Permakultura cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Permakultura

Post »

zimek81 pisze:Czy kora musi być z drzew liściastych ?
Kora liściastych, poza pewnymi wyjątkami jak dąb korkowy, jest zbyt cienka do pozyskania na ściółkę. W sprzedaży jest tylko kora sosnowa. Z liściaków robi się wióry lub zrębki.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Permakultura

Post »

Ale gdyby na taka gliniastą ziemię troszkę piasku rozsypać na to słomę pociętą , trawę skoszoną to może po kilku sezonach by sie troszkę rozlużniła jej struktura
Ja kilka sezonów dawałam pod byliny trawę skoszona , było jej dużo i tera jak tak chciałam byliny wykopać to normalnie próchnica jak w lesie , nic na siłę , spokojnie bez użycia rydla czy motyki wyszły z korzeniami całe byliny ..tylko że ziemia więcej piaszczysta i dużo kamieni a na to moja trawa skoszona
Bożena
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Permakultura

Post »

Trawa koszona to świetny pomysł, stosowałam i byłam bardzo zadowolona, niestety słoma to taki sobie pomysł i w moim wypadku kompletnie zawiódł, a całą słomę musiałam zapakować do kompostownika. Nie polecam .Na rabaty ozdobne sprawdza się kora kompostowana z tartaku, często tartaki oddają ją nawet za darmo, warto rozejrzeć się i popytać.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Kiedyś zrębki i kora to były odpady, teraz w bardziej zindustrializowanych obszarach nie ma co liczyć na taki odpad, wszystko jest od razu przetwarzane i albo jako biododatek do elektrociepłowni, albo jako "kora kompostowana" do sklepu ;) Jeśli ktoś jeszcze ma dojścia do tartaków lub firm zajmujących się wycinką sanitarną przy drogach i taki surowiec sobie załatwia jako odpad to niech czuje się jako szczęśliwiec.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Permakultura

Post »

Ja ściółkuję słomą owsianą i skoszoną trawą.

:evil:
Iza
Matkowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 lut 2019, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

A czy w ściólce da się wysiewac nasiona?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Trzeba rozgarnąć ściółkę, tak aby posiane nasiona miały kontakt z glebą i odpowiednie światło. Jeżeli ściółki jest gruba warstwa, to można w rozgarnięte dołki/rowki podsypać ziemi.
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Permakultura

Post »

Cześć. :)
Ktoś słyszał o stosowaniu POLOPIRYNY / ASPIRYNY dla roślin.?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Permakultura

Post »

Aspirynę można dodać do wody do wazonu z różami.Dłużej zachowają świeżość.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Permakultura

Post »

a Podlewanie, albo Opryski.?
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: Permakultura

Post »

Ja o permakulturze usłyszałam w tym roku na wiosnę. Akurat zakupiłam niewielkie gospodarstwo a że musiałam przeprowadzić kapitalny remont, to i za wiele czasu na eksperymenty nie miałam. Postanowiłam jednak kawałek ugoru (okazuje się, że pod spodem jest gruz, cegły w sporych ilościach) właśnie zamienić na permakulturę. Teren jest bardzo nierówny, ze względu na te gruzy pod cienką warstwą gleby do tej pory nikt nie odważył się tam wjechać maszynami :D z czego bardzo się cieszę. Jest to jedyny nie zanieczyszczony teren opryskami i nawozami. W tym roku zrobiłam tam dwie grządki permakulturowe na tym zaperzonym i zachwaszczonym terenie. Po prostu wyścieliłam cienką warstwą obornika, na to kartony, potem znowu obornik, grubsze i cieńsze gałęzie, nie miałam czasu ich bardzo ciąć. Na szczęście moje kozy wyprodukowały dużo g... i przyrzuciłam to na grubo a potem nakryłam gnijącym sianem od sąsiada. Gdybym miała czas to bym to tak zostawiła, niech gnije ale ja chciałam posadzić na tym dyniowe. No więc przywiozłam ze starej działki przyczepkę kompostu i pod każdą dynię wrzuciłam pół wiadra. Mój mąż patrzył na moje działania z politowaniem i twierdził, że nic nie urośnie bo pod korzeniami te rośliny będą miały przestrzenie powietrzne przez te gałęzie. Dynie rosły świetnie, na drugiej grządce były ogórki, słabo wzeszły no i na tym kompoście troszkę chwastów wyrosło ale nie dużo. Jestem zachwycona, żaden perz z tego ugoru nie przebił się przez te warstwy i na pewno resztę tego kawałka potraktuję podobnie.

Miałam też typowy dla mnie warzywnik, do którego został przyorany obornik. Ziemia jest jałowa i piaszczysta. Słabo rosło. No ale wyściółkowałam zepsutą słomą i sianem a na jesień już nie przeorywałam tylko rozłożyłam częściowo obornik i znowu słomę - sąsiadowi sporo się tego napsuło a ja go błogosławię za to. Jeszcze nie skończyłam ściółkowania, mam jeszcze do rozwinięcia dwie bele. Wiosną zamierzam tylko częściowo rozgarniać w zależności od tego co będę siała czy sadziła. Jak mi się to uda to nie wiem. Chwasty trwałe jeśli się pojawią, zamierzam przykryć tekturowymi pasami i nakryć ściółką.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2019, o 07:43 przez jokaer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie postów
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

Polecam kanał tego pana, nie ze wszystkim się zgadzam, ale w wielu punktach ma racje, zwłaszcza ten filmik o suszy jest wartościowy:

https://www.youtube.com/watch?v=xGbK52GH9Wk

Pan o tym nie wspomina, ale podniesione grządki też sprzyjają przesychaniu ziemi, miałam takie na truskawki i taki wyższy rozsadnik i tam najszybciej ziemia była sucha.

Mam drzewa wokół warzywnika, ale niskie i póki co nie pomagają, nie stwarzają ani cienia, ani tego mikroklimatu, o którym była mowa ;:185
Chętnie dodałabym do mojej ziemi tak jak on - trochę gliny.

W tym roku muszę przekopać warzywnik, rok temu go zostawiłam ale warzywa słabo rosły i rozplenił się perz. Przez suszę mam za mało trawy na ściółkę, poza tym jak już mam, to jest w moment rozłożona. Słoma się u mnie nie sprawdza, poza tym nie mam jej już i tego roku wyłożę warzywnik agrotkaniną.
Za to w perspektywie kolejnych lat kupiłam sobie rozdrabniacz do gałęzi do produkcji zrębków, gałęzi mam co roku coraz więcej i mam nadzieję, że na kilka lat starczy ich na mój warzywnik ;:173
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
housewife89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2020, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Hej !
W tym roku zakładam mały warzywniak (foliak plus cztery podwyższone grządki - skrzynie). Naoglądałam się Charlesa Dowdinga i przyznam, że zrobił na mnie wrażenie. Niestety nie mam dostępu do kompostu, ale mam do duuużej ilości obornika końskiego i świeżego i trochę przerobionego. I teraz sedno. Czy w foliaku mogę przygotować podłoże w następujący sposób: nie przkopuję ziemi, kładę na to cienką warstę trochę przerobionego obornika, na to kartony i wysypuje zrębki. W maju chcę tam sadzić pomidory. Co Wy na to?
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”