Doświadczenie z biologii - Pomoc w wyborze rośliny do doświa

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Kyuuubi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2014, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Doświadczenie z biologii - Pomoc w wyborze rośliny do doświa

Post »

Witam,
Z góry przepraszam jeśli zły dział, ale mój temat nie pasuje w sumie do żadnego. Biorę udział w olimpiadzie biologicznej i jako zadanie mam przeprowadzić doświadczenie na roślinach. Temat mojej pracy to wpływ konkretnych pierwiastków na rozwój rośliny. Mam zamiar dodawać do wody którą podlewam roślinę pożywkę z zawartością konkretnego pierwiastka i patrzeć jak wpływa to na rozwój rośliny w stosunku do próby kontrolnej. Mam jednak pytanie, na które pani ze sklepu ogrodniczego nie byłą mi w stanie odpowiedzieć. Jaka roślina byłaby do tego celu najlepsza. Musi to być coś co w miarę szybko rośnie (pracę muszę oddać do września), jest proste w uprawie (tzn. nie będę musiał podawać żadnych nawozów nie licząc pożywki z jakimś tam pierwiastkiem) i nadaje się do hodowli w samej wodzie (chodzi o to, że rośliny będą musiały rozwijać się w takich "probówkach" jak te w których często kupujemy bambusy, żeby móc obserwować rozwój rośliny. Dodatkowo, wiecie może czy da się kupić roztwór konkretnego pierwiastka przyswajalnego przez roślinę? (chodzi mi o to, żeby nie był to nawóz zawierający żelazo, potas etc. etc. tylko roztwór samego np. fosforu w postaci przyswajalnej.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświadczenie z biologii - Pomoc w wyborze rośliny do doświa

Post »

Żadnego pierwiastka w czystej postaci nie wsadzisz do rośliny. Musi być w postaci
rozpuszczalnej soli,chcesz czy nie, musisz korzystać z nawozów mineralnych.Do testów, można wykorzystać rzeżuchę i sałatę,są to rośliny,które kiełkują w ciągu kilku dni.Do września zdążysz
zrobić wiele zasiewów.
Kyuuubi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 mar 2014, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświadczenie z biologii - Pomoc w wyborze rośliny do doświa

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź. Tak właśnie chodziła mi po głowie sałata, tylko pytanie czy poradzi sobie w domowej hodowli hydroponicznej (ewentualnie jeśli macie jakieś doświadczenie co do warunków jej uprawy to możecie się podzielić :) )
Oczywiście chodziło mi o pożywkę z solami mineralnymi. Pisanie w pośpiechu (do jutra mam oddać temat doświadczenia) skutkuje błędami :P
Mam jeszcze pytanie co do ewentualnego miejsca zakupu takich sadzonek. Wiem, że można takie sadzonki dostać w sklepach ogrodniczych, tylko chciałbym wiedzieć czy takie szczepki nie są zbyt uzależnione od chemii i nie padną mi przy dostępie jedynie do wody, światła i soli mineralnych.
Pozdrawiam
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doświadczenie z biologii - Pomoc w wyborze rośliny do doświa

Post »

Trochę - jak dla mnie - niezbyt zrozumiale przedstawiłeś zadanie, które Cię czeka. Wyjaśnij, czy masz do września obserwować cały czas jedną roślinę, czy jak padnie lub zgnije bierzesz następną tego samego gatunku? Bo jeśli to ma być jedna cały czas, to raczej sałata odpada, bo - moim zdaniem - gdy będzie w wodzie przez pół roku, to raczej szybko zgniją jej liście. Może rzeżucha lepsza?, lubi wodę, ale czy przez pół roku będzie chciała w niej rosnąć?
Raczej szukałabym roślin preferujących środowisko wodne; skrzyp, kosaciec co rośnie nad wodą, tatarak?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”