Permakultura cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
izastal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 kwie 2012, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Witaj Arwen, zrobiłaś już coś z tym poplonem? Nie znam się na tym za dobrze, bo w sumie chyba wszyscy, którzy "poplonują" przekopują później tę ziemię. Znalazłam taki cytat np.: "W rolnictwie stosuje się dwie pory wysiewu poplonu: w lipcu i w sierpniu letni, który przekopiemy jesienią oraz ozimy ? trafia do gleby późną jesienią i przekopywany jest wiosną następnego roku. Czasem stosuje się też tzw. mulczowanie, czyli pozostawienie wysianego późnym latem poplonu na zimę bez przekopania, a dopiero wiosną ścięcie i rozdrobnienie roślin, które wówczas przekopuje się z ziemią."
Być może powinnaś zastosować tę ostatnią zasadę - choć przekopywanie nie jest generalnie wskazane.
A może wystarczy ściąć po prostu to co jest teraz i zostawić właśnie jako ściółkę na zimę. Jeśli uznasz, że za mała warstwa dołożyć jeszcze trochę słomy lub liści. Ziemia będzie zabezpieczona na zimę, a wiosną zobaczysz jak się sprawy mają. Poruszenie wszystkiego widłami, powinno załatwić sprawę.
Może ktoś, kto miał doświadczenia z poplonem jeszcze coś tutaj doda?

Powodzenia w nowym miejscu i udanej przygody z permakulturą!
i
izastal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 kwie 2012, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

aha, a jeszcze w sprawie żywopłotu, to polecam lekturze: http://herbatyczas.pl/zaborow/index.php ... funkcyjny/ . Dużo inspiracji można znaleźć.
to jeszcze raz pozdrawiam,
i
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Permakultura

Post »

ja nie przekopuje tylko spulchniam ręcznym kultywatorem-mniej się człowiek namęczy niż przy przeżuwaniu ziemi :D (wyczytałem że to lepsze od przekopywania w wydaniu specjalnym mojego pięknego ogrodu - ogród dla smakosza) na wierzch rozrzucam kompost i wszystko świetnie rośnie.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Permakultura

Post »

Darnok, jak wygląda ten ręczny kultywator? Masz może zdjęcie?
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Permakultura

Post »

identyczny z tym

Kod: Zaznacz cały

http://www.nomi.pl/public/foto/28320081.jpg
jakby co to jutro mogę zrobić fotkę swojego.
sharing_ garden
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 sty 2013, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Emilia Hazelip z Francji przeniosła do ogrodu w klimacie umiarkowanym koncepcję Fuokoki http://www.youtube.com/watch?v=Oy_x5rXq19g

O permakulturze w jasny sposób opowiada Geoff Lawton (filmy i wykłady po ang do znalezienia w sieci). Etyka w permakulturze zajmuje istotne miejsce (dbanie o Ziemię, ludzi, dzielenie się z innymi tym co za dużo dala Natura)... ogrodnictwo vegan organic oprócz tych trzech zasad obecnych w permakultrze dodaje jeszcze jedną - troskę o zwierzęta (czyli rezygnacje z przyzwyczajeń podniebienia w związku z odkryciem iż zwierzęta hodowane w niewolniczy sposób - cierpią. Kto nie widział konia hodowanego dla pieniędzy, który nigdy nie opuszcza klatki, ten nie zrozumie... )

Kolejną inspiracją jest dla mnie Sepp Holzer, nie dlatego że na 40ha sam z żoną prowadzi największy "permakulturowy" biznes w europie (napisałam w cudzysłowu gdyż Sepp zrezygnował z określania swojej działalności permakulturą, bo czyż biznes da się połączyć z zasadami etycznymi?), ale dlatego że pozwala uwierzyć iż gdy dobrze pozna się zasady działania przyrody, można doprowadzić do uprawy drzew owocowych, cytryn i innych egzotycznych owoców w wysokich Alpach.

Ostatnio natrafiłam na książkę "Ogród biodynamiczny przy domu" z 1989r autorstwa D. Matery. W książce tej znalazłam dokładną instrukcje jak budować grzędy wzniesione, a także w jakim kierunku wobec stron świata je ustawiać (przyznam, że trochę nad tym myślałam) i wiele innych ciekawych informacji.

Wykłady Geoff'a Lawtona są tak niesamowite, ze warto poćwiczyć angielski. Mówi on o sposobie zakładania ogrodów na pustyniach, pokazuje jak właściwie wybrać miejsce na dom, jak stworzyć leśny ogród i wiele innych praktycznych informacji...
sharing_ garden
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 sty 2013, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Ah, link dotyczący filmu o permakulturze który podała izastal http://www.youtube.com/watch?v=JlSACwjBslU okazuje się być tym samym filmem mówiącym o pracy Emili Hazelip. Przepraszam, zmyliły mnie trzy części, które teraz chciałam właśnie obejrzeć...

Jestem na etapie planowania ogrodu i tej części warzywnej i tej leśnej. Jesienią udało mi się wykonać kilka grządek wzniesionych, i eksperymentalnie posadzić pestki czereśni i jabłek antonówek (sfermentowane jak radzi Sepp Holzer). Muszę przyznać że czereśnie były tak dobre że gdybym była pewna że je umyłam zapewne zajęłabym się produkcją czekoladek z czereśnią zamiast ściółkowania ;) W grzędy wzniesione wcisnęłam czosnek, położyłam na nich zaschnięte nagietki i ogóreczniki lekarskie (same się podobno ładnie wysiewają). Pomidory ściółkowane pięknie mi rosły. Te koktajlowe nie wymagają obrywania pędów bocznych, ale to chyba wszyscy tu wiedzą :) Obrywanie pędów nie kłóci się moim zdaniem z zasadami permakultury której celem jest tworzenie bioróznorodności, czasem o wiele większej niż w warunkach "naturalnych", równocześnie umiejętność coraz lepszego rozumienia natury i współdziałania z nią staje się drogą do uzyskiwania duuużych plonów.

Przy zakładaniu leśnego ogrodu, trzeba podobno najpierw przyjrzeć się jak wygląda powstawanie lasu w naturalnych warunkach, zacząć od nawodnienia, potem użyźnienia gleby przez różne organizmy, następnie roślin - ściółki, nawozów zielonych ale równocześnie dynamicznych akumulatorów. Potem dopiero pniemy się w górę. Z tego co pamiętam z książki Fuokoki zalecał on sadzenie robini akacjowych przy sadach. W naszych warunkach sprawdziłaby się moźe takze Olsza (oba jako dynamiczne akumulatory).
izastal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 kwie 2012, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Sharing_garden dawaj znać, jak będą wschodzić roślinki - szczególnie interesują mnie te z pestek. To ciekawy pomysł, bo do tej pory słyszałam, że z pestki, to sobie można wyhodować podkładkę i na niej dopiero szczepić szlachetną odmianę.

Ostatnio przestudiowałam: "Ogród w zgodzie z naturą" Marie-Luise Kreuter. Nie pada ani raz słowo "permakultura", (choć przywołuje np. Fukuokę) ale bardzo dużo założeń jest takich samych. Spora część teoretyczna o tym, co się dzieje w glebie i dlaczego nie należy jej przekopywać, a za to należy ściółkować. I bardzo bogata część praktyczna o kompoście, grządkach wzniesionych, zasadach uprawy współrzędnej, przygotowywaniu preparatów z roślin do... ochrony roślin. Najważniejsze rzeczy zebrane w dosyć przejrzyste tabele. Omówione zasady uprawy wybranych warzyw, ziół, krzewów owocowych i kwiatów.
Nie jest to tania rzecz, ale chyba warto. To takie kompendium, do którego można zaglądać wielokrotnie. Myślę, że głównie dla początkujących, ale również tych, którzy potrzebują nowych inspiracji lub może nieco innego podejścia do ogrodnictwa.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Permakultura

Post »

"gdy dobrze pozna się zasady działania przyrody, można doprowadzić do uprawy drzew owocowych, cytryn i innych egzotycznych owoców w wysokich Alpach." To zdanie wydało mi się znane od dawna, tylko nie dotyczyło Alp, tylko pewnego rozległego kraju.
Autor w Polsce był wykpiwany.
Waleria
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Permakultura

Post »

izastal pisze:Sharing_garden dawaj znać, jak będą wschodzić roślinki - szczególnie interesują mnie te z pestek. To ciekawy pomysł, bo do tej pory słyszałam, że z pestki, to sobie można wyhodować podkładkę i na niej dopiero szczepić szlachetną odmianę.

.
I dobrze słyszałaś,nie wszystkie drzewa można rozmnożyć z pestki,niektóre wyrosną na dziczki .Ja od lat skutecznie odnawiam brzoskwinie z pestki,w tym roku zastanawiam się nad śliwką,ale muszę poszukać info .Na pewno nie da sie rozmnożyć z pestki jabłoni,grusz wiśni czy czereśni
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Permakultura

Post »

Mój angielski jest na poziomie czytania prostych słów i wyrażeń, więc pomóżcie proszę. :oops:
sharing_ garden pisze:Jesienią udało mi się wykonać kilka grządek wzniesionych...
Jaki jest sens robienia takich grządek?
sharing_ garden pisze:eksperymentalnie posadzić pestki czereśni i jabłek antonówek
Czy dobrze rozumiem, że należy sfermentować całe owoce i dopiero wtedy wysiać do ogrodu?
sharing_ garden pisze:Pomidory ściółkowane pięknie mi rosły.
A czy pryskałaś chemią?
sharing_ garden pisze:Te koktajlowe nie wymagają obrywania pędów bocznych, ale to chyba wszyscy tu wiedzą :)
W tym roku będę po raz pierwszy mieć koktajlówki. Z tego co czytałam, to wiele z nich prowadzi się na 1 pęd.
sharing_ garden pisze:Z tego co pamiętam z książki Fuokoki zalecał on sadzenie robini akacjowych przy sadach.
Od zawsze uwielbiałam kwitnące akcje. Tego zapachu nie da się porównać z niczym. No, może z kwitnącą lipą lub jaśminem. :wink: Dlatego nie rozumiałam dlaczego leśnicy nazywają to piękne drzewo chwastem. Teraz już rozumiem. Odrosty korzeniowe można znaleźć kilkadziesiąt metrów dalej.

Danutka66 to nie jest chyba tak, że na pewno nie da się rozmnożyć. Chodzi chyba o to, że trudno przewidzieć jakie cechy odziedziczy drzewko. Więc zamiast czekać kilka lat na efekt, lepiej wsiać podkładkę a potem zaszczepić.
sharing_ garden
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 sty 2013, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Odpowiadając na pytania: Ogród 100% ekologiczny, więc żadnej chemii (czyli prowadziłam ciekawe obserwacje przyrody w tym np. plagi mszyc a następnie jeszcze większej plagi larw biedronek...;). Ogród wystarczająco duży by było miejsce na eksperymentowanie, sukcesy i porażki ;) po roku działalności jako nowicjuszka wsparta biblioteką ogrodniczą i przyjaznymi sąsiadami, którzy nauczyli jak teorię zrealizować w praktyce stwierdziłam że trzeba inaczej zorganizować ogród. Jednym z pomysłów są właśnie owe grzędy które mają kilka zalet: nie przekopujemy ziemi (po ustawieniu takiej grzędy), nie kompresujemy ziemi (np. przez chodzenie miejscach lub okolicach gdzie rosną nasze rośliny), nie stosujemy chemii. Czyli moim zdaniem same korzyści dla gleby i dla ogrodnika :) Gleba poprzez stałe ściółkowanie, ma stanowić swoistą imitację samowystarczalności lasu. Stosujemy uprawę współrzędną, zmianowanie.

Co do pomidorów, miałam w tym roku 9 odmian (około 50 krzaczków) wszystkie posadzone z pestek (bez odmian typu F) Koktajlowym nie przeszkadzałam w bujnym wzroście, natomiast te większe prowadziłam na 1,2 lub 3 pędy i miałam piękne pomidory. Wśród pomidorów pięknie rosła pietruszka naciowa i nasturcje (ale nasturcje dość późno wzeszły, także nie udało mi się zebrać nasion). W książce o ogrodzie biodynamicznym przeczytałam ostatnio ze zagon pod pomidory należy wcześniej obsiać pietruszką (rzutowo, najlepiej naciową o kędzierzawych liściach, w maju sadzi się wśród pietruszki pomidory i tu i ówdzie bazylię).

Co do nasion drzew owocowych - wysadziłam je z myślą o podkładkach. Wysadziłam też berberys (z myślą o winie;) i pestki brzoskwini (eksperymentalnie). Co do fermentacji - przeprowadziłam według własnego pomysłu, czyli z jabłek antonówek usiłowałam zrobić ocet jabłkowy, a czereśnie zalałam wodą i wsypałam cukier. Przed posadzeniem przetarłam owoce przez sitko i uzyskałam pestki, które wsadziłam późną jesienią do żyznej gleby. Ale zobaczymy co i kiedy z tego wyjdzie;)

Izastal, dziękuje za pozycje książkową, brzmi bardzo ciekawie.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Permakultura

Post »

No to nie da rady ściółkować pomidorów, jeśli zasieje się pietruszkę; więc też spróbuję eksperymentować: jedna grządka pomidorów z pietruszką, druga ściółkowana.
Waleria
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”