Permakultura cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
flora gaszcz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 wrz 2021, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Permakultura

Post »

:wit Czy w ogrodzie permakulturowym wyrywa się kwiaty jednoroczne. Jak tak to kiedy wiosną czy jesienią. Jak nie to czy one się rozłożą do wiosny aby można było cos tam znowu posadzić? :?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 458
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Ja stosuję zasadę, że nie sprzątam póki nie muszę, bo nawet takie kwiatki to niezła ściółka rozkładająca się przez zimę i schronienie dla owadów. Byc może nawet te kwiatki mają nasiona. Jak potrzebuje to zbieram nasiona albo zostawiam ptakom.
Jak coś chcę w danym miejscu posadzić to wtedy je zrywam. A jak nie to czekam aż będę coś sadzić, czyli do wiosny.
flora gaszcz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 wrz 2021, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Permakultura

Post »

Mam ślazówki, nagietki i koło setki aksamitek na obrzeżach. Wyglądają już niespecjalnie ale jakoś przeżyje skoro mają ochronić glebę w zimie. Tylko na wiosnę chyba będę musiała to wyrwać tak jak radzisz. Obawiam się że będzie trudniej bo zostaną same korzenie. Jak długo rozkładają się korzenie w ziemi? Chce posadzić wiosną byliny: jeżówki, ostróżki a na obrzeża zawciąg, przywrotnik ostroklapowy i np bukszpany, trzmieliny... :tan
heraklit123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 paź 2021, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

permakultura

Post »

Witam wszystkich!

Czy stosujecie w swojej ogrodowej filozofii coś takiego jak permakultura. ja się dopiero z tym zapoznałem hasłem przeczytałem:(Zmod.Iwona)
Nie mam pojęcia czy jest w ogóle sens zaczynać warzywnik itp na podstawie tego?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 458
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

flora gaszcz pisze: Mam ślazówki, nagietki i koło setki aksamitek na obrzeżach. Wyglądają już niespecjalnie ale jakoś przeżyje skoro mają ochronić glebę w zimie. Tylko na wiosnę chyba będę musiała to wyrwać tak jak radzisz. Obawiam się że będzie trudniej bo zostaną same korzenie. Jak długo rozkładają się korzenie w ziemi? Chce posadzić wiosną byliny: jeżówki, ostróżki a na obrzeża zawciąg, przywrotnik ostroklapowy i np bukszpany, trzmieliny... :tan
Jak Ci tego dżdżownice nie wciągną do wiosny, to i tak problem ten sam co teraz, ale mniejszy.. Te korzenie łatwo wyjdą, a ja bym je nawet zostawił tam gdzie się da. Użyłbym motyczkę z pazurkami.
Ja mam sporo aksamitek i innych roślin i napiszę Ci tylko tyle - nie przejmuj się. Wszystkie chwyty dozwolone, bo permakultura, to nie niewolnictwo.
Najlepiej jest zostawić i wyrwać to co przeszkadza, przed samym sadzeniem.
Możesz też wyrwać teraz z korzeniami i otrzepać z ziemi, lub wyciąć przy ziemi sekatorem ii wrzucić na kompost - jest to gorsze rozwiązanie, ale ma niesamowitą zaletę - będzie porządnie i czyściutko. Masz się dobrze czuć w swoim ogrodzie, więc nic na siłę. Ale pamiętaj, że jeśli już masz sprzątać w ogrodzie, to najlepiej na wiosnę. Większe sterty to nawet bym nie ruszał, bez sprawdzenia w necie, czy tam np. nie mogą być młode jeże...
flora gaszcz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 wrz 2021, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Permakultura

Post »

Andrzej997 pisze: Wszystkie chwyty dozwolone, bo permakultura, to nie niewolnictwo.
Masz się dobrze czuć w swoim ogrodzie, więc nic na siłę. Ale pamiętaj, że jeśli już masz sprzątać w ogrodzie, to najlepiej na wiosnę. Większe sterty to nawet bym nie ruszał, bez sprawdzenia w necie, czy tam np. nie mogą być młode jeże...
[/quote]

Dooobrze prawicie kumie ;:108 Odłożenie sprzątania do wiosny owszem odpowiada mi ze względu na moje lenistwo :wink: A tak na serio to właśnie jestem zdania, ze praca w ogrodzie ma być przyjemnością. Odkąd zetknęłam się z zasadami permakultury i staram się je jakoś wprowadzać w ogródku to bardziej mnie cieszy ten ogródek. Ważna jest ta świadomość, że sprzyjam przyrodzie a nie szkodzę. Fajnie, ze ktoś ma podobne podejście (przynajmniej na tym forum) bo wiadaomo u sąsiadów na podwórkach nieco inaczej: wykoszone, wygrabione, oddane... W końcu z tą tekturą na rabatachi i zapasem liści w workach czlowiek się zastanawia czy czasem nie ześwirował. ;:oj :D
Andrzej997
200p
200p
Posty: 458
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Cieszę się, że są tacy ludzie jak Ty i chciałbym mieć ich za sąsiadów. ;:138
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 968
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

A co byście zrobili z sąsiadem, który co 2 dni kosi trawę, bo jak wnuki wyjdą ro je pszczoły pożądlą?
Mówiłam, że pszczoła to kwiatki mieć musi, a nie klepisko.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Permakultura

Post »

Uważasz, że sąsiadowi do szczęścia potrzebne pszczoły? Dla niego pszczoła to kolejny robal, który "ugryzie" jego ukochane wnuki.
W typowym nowobogackim ogrodzie przy willi jest trawnik i tuje. Po co komu pszczoła?? Bzyczy toto i żądli! Fuj!!
Inna sprawa to histeryczne podejście do dzieci propagowane przez niektóre kręgi "naukowe".
Andrzej997
200p
200p
Posty: 458
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Przychodzi sobota i normalnie nie da się wytrzymać, bo cały dzień chodzą kosiarki i podkaszarki (spalinowe). Próbowałem rozmawiać, ale mówią, że to lubią. Do tego używają słuchawek, a ja takowych nie mam i nie zamierzam chodzić cały dzień w słuchawkach. Poprosić, żeby włączali te kosiarki w domu, żeby hałas tylko u nich był? Raczej to pomysł na "jak stracić sąsiada".

Ja osobiście pozbyłem się całej trawy z ogrodu i sprzed płotu. Będę zapraszał i pokazywał, że tak można i liczę, że im też się spodoba. Mam tylko nadzieję, że pielenie odrastającej trawy i chwastów nie będzie zbyt uciążliwe, bo teraz jest spokój w miarę do wiosny...
P.S.
W sumie rozumiem, że dzieciaki chcą grać w piłkę, itp. więc ciężko się obejść bez trawników. Może po prostu kupię sobie stopery :(
flora gaszcz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 wrz 2021, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Permakultura

Post »

My na początku wszystko zasialismy trawą Jakieś 10 arów. Miało być wygodnie Jednak okazało się że trawnik tak samo wymaga starań i pielęgnacji. Teraz to mysle że nawet więcej z nim kłopotu niż z rabatami. Chwastów po 4 latach więcej niż trawy, a wole jednak plewić rabaty. Jak się nie podleje w upały to schnie przed wszysykim innym. No i to koszenie... Teraz się pozbywamy powoli coraz większych części trawnika. Troche jednak musi zostać zeby można było zagrać w piłkę czy badmingtona albo pochodzić boso. Hałas kosiarek faktycznie jest uciążliwy ale zeby tylko to... Ciągle coś piłują, stukają , dronami latają i motolotnią, akrobacje samolotem po kilka godzin dziennie ;:14 Co do kosiarek to niektórzy mają takie samojezdne i one są cichsze.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Permakultura

Post »

Wydaje mi się że większość odleciała z tematu permakultura (w mojej główce czytam to słowo jako dobrobyt ślimaków) teraz trawniki kosiarki drony odrzutowce ;:306 czekam na post o zdobywaniu kosmosu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
flora gaszcz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 wrz 2021, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Permakultura

Post »

asprokol pisze:Wydaje mi się że większość odleciała z tematu permakultura (w mojej główce czytam to słowo jako dobrobyt ślimaków) teraz trawniki kosiarki drony odrzutowce ;:306 czekam na post o zdobywaniu kosmosu.
A to się tylko tak wydaje. Dla mnie permakultura to troska o Ziemie ale i o ludzi. Więc jak ktoś się skarży, że mu dokuczają (hałasy) w jego własnym ogrodzie to uważam, że trzeba to przedyskutować :wink: Wskazane byłoby zredukowanie zachcianek ludzi do tego czego im naprawde potrzeba. Tymczasem nawet z tego co tu piszecie wynika, że przynajmniej niektórym ludziom potrzeba spokoju i kontaktu z przyrodą. Innym też potrzeba ale kosiara kusi a jutro może nie być czasu i może padać, a tu zielone zbierają za trzy dni :wink: To są poważne dylematy i trzeba zrozumieć człowieka . Myśle że ważne są małe kroczki, warto w ogóle mieć na uwzględzie, że jak skosisz w największy upał do samej ziemi to trawe słońce spali i potem musisz zmarnować dużo wody. W ogóle permakultura to jest cala filozofia i sposób na życie w harmonii z otoczeniem. Z przyrodą to jeszcze OK., ale z sąsiadami w harmonii to już gorzej :roll: (szczególnie jak dronami pszczołki zagłuszają). Zresztą już się nie czepiam :oops:
Co do ślimaków to nie słyszałam żeby któryś ogród permakulturowy je zapraszał. Zwiększyłyby harmonię stając się pożywieniem dla jakichś ptakow. Ja je zabieram na wycieczki za góry za lasy w jedną stronę.
O kosmosie też może być ale jak go zdobywać to tylko za pomocą permakultury. W kosmosie wszystko jest w idealnej równowadze a my jestesmy jego częścią więc nie pozostaje nam nic innego jak dążyc do rownowagi. Przyroda jest w tym genialna więc trzeba ją naśladować.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”