Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57  
Autor Wiadomość
Promilus
 Tytuł: Re: Permakultura
PostNapisane: 23 maja 2021, o 15:25 
200p
200p

0 szt.
Cytuj:
Przyszłość to kilometrowe pola obrabiane mechanicznie, zlewane truciznami, zasypywane sztucznymi nawozami, i zarządzane przez wielkie agrokoncerny.

To jest przyszłość rolnictwa, a nie o tym tu mowa. Ale i tu jest lekkie otrzeźwienie po upojeniu prostą, tanią i skuteczną chemią.
Cytuj:
jestem wrogiem permakultury jako ideologii, która rzekomo ma rozwiązać wszystkie problemy egzystencjalne i gospodarcze

Fajnie, ale ja przez ostatnie kilka stron wątku nie widziałem by ktoś taką tezę wysuwał więc...
Cytuj:
Polska wieś umiera. Młodzi nie mają ochoty babrać się w ziem

Moja działka jest w Małopolsce gdzie w gminie przeciętne gospodarstwo rolne ma 1,6ha (tak, to nie pomyłka!), a definicja gospodarstwa rolnego przecież zaczyna się od 1ha więc widać jak to jest rozpieprzone. Zresztą Małopolska ogółem to chyba najniższe przeciętne wielkości gospodarstw. W rodzimej miejscowości już deweloper osiedle stawia wśród pól i lasów, jeszcze dekada to nie będzie jak tam się wcisnąć kombajnem, bo jeszcze komuś porysuje bmw ...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

anulab
PostNapisane: 25 maja 2021, o 07:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
:wit Wczoraj rośliny narażone na apetyt ślimaków podsypałam cienką
( na tyle starczyło mi surowca) warstwą ściółki z wrotyczu , żywotnika ,
lawendy , szałwi .
Zamówiłam nicienie na ślimaki i mrówki . Mam dość zbierania , niby jest ich mniej ,
ale są . ;:222

Andrzej997
PostNapisane: 27 maja 2021, o 22:53 
100p
100p

0 szt.
Po pierwsze to nie jest forum rolnicze, więc zapomnijmy o przyszłości rolnictwa i kilometrowych polach. Skupmy się na ogrodach i działkach i na zabawach z nimi związanych.

Przede wszystkim trzeba zacząć podchodzić do posiadania ziemi jako wielkiej odpowiedzialności. A to dopiero utopia.
Ziemia nie jest nasza - te szkodniki i chwasty żyły na niej miliony lat przed nami - a my tu sobie przychodzimy, kupujemy i decydujemy co jest szkodnikiem lub chwastem. Nie dość, że połowę ziemi zajmuje nasz dom, to jeszcze ogród urządzamy sobie jak salon i zabijamy miliard stworzeń, bo tworzymy sobie trawnik jako dywan.
Jakoś dziwnie mi to przypomina zagładę rdzennych ludów np. w Ameryce Północnej.
Trzeba mieć tupet - zabrać im dom i żywność i gniewać się, że coś ukradli lub zniszczyli...

Nie oszukujmy się - jesteśmy jak wirus i jesteśmy w fazie zjadliwej. Wyczuwamy, że w ten sposób szybko stracimy żywiciela i dlatego musimy zmutować w formę łagodniejszą jak np. katar czy zwykła grypa. Permakultura to jedna z takich mutacji - być może nieskuteczna, a być może to wstęp do czegoś skuteczniejszego...

zielonamalina
PostNapisane: 28 maja 2021, o 06:39 
50p
50p

0 szt.
Czyli śliniki luzytańskie oraz resztę inwazyjnej roślinno-zwierzęcej bandy możemy zwalczać ze spokojnym sumieniem, bo są na naszych terenach od niedawna. Kamień z serca ;:138

asprokol
PostNapisane: 28 maja 2021, o 09:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Permakultura to jedna z takich mutacji - być może nieskuteczna, a być może to wstęp do czegoś skuteczniejszego...

Zawsze powtarzam że lenistwo to główne źródło postępu bo gdyby człowiek nie był leniwy to nadal siedziałby w jaskiniach.

ullak
PostNapisane: 28 maja 2021, o 11:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Wroniarz napisał(a):
Zapowiada się rok grzybowo-ślimakowy. Na grubej ściółce ze zrębków liściastych pojawiają się coraz nowe blaszkowate.

To może być pierścieniak uprawny, sprawdź sobie bo jest jadalny (a już szczególnie przez ślimaki). Moje go uwielbiają i zostawiają w spokoju rosnącą obok fasolkę (albo jakaś niesmaczna fasolka mi się trafiła?).

anulab
PostNapisane: 29 maja 2021, o 06:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W moim przypadku przez lenistwo mam więcej pracy niż bym miała .
Ślimaków jakby mniej , przemyślałam w jakie miejsca dam drugie
opakowanie nicieni . Pułapki piwne u mnie nie działają . ;:oj

FikuMiku
PostNapisane: 29 maja 2021, o 09:44 
200p
200p

1 szt.
anulab napisał(a):
:wit Wczoraj rośliny narażone na apetyt ślimaków podsypałam cienką
( na tyle starczyło mi surowca) warstwą ściółki z wrotyczu , żywotnika ,
lawendy , szałwi .
Zamówiłam nicienie na ślimaki i mrówki . Mam dość zbierania , niby jest ich mniej ,
ale są . ;:222

Ja właśnie przed chwilą też zamówiłam, bo zaczyna się plaga tylko nieco mniejsza niż w ubiegłym roku.
Trudno, chyba trzeba będzie co roku odżałować fundusze na takie cele.
Ciekawam, z jaką skutecznością działają nicienie na mrówki, bo też widziałam takie w ofercie sprzedażowej.

anulab
PostNapisane: 29 maja 2021, o 13:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja kupiłam dedykowane do mrówek , skład ten sam co na ślimaki a cena
dużo niższa . Oferty sprawdziłam i są bardzo duże różnice w cenie .
Mam nadzieję , że nie przepłaciłam . Za 10 milionów płaciłam 32 zł.

zielonamalina
PostNapisane: 29 maja 2021, o 14:24 
50p
50p

0 szt.
Problem ze ślimakami na wiosnę polega głównie na tym, że są małe i trudno je wyzbierać, bo są mało widoczne. A rośliny, które chcemy chronić są w fazie siewek lub młodych sadzonek, łatwych do zjedzenia w całości, szczególnie że w tym roku rosną wolno z powodu zimna.
W zeszłym roku udało mi się bardzo ograniczyć liczbę ślimaków przez zwykłe zbieranie, ale już były podrośnięte i i łatwe do eliminacji.
No i dietę zmieniły na bardziej owocową.
Niestety sąsiedztwo zostawionej odłogiem ziemi porośniętej trawą i chwastami po obu stronach mojej działki nie sprzyja eliminacji ślimaków. Choćbym wytępiła co do jednego u siebie, to stamtąd przychodzą nowe. Syn zrobił pułapki piwne, ale to co się w nich łapie jest maleńką kroplą w oceanie. Mam już koncepcję jak poradzić sobie z tymi maleństwami, ale napiszę o tym jak się sprawdzi w praktyce.

gienia1230
PostNapisane: 29 maja 2021, o 15:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zielona, u nas mamy ten sam problem z sąsiednią, kompletnie zaniedbaną działką. Po naszej stronie już przy siatce rosną warzywa, czysto, wyplewione i dlatego niebieskie granulki sypiemy na drugą, ich stronę, za murek w tę gęstwinę chwastów . To samo robią ich dwaj ( po bokach) sąsiedzi, nasza działka styka się z tamtą zachwaszczoną "plecami". Wszyscy mamy ich serdecznie dość, pułapki piwne zupełnie nie zdawały egzaminu. Nie pomagało zwracanie uwagi i przez nas i przez innych sąsiadów, no to działamy i są efekty. W tym roku znalazłam tylko dwa golasy. Nie wiem co się dzieje pod beczkami z wodą, póki co są pełne i nie ma powodu ich opróżniać bo ciągle leje.

Promilus
PostNapisane: 29 maja 2021, o 16:15 
200p
200p

0 szt.
Na niektóre niby działa taśma miedziana - ponoć ślimaki nie lubią, bo powstaje niewielkie napięcie, ale jednak odczuwalne przez ślimaki co je zniechęca. Problemy są 2 - po pierwsze zdania odnośnie skuteczności są podzielone, a wiele "testów" na YT wskazuje dobitnie, że marna to ochrona. Drugi problem to koszt miedzi aktualnie - to jest kilkukrotna przebitka względem ceny jeszcze kilka lat temu. Dlatego jeśli nie zwierzaki duże zjadające ślimaki to zwierzaki małe - nicienie. Czy to jest super skuteczne? No też nie, ale jest to jakiś sposób na kontrolę liczebności bez użycia chemii.

FikuMiku
PostNapisane: 29 maja 2021, o 21:40 
200p
200p

1 szt.
anulab napisał(a):
Ja kupiłam dedykowane do mrówek , skład ten sam co na ślimaki a cena
dużo niższa . Oferty sprawdziłam i są bardzo duże różnice w cenie .
Mam nadzieję , że nie przepłaciłam . Za 10 milionów płaciłam 32 zł.

Bądź tak dobra i daj nam za jakiś czas znać, czy nicienie na mrówki wyżarły też przy okazji ślimaki.

dziad_Jag
PostNapisane: 29 maja 2021, o 23:47 
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver

więcej niż 1 szt.
>Po pierwsze to nie jest forum rolnicze, więc zapomnijmy o przyszłości rolnictwa i kilometrowych polach. Skupmy się na ogrodach i działkach i na zabawach z nimi związanych.
Szanowny Andrzeju!
Twoja działka nie jest na Marsie ale obok pól uprawnych. A więc żeby zapomnieć o tym sąsiedztwie musiałbyś się odgrodzić nie siatką metr sześćdziesiąt, ale ekranem wysokości kilometra i głębokości kilkaset metrów! W przeciwnym wypadku będziesz smakowitą oazą szczęśliwości dla szkodników z całej okolicy. Po drugie - twa oaza będzie rozsadnikiem chorób i szkodników dla całej okolicy. Twoje podejście opisał już Wyspiański w " Weselu"..." Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna ".
Lamenty nad ludzkością nic nie wnoszą, jest jaka jest i z taką mamy do czynienia. Jak wspomniał asprokol rozwój ludzkości to skutki lenistwa. W części tak, ale głównym motorem postępu jest głód. Powstało błędne koło dzięki genialnemu wynalazkowi radła ciągnionego przez woły. Pojawiło się dużo żywności - no to się rozmnażamy! Kilkadziesiąt lat później... Oj, coś nas dużo a jeść na przednówku nie ma co. A barszczyk z lebiody fuj! No to nowy genialny wynalazek ( siekiera z brązu) w garść i rąbiemy las; będzie gdzie siać zboże....Kilkaset lat później...Oj, jak nas dużo. Znowu głód zagląda w oczy! A las wyrąbany...Ale co tam! Trójpolówka nas uratuje. I tak to się kręci!!!

anulab
PostNapisane: 30 maja 2021, o 07:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
FikuMiku , pewnie będzie mi trudno napisać że działają lub nie .
Tak samo było z dobroczynkami czy bakteriami , grzybami
pożytecznymi .
Teraz już mogę napisać , że nie mam plagi , ale to pewnie suma moich
działań .
Dzień czy dwa po zastosowaniu nicieni zauważyłam coś dziwnego . Ślimaki
wypełzły spod ściółki , pozbijały się w grupki , wydzielały bardzo dużo śluzu i
były jeszcze bardziej niemrawe niż zwykle . Pozbierałam je i nie czekałam co
się zdarzy .

ekopom
PostNapisane: 30 maja 2021, o 12:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
A nie byłoby korzystniej ślimaki pozostawić, aby nicienie się w nich namnażały i przechodziły na następne.

Andrzej997
PostNapisane: 30 maja 2021, o 20:36 
100p
100p

0 szt.
Póki co nie zauważyłem u siebie plagi ślimaków, mszyc, nornic czy kretów. Mam wrażenie, że jest coraz lepiej jeśli chodzi o rośliny.
Połowa roślin u mnie to tzw. chwasty i te tzw. szkodniki, w połowie niszczą chwasty a w połowie moje warzywa. W rezultacie wszyscy mamy wszystkiego pod dostatkiem i jest git.

Ślimaki nagie trzeba samemu niszczyć bo nie mają naturalnych wrogów - podobnie jest np. z nawłocią kanadyjską. Czyli grożą naszej lokalnej faunie i florze zagładą. Inwazyjne gatunki są tu z powodu człowieka i to człowiek musi po sobie posprzątać.
Skorupkowe ślimaki mają u mnie jak w raju i póki co nie narzekam :)

Co do źródła chorób, chwastów i szkodników to mocna przesada. No zanim zacząłem gospodarować w ogrodzie to tu w okolicy była oaza szczęścia bez szkodników chwastów i chorób ;:306

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 953 ]  Idź do strony nr...        1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości