Siew, rozsada,pikowanie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Podłoże dla nasion , sadzonek

Post »

Tak myślałem ale niestety trochę czasu minie zanim dorobię się własnego.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Pabblo_Pl pisze:
Worek perlitu agro kosztuje 24 zł za 125L.
Tak tylko napisałem, to jako ciekawostkę i nikogo nie namawiam i nie handluje perlitem.
Ja też cenię sobie perlit- rozmnażam tak wszystkie rośliny robiąc sadzonki. Paprykowe i pomidorowe wilki też tak ukorzeniam, ale od nasion nigdy nie próbowałam. Z pewnością skorzystam z tego pomysłu przy najbliższej okazji- tym bardziej, że ziemie do wysiewu raz po raz sprawiają mi przykre niespodzianki.
Tylko... z perlitem jest ten problem, że kupując duże worki trudno trafić taki o dobrej jakości. W zeszłym roku kupiłam taki, że wszystko musiałam pracowicie przesiewać, bo połowa była nie do użycia do celów ogrodniczych (sam pył). Już wolę kupować mniejsze worki w ogrodniczym. Przynajmniej całość jest widoczna i zwykle dobrej jakości (choć cena mało zachęcająca).

Fajny ten pomysł z motylkowymi lepami. Też wypróbuję, bo choć na żółte zawsze sporo ziemiórek się łapało, to są zwyczajnie paskudne, a ja rozsady trzymam w pokoju.
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Po raz drugi siałem swoje pomidory w ziemi "Aura " z Pasłęku. Niestety, nigdy więcej.
Siewki stojące na parapecie /strona południowa/ za szybko "się wyciągały", jakby miały nadmiar azotu.
Były zbyt cienkie. Przedtem zawsze siałem w swojej przygotowanej ziemi z kompostem. Rosły w tych samych warunkach, ale były krępe, mocniejsze.
W przyszłym roku powracam do zarzuconej praktyki z moją ziemią, a firmie z Pasłęku dziękuję.

Niepocieszony jej efektem, niezwłocznie rozpocząłem produkcję wspomnianej ziemi do siania ,pikowania.
Z pomocą przyszły mi kury, które chętnie podjęły trud zatroskanego gospodarza.
To była owocna i satysfakcjonująca obie strony praca. Obrazek
A ja, korzystając z tego miejsca składam im, w dniu Święta Pracy , wielkie dzięki za ich trud.
I dodaję : NIECH NAM ŻYJĄ KURY DOMOWE I CAŁY KURZY STAN ! Kurzystan.

P.S. Wiadomo, że kury są jajcarskie i mają różne pomysły. Ten akurat polecam.
Pozdrowienia majowe dla wszystkich . :wit
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Jestem odmiennego zdania - zdecydowanie polecam "Aurę" ;:333
Świetne podłoże - siewki rosną rewelacyjnie ;:108
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Wyciąganie się roślin na południowym oknie to zasługa wysokiej temperatury .
Od południa stawiam papryki , im nadmierne ciepło służy , pomidory tam zbyt szybko
idą w górę .
Na tym parapecie stawiam rośliny do kiełkowania , potrafi przygrzać .
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Każdy ma prawo do wygłoszenia swojego zdania nawet wtedy, kiedy zamiast "spieprzyłem" napisze "inni spieprzyli" :wink:
Aura z Pasłęka to jak dotąd chyba najbardziej stabilny wyrób spośród innych podłoży.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Ja również nie narzekam na Aure. Dla mnie podłoże, które używam od kilku lat niezmiennie dla rozsad.

Każdy oczywiście ma prawo do swojej opinii i wolny wybór co do podłoża używanego do roślin. :)

No i ,,spieprzyć" też na każdym podłożu można. ;:224
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Ciekawi mnie skąd firmy , które produkują te podłoża biorą surowiec. Jak to się odbywa? Przecież to idzie w dziesiątki ton! Kompostują odpady? Trzeba ich mieć sporą ilość i to nie byle czego, same trociny z tartaków nie wystarczą, + słoma czyli sieczka + co jeszcze? Forf z torfowisk? No i potrzebny czas by to przekompostować, jakieś przyśpieszacze ? :roll: Taki proces produkcyjny trwa chyba parę miesięcy?
Pozdrawiam! Gienia.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Też jestem ciekawa , chętnie bym się od nich czegoś nauczyła . Na ten rok kupiłam
preparat ponoć mocno przyspieszający rozkład resztek pożniwnych .
Miałam już różne , ale nic ekspresowo nie działało .
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Rubia pisze:Ale co z tego miałoby wynikać, że jedne firmy podają datę produkcji, a inne nie?...
Mam mały ogródek, kupiłabym sobie na zapas parę worków Belli albo Biovity (pierwsza chyba minimalnie lepsza, bardziej "ziemista" niż torfowa), żeby mieć już spokój w przyszłym sezonie i nie martwić się, czy ta nowa będzie równie dobra, jak tegoroczna. A tu czytam, że nie. Że musi być świeża. Ale konkretów brak...
Powrócę jeszcze na moment do tematu -
Podłoże powinno mieć swój termin przydatności do użycia. Jest to materiał, w którym zachodzą cały czas przemiany chemiczne powodowane przez mikroorganizmy.
Zmiany te zachodzą tym szybciej, im wyższa jest temperatura i wilgotność podczas jego przechowywania. Dlatego też na opakowaniach substratów powinny znajdować się: data produkcji, a także numer partii celem identyfikacji w przypadku reklamacji.
Renomowani producenci substratów do produkcji rozsady zalecają, aby nie przetrzymywać ich dłużej niż 3 miesiące, zabezpieczać składowane podłoże przed słońcem i deszczem, nie używać substratów porośniętych grzybami i glonami.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Mirku, pamiętam ze szczenięcych lat- początek '60 , że babcia ziemię do rozsady i kwiatów brała z pobocza drogi lub pobliskiego rowu. Fakt, że wtedy to jeździły głównie furmanki i "Stary 25" a prywatną "taksówkę" to miał może co tysięczny obywatel, najczęściej jakiś sekretarz, dyrektor lub naczelnik. Taka ziemia bez wypiekania w piekarniku miała przydatniość bezterminową i wszystko rosło na niej jak szalone. Jako ciekawostkę mogę dodać jeszcze to, że wtedy datę przydatności do spożycia miała wódka. ;:oj Był to datownik odbity na "lewej " stronie naklejki widoczny przez butelkę. :) .
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Haha :D tego z tą wódką to nie wiedziałem :lol:

Ja w tym roku siałem do ziemi Kronena i jeszcze mi tak roślinki nie rosły :shock: Na jalapeno mam już papryczki wielkości kciuka... szok.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Podłoże do wysiewów i pikowania cz.2

Post »

Zależy kiedy siałeś. Nie o to chodzi, by męczyć rośliny z owocami w kubkach, a wysiać tak, by sadzonki były na czas. Z tego też powodu, za rok opóźnie wysiew ostrych papryk, bo już powinny być wysadzone dobry tydzień temu. Nie wliczajac różnych perypeti z nimi związanymi. ;:224

anulab Nie znam wogle procesu przygotowywania podłoży ale są też takie kompostownie, które przerabiają zielone odpady i można u nich kupić kompost z nich przerobiony. Co prawda nie użyłbym go do np warzyw czy owoców ale powiem, że rośiny rosną na nich świetnie, bo znajomy bierze taki kompost. Powiem szczerze, że żałuje że nie ma takiej kompostowni w okolicy. ;:131 Cały ogródek kwiatowy bym nią zasypał, bo ziemia tam strasznie cieńka.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”