybierasz takie właśnie. Powtarzające to też swego rodzaju atrakcja, ale jak dla mnie smaczne nie są. Sam musisz zdecydować najpierw co chcesz produkować a później dobierz sobie odmiany. Możesz mieć wszystkiego po trochu, tylko musisz rozważyć, czy tak na tej giełdzie to hop-siup wszystko sprzedaż, a może za małe pieniądze. Może wolisz za większą cene, ale masz możliwość stania z towarem na lokalnych rynkach.
Proponuję kupić chociażby jakieś broszury o odmianach i uprawie truskawek. Instytut w Skierniewicach wydaje tego dużo. Chociaż wydaje w zasadzie ktoś inny, ale piszą pracownicy Instytutu. Chociażby:
"Uprawa truskawek w polu i pod osłonami." Agnieszka Masny, Edward Żurawicz.
"Porady dla producentów truskawek" autorzy ci sami

Pewno jest pełno artykułów w internecie tych autorów, bo wiem, że pisywali tez do Hasła Ogrodniczego i Szkółkarstwa. Te czasopisma umieszczają swoje artykuły w sieci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”