Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Kompost

Post »

Tylko, że Lucernę trzeba częściej kosić bo robi się twarda, ale wezmę ją pod uwagę.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
Zembolina
100p
100p
Posty: 139
Od: 25 kwie 2014, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: północna Warszawa / okolice Nadarzyna

Re: Aktywator do kompostu

Post »

Dzięki za odpowiedzi :D ja w ogóle zapomniałam że ten post wstawiłam. W końcu nie użyłam tego środka. Pokrzywy mam trochę na działce i bywa że wrzucam do kompostownika, najczęściej trafia tam trawa, trochę chwastów, sporadycznie odpady z kuchni jak nie zapomnę zabrać na działkę. Ostatnio ojciec wrzucił popiół po węglu drzewnym i chyba wszystko jest ok bo dżdżownice są, a nawet jakieś nowe czarne robale się pojawiły. Ich zdjęcie wrzuciłam do działu: "kompost i robaki"
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kompost

Post »

Kompostownik napełniłem dwa lata temu: skoszona trawa, liście, drobne gałązki brzozy i dębu, chwasty. Na dzisiaj zrobiło się połowę wysokości kompostownika. Nie stosowałem żadnych środków i nie podlewałem go wodą. Raczej część tego spróchniała. Na wiosnę spróbuję
coś tam z tego wybrać. Ten kompostownik to raczej skład, żeby nie spalać.

Obrazek
🍒
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompost

Post »

Kupiłam niedawno środek Pg-Bioekol", "biologiczny preparat do kompostowania, rozkładu pniaków i korzeni ściętych drzew". Ponieważ dęby w tym roku wyjątkowo dużo mają żołędzi, a i liście też już gubią masowo, zebrałam ile się zmieściło do dużego plastikowego kompostownika. Zrobiłam kilka warstw z rozdrobnionych gałęzi. Zalałam rozpuszczonym w wodzie środkiem i będę czekać na efekty.
Czy ktoś stosował ten preparat ? Jeśli tak, to jakie były efekty?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompost

Post »

Nie używałem, ale według wikipedii powinno to mieć jakiś wpływ na rozkład, więc sam jestem ciekaw rezultatów.
Powoduje białą zgniliznę drewna i odgrywa ważną rolę w rozkładzie szczątków drzew iglastych[5]. W gospodarce leśnej preparaty zawierające grzybnię żylicy olbrzymiej wykorzystywane są do biologicznego zwalczania groźnego pasożyta drzew ? korzeniowca wieloletniego
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

Liście dębowe powinny być kompostowane jako domieszka do innych w ilości ok 20%. Zawarte w nich garbniki działają bakterio i grzybobójczo.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kompost

Post »

Halski pisze:Witam.
Mam działkę, której nie jestem w stanie w całości zagospodarować. Pomyślałem sobie, żeby część obsiać jakimś zielskiem z przeznaczeniem na kompost.
Czy jest coś lepszego od zwykłej trawy? Dobrze by było, jakby to była roślina wieloletnia i do koszenia kosiarką.
Wysiej koniczynkę, krwawnik, będą doskonałym dodatkiem do kompostu.
Krwawnik dodatkowo przyspiesza proces kompostowania.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompost

Post »

Jacku, czy to znaczy, że ten preparat nie rozłoży liści dębu?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompost

Post »

Ja wrzucam liście dębu do kompostownika razem z innymi zielonym/brązowymi odpadkami i co roku te liście znikają bez żadnych dodatkowych wspomagaczy. Przyznaję, że liści dębu u mnie jest zdecydowanie mniej niż innych dodatków, więc może żylak olbrzymi będzie miał jakiś wpływ na szybszy ich rozkład gdy jest więcej brązowych niż zielonych odpadków (u mnie jest na ogół odwrotnie).
Moim skromnym zdaniem najlepiej jest mieszać wiele różnych odpadków w odpowiednich proporcjach i kompost zrobi się sam. Oczywiście mieszanie/podlewanie/nawożenie itp może ten proces drastycznie skrócić, więc tak naprawdę nie ma uniwersalnego przepisu na szybki kompost, ale czas sprawi, że wszystko zamieni się w proch...
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kompost

Post »

Emilia pisze:Jacku, czy to znaczy, że ten preparat nie rozłoży liści dębu?
Osobiście nie używam żadnych preparatów przyspieszających, bo najlepszym przyspieszeniem rozkładu jest częste przerzucanie kompostu, w trakcie czego następuje natlenienie i wyrównanie stopnia rozkładu, suchsze warstwy wierzchnie lądują pod spodem. a to z kolei powoduje intensywny rozwój drobnoustrojów tlenowych i pożytecznych grzybów. Jeżeli wyselekcjonowany grzyb z Twojego preparatu (żylak olbrzym) nie padnie od garbników to dobrze, ale w naturze zasiedla raczej drzewa iglaste. Tak jak napisał kolega leszeg dodatek lici dębowych z innymi odpadami "rozcieńcza" negatywne działanie tych pierwszych. Garbniki dość dobrze wypłukuje woda opadowa. Jak podają różne źródła kompost z dębu nadaje się po 5-cio letnim kompostowaniu.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompost

Post »

Mnie nie zależy na krótkim czasie kompostowania. Nie mam siły, żeby kompost przewalać. Liście na ogół wciągałam do odkurzacza z rozdrabnianiem i wyrzucałam pod krzewy żywopłotów. W tym roku jest strasznie dużo żołędzi i to wielkich, nie chciałam rozdrabniacza zepsuć.
Kiedyś wypróbowałam metodę kompostowania liści w workach. Po dwóch latach właściwie z liśćmi nic się nie stało. Wrzuciłam je do kompostowników, mieszając z nagromadzonymi odpadkami z kompostownika i pierzem z dwóch dużych poduszek. Po roku nie było śladu liści ani pierza.
Cóż, poczekam, zobaczę co będzie po działalności żylaka olbrzymiego (tak jest napisane na opakowaniu) :wink:
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Kompost

Post »

Liście dębu mają w sobie związki które wypłukując się z wodą hamują kiełkowanie nasion i prawdopodobnie wzrost roślin. Mniej niż związek z orzecha włoskiego, ale na tej samej zasadzie więc jakieś wnioski gdzie je zastosować trzeba dla siebie wyciągnąć. Jest to też w użyciu dla klonu i wrzosowatych. Myślę, że uczelnie powinny zebrać w kupę taką wiedzę i udostępniać bo nacisk na kompostowanie jest coraz większy, a przynajmniej powinien być i po co marnować pracę.
Awatar użytkownika
Kanek
50p
50p
Posty: 65
Od: 12 sie 2017, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompost

Post »

Czy zimą można wysypywać obierki na kompost?
Podczas ostatnich ujemnych temperatur wierzchnia warstwa na kompostowniku była zamarznięta stąd moje pytanie.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”