Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

jjdj pisze:A mnie uraczono odpadami z obróbki ziół. Nawet mi się podoba taka ściółka, ale nieważne czy piękna, ważne że zupełnie darmowa.
Pierwszy raz odpady z ziół przywiózł mi w podzięce za użyczanie wody mój ś. p. Sąsiad pracownik Herbapolu.
Potem przez kilkanaście lat rok w rok przywoziłem odpady z ziół z Herbapolu. Byłem z nich bardzo zadowolony. Trzeba je tylko przez rok przekompostować w kompostowniku z desek lub cegieł aby zabić nasiona. Na 300 m2 działkę przywoziłem rocznie 6-12 m3 odpadów. Po przekompostowaniu robiła się z tego połowa.
Pod ich wpływem nieurodzajny piaseczek zamienił się po latach w żyzną, próchniczą ziemię.
jjdj

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Szybkość kompostowania zależy od rodzaju roślin. Np odpady z melisy przekopuję jak obornik, bo rozkładają się bardzo szybko, ale już tymianek zawierający sporo garbników około 3 lat się rozkładał.
Obecnie mam ściółkę z cząbru i jak na razie nie widać by się kompostował.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Odpady z róży należy kompostować bo wschodzi.
krasnoludek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2017, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

czy mulczowanie może zaszkodzić trawnikowi

Post »

Witajcie, nie bijcie od razu -jestem tu nowy - szukałem, nie znalazłem.
Mam kilkuletni trawnik i do tej pory zawsze kosiłem do kosza i wywoziłem na kupę skoszoną trawę, niestety się porobiło tak, że nie mam już jej gdzie dawać. Sąsiad powiedział kiedyś mi że mulczowanie zaszkodzi trawnikowi (nie wiem dokładnie co miał na myśli, generalnie sprowadzało się do tego, że jak raz niepozbieram trawy, to później już to będzie nie do uratowania), pomny więc na tę groźbę zawsze kosiłem do kosza i wywoziłem. Czy faktycznie mulczowanie jest złe? Czy koszenie z mulczerem (o którym czytam niby że poprawi wręcz trawnik bo go nawiezie itp) może jakoś zaszkodzić? Są jakieś plusy czy minusy???

edit
żeby dobrze zrozumieć. Chcę pozostawić skoszoną trawę na trawniku, nie ścielić pod drzewa/warzywa (nie posiadam ogródka)
pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Strachy na lachy fajnego masz sąsiada...troszczy się o porządek na Twoim trawniku bo nie lubi artystycznego nieładu, jeśli będziesz kosić niską trawę (taką do 5cm) to nie musisz nawet kosza używać,w nocy i nad ranem wyjdą dżdżownice i wsuną w kilka dni to co zostawisz :D (jeśli masz murki lub problem z koszeniem przy siatce w mniej widocznym miejscu możesz część trawy układać na grubo wzdłuż ogrodzenia, zabijesz w ten sposób chwasty, a kosy będą miały uciechę wykopując robaki).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ja mulczuję trawnik i na pewno tego nie zmienię. Mimo to, dużo trawy zużywam do ściółkowania, bo dostaję od sąsiada (nie ma tak fajnej kosiarki jak moja :)). Ale jak miałam poprzednią kosiarkę, to wokół domu kosiłam z koszem, bo nie rozdrabniała trawy jak należy i wyglądało to nieestetycznie. W sadzie zawsze na mulczu. Ale jeżeli mam powiedzieć czy mulcz na trawniku wystarczy jako na wóz to uważam, że zdecydowanie nie. Nawożę trawnik co najmniej 3 razy w roku. A ściółkowanie trawą mega świetna sprawa, ale nie dla estetów. Na szczęście warzywniak mam w części użytkowej.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
krasnoludek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2017, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Nie aż tak, że się martwi o mój trawnik, to była taka wolna gadka, no i mnie trochę przestraszył..
Skoro nie ma żadnych przeciwwskazań, to mnie zastanawia dlaczemu tyle ludzi kosi do kosza, i każden jeden marudzi że ni ma co z tą trawą robić (niektórzy nawet w nocy wyworzą na jakieś 'bezpańskie' tereny...
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ja też koszę bez kosza, ale moim zdaniem trawnik skoszony z koszem wygląda troszkę schludniej niż gdy się go mulczuje. Druga sprawa to "noszenie" się trawy do domu jeśli kosi się bez kosza. Ja jednak wciąż polecam mulczowanie, bo kosi się dużo szybciej a przy okazji w jakimś stopniu zasilamy trawę i co również ważne wspomagamy życie w glebie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

krasnoludek1 pisze:Skoro nie ma żadnych przeciwwskazań, to mnie zastanawia czemu tyle ludzi kosi do kosza
Przeciwwskazania są - tworzy się filc, więc trzeba trawnik wertykulować
krasnoludek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2017, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

a widzisz... a ile razy trzeba wertykulować na rok po nijmniejszej linii oporu :) ??
Biorąc pod uwagę że przy koszeniu z koszem jeszcze ani razu tego nie robiłem :) ?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Wpuść parę kur to Ci dokładnie przewertykulują.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Jeśli ma być ładny to 1x w roku..ale co z sianem zrobisz? Ullak poradzi, żebyś wtedy wpuścił kozę :D Zobacz w googlarce jak to wygląda
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Chyba nawet krasnoludki wiedzą jak wygląda koza. :D
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”