Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Mam na swojej działce trochę trawnika i nie zawsze wiem co zrobić ze sporą ilością skoszonej trawy. Wertując mądre książki napotykam teksty o mulczowaniu - ściółkowaniu grządek i rabat materiałem organicznym pomiędzy uprawianymi roślinami. Czytam, że można do tego używać trawę i chwasty z sąsiedztwa.
Zabieg ten ( wielce pożyteczny ) daje wiele korzyści :
- polepsza warunki do rozwoju dżdżownic i mikroorganizmów żyjących w glebie
- chroni glebę przed wysychaniem w upały i przed ulewami niszczącymi strukturę gleby
- przyczynia się do wzrostu zawartości próchnicy
- sprzyja utrzymywaniu wilgoci w glebie
- utrudnia znacznie kiełkowanie chwastów
Do mulczowania nadaje się skoszona trawa, pocięta na sieczkę słoma i każdy rodzaj pociętych resztek roślinnych.
Wiele osób na forum stosuje na pewno tę formę ściółkowania - podzielcie się proszę doświadczeniem :)
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Ja w tym roku mam zamiar zacząć ściółkowanie skoszoną trawą,podobno późnym latem albo wczesną jesienią trzeba zabrać ściółkę bo mogą się zalęgnąć gryzonie.
Miriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3339
Od: 16 lip 2011, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Skoro ma dostarczyć próchnicy to chyba nie powinno się zbierać :roll:
Dużego doświadczenia nie mam,ale zauważyłam,że nie zawsze ładnie wygląda w śród bylin.Ale wzrost chwastów hamuje zdecydowanie ;:108
Mulczowanie,zwykła czynność, ale jak naukowo brzmi :wink:
Każdy człowiek potrzebuje stale nawet pewnej ilości trosk,cierpień lub biedy,tak jak okręt potrzebuje balastu,by płynąć prosto i równo.(Arthur Schopenhauer) Pozdrawiam Mirka
Mój ci On, Mój ci On cz.2,
Mój ci on cz. 3
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

W 2012 r. stosowałem trawę z kosza kosiarki pod pomidory i dynie. Faktycznie ogranicza wzrost chwastów ale zawsze coś przerośnie. Zauważyłem, że w części gdzie była rozłożona trawa w glebie było baaaardzo dużo dżdżownic. Trawę dokładałem dwukrotnie i to stosunkowo grubo bo za każdym razem warstwa miała około 15-20 cm. W tym roku zamierzam ponowie stosować na pewno pod pomidory.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Jeśli idzie o gryzonie, to jesienią odsuwam ściółkę od pnia drzewka,żeby nie było im zbyt łatwo.
Waleria
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Ruda2011 pisze: Czytam, że można do tego używać trawę i chwasty z sąsiedztwa.
...
- utrudnia znacznie kiełkowanie chwastów
Tutaj autor się trochę zapędził, radził bym nie używać do tego chwastów ponieważ mogą zawierać nasiona i rozprzestrzenią się nam na przykrywanej powierzchni. A co do reszty to jak najbardziej zgadzam się, już na forum był podobny temat.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Wpisałam w wyszukiwarkę "mulczowanie" i pokazała mi 2 wątki na temat pozostawiania skoszonej trawy na trawnikach. Dlatego rozpoczęłam ten wątek.Właściwie zaczęłam szukać metody na ściółkowanie międzyrzędzi poziomek i znalazłam mulczowanie. Jeżeli chodzi o chwasty krismiszcz - jasne, że nikt nie będzie czekał aż wybujają i zawiążą nasiona. Napisz, co sądzisz o wartościach odżywczych dla gleby w takich chwaściorkach. Wiem, że masz wiedzę :uszy - podziel się ;:180
Zatorzanin Twój post - nieoceniony ;:215 Wiemy, co oznaczają dżdżownice i choćby po to warto ściółkować.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Ruda2011 muszę Ci zmartwić ale wiedzy takowej nie mam, co do samego ściółkowania dla mnie najważniejsze jest zatrzymanie parowania wody z gleby oraz pobudzenie mikroorganizmów w glebie, które dzięki swojej obecności poprawią żyzność, a co za tym idzie produkcja makro i mikro oraz pojemność wodno-powietrzna. To są najważniejsze aspekty ściółkowania.
Co do samej trawy, na pewno zostawi spory zapas Azotu, który będzie łatwo przyswajalny. Uważał bym z grubością ścielenia, aby trawa powoli wysychała i ulegała rozkładowi. Gorzej będzie jeśli rozłożysz grubszą warstwę, będzie to gnić, śmierdzieć i produkować patogeny.
Kolejny plus to że poziomki nie będą miały bezpośredniej styczności z glebą co wiąże się czystość owoców.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

krismiszcz a widzisz, a wiiiidzisz. Kilka słów a ile informacji ;:oj

-- sobota, 12 sty 2013, 22:07 --
Ogrodnik88 pisze:Ja w tym roku mam zamiar zacząć ściółkowanie skoszoną trawą,podobno późnym latem albo wczesną jesienią trzeba zabrać ściółkę bo mogą się zalęgnąć gryzonie.
Wiesz, ja mam nadzieję, że to wszystko przez lato będzie wysychać, rozkładać się itp tak, że do zimy nie będę miała jakiejś mega grubej warstwy ;:131
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Przed zimą zawsze można zrobić podorywkę ręcznym pługiem,czyli skopać szpadlem :)
Taka ściółka nie utrudnia rozkrzewianiu się roślin,np porzeczek?
Zatorzanin
100p
100p
Posty: 187
Od: 7 wrz 2012, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zator, Małopolska

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

W moim przypadku, o czym pisałem wyżej, skoszona trawa przy pomidorach i dyniach, ostatecznie na jesień miała grubość 1 cm i stan ten osiągnęła stosunkowo szybko bo już pewnie w 2 tygodnie od wyłożenia pod rośliny. Warstwa trawy o grubości 15-20 cm stosunkowo szybko schnie, acz w tym roku lato było ciepłe z małymi ilościami deszczu, stąd może ta zasługa.
Sed fugit interea fugit irreparabile tempus ...
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Tak to sobie właśnie wyobrażam :uszy Czasem koszę trawę "na siano" czyli bez kosza na kosiarce. Zostawiam na trawniku, przeschnie i zabieram. Widzę, że po wyschnięciu trawa zmienia się w suche smugi i jest jej niewiele.
Już się nie mogę doczekać wiosny ;:224
Awatar użytkownika
RomciaW
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5313
Od: 12 gru 2008, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: mulczowanie gleby - plusy i minusy

Post »

Pod kwasoluby lepsza kora .........bo zakwasza ;:108 Ja też praktykuję mulczowanie, widać efekty dość szybko ;:138 Zwłaszcza u mnie na piasku :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”