Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
gemciu83
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lip 2008, o 07:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
hmmm a może od razu kupić nawóz wieloskładnikowy i rozsypać, a nie badać glebę?
np: mech na glebie brak wapna, trawa żółknie brak azotu itp

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lip 2008, o 10:41 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Gemciu, a może od razu rozsypać kompost, a nie nawozy sztuczne?

A może w ogóle nie jest potrzebne dokarmianie gleby? Jeśli już, to nawozy mineralne stosuje się żeby wyrównać jakieś niedobory, a nie "na wszelki wypadek" przed założeniem ogrodu?

A ile może kosztować badanie gleby? Kiedyś ktoś na forum podawał cenę ok. 30-70 złotych, to było jakiś czas temu, jakie stawki obowiązują dziś - nie wiem. Kto podpowie?

gemciu83
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lip 2008, o 10:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Oki, a czy badanie takimi testerami po 15zł, które można kupić w sklepie czy na allegrooo ma jakiś sens?
Czy wspomniana kwota 30-70zł dotyczy kilku próbek z badanej powierzchni?

lila31
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lip 2008, o 12:43 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1
Gemciu co innego jest badanie gleby testerami z allegrooo, tym możesz, a częściej Ci się nie uda ze względu na słabą ich jakość, pomierzyć pH gleby, czyli jej odczyn.
Badanie gleby jako takie, to jest badanie specjalistyczne, które wykazuje, jak np. w moim przypadku, jakich składników jest za mało, a których w sam raz, czy nawet za dużo.
Jeżeli dasz nawóz wieloskładnikowy bez badania gleby, to spowodujesz zwiększenie ponad miarę ilości składników będących w glebie, i nie zawsze uzupełnienie tych brakujących.
Nadal pozostanie zachwiana równowaga składników w glebie.

PS. Gemciu dopisz w swoim profilu gdzie masz działkę, miasto, wieś czy region.
Taki panuje zwyczaj na forum, a ponad to łatwiej jest udzielać porad. :D

Łysy
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lip 2008, o 00:47 
200p
200p
lila31 napisał(a):
jakich składników jest za mało, a których w sam raz (...)

To i sprawdzenie pH to sedno problemu.

Pozwolę sobie wkleić kilka zasad nawożenia mineralnego, aby zniechęcić do sypania nawozów ręką i na oko :wink:

Prawo minimum Wysokość plonów zależy od tego pierwiastka, który znajduje się w glebie w ilości minimalnej w stosunku do potrzeb rośliny. Pierwiastek ten ogranicza działanie innych i w następstwie powoduje obniżkę plonów.
Prawo opłacalności nawożenia Każdy kg dostarczonego do gleby nawozu może dać różny efekt: -im mniej danego składnika w glebie, a inne występują w ilości optymalnej, tym efekt nawożenia większy (wyższy plon). -im tego składnika w glebie więcej, tym efekt nawożenia mniejszy.
Prawo maksimum. Nadmiar składnika pokarmowego w glebie ogranicza skuteczność działania innych i w następstwie powoduje obniżkę plonów.
Prawo wartości biologicznej. Stosowanie nawozów musi mieć na celu nie tylko wielkość plonu.

Ustalenie typu gleby i wykonanie badania niedoboru składników pozwoli optymalnie dobrać rodzaj nawożenia.

Łysy
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lip 2008, o 01:22 
200p
200p
Nalewka napisał(a):
A ile może kosztować badanie gleby? Kiedyś ktoś na forum podawał cenę ok. 30-70 złotych, to było jakiś czas temu, jakie stawki obowiązują dziś - nie wiem. Kto podpowie?

Tu są urzędowe ceny:

http://www.oschrbialystok.internetdsl.pl/cennik.htm

gosiagre
 Tytuł: Czy konieczne badanie gleby?
PostNapisane: 26 kwi 2011, o 16:32 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Witam, mam pytanie. Mam ogródek przydomowy 70m2, przy bloku, w mieście. Absolwent AK przygotowuje mi projekt jego zagospodarowania. Gleba wilgotna, sporo mchu. Czy konieczne jest przeprowadzenie analizy próbek gleby dla takiego małego ogródka w mieście? Czy ma sens? Jeśli tak, to gdzie w Warszawie można takie badanie wykonać? Dziękuję z góry za wszelkie informacje..

gemciu83
 Tytuł: Re: Czy konieczne badanie gleby?
PostNapisane: 26 kwi 2011, o 17:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Dużo mchu gleba kwaśna. Rozsypać wapno ogrodowe granulowane. Kupić mieszankę traw z specjalnym składnikiem (pisz na PW podeślę link i nazwę tej mieszanki by mech ponownie się nie pojawiał w ilościach dużych).
Dlaczego gleba jest wilgotna ? Rynna, cień, częste podlewanie ?

markonix
 Tytuł: Re: Czy konieczne badanie gleby?
PostNapisane: 26 kwi 2011, o 20:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
badanie gleby na podstawowe pierwiastki i kwasowość kosztuje około10-15 zł za próbkę ....
http://schr.bip.nor.pl/?mid=4&aid=65

PiotrekBe
 Tytuł: Badanie gleby
PostNapisane: 28 wrz 2011, o 11:00 
100p
100p

---
Witam
Wykonałem badanie gleby z mojego sadu w Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Krakowie.
Oto wyniki dla trzech próbek:
Odczyn gleby pH: 4,52 4,25 i 5,26 badanie w KCl
Fosfor P: 0,7 0,6 i 1,0 mg/100g gleby
Potas K: 2,0 1,2 i 4,5
Magnez Mg: 3,4 1,5 i 9,5
Wszystkich składników mineralnych jest za mało a gleba mocno kwaśna.
W zaleceniach napisano że muszę mocno zwapnować glebę, najlepiej wapnem tlenkowo-magnezowym w ilości 20 kg/ar
A nawożenie wczesną wiosną prefaratem Yara Complex - NPKMgOS w ilości 10 kg/ar.
Nie miałem pojęcia że gleba u mnie jest w takim kiepskim stanie. Cieszę się że zrobiłem to badanie.
Rosną u mnie drzewka owocowe ale bardzo słabo i dość często chorują mimo opryskiwania i nawożenia. Teraz wiem już dlaczego. A co wy specjaliści sądzicie o takich wynikach?
Nie podoba mi się to zalecenie jeśli chodzi o nawożenie sztusznym nawozem. Może jakieś propozycje co innego w zamian?

Rossynant
 Tytuł: Re: Badanie gleby
PostNapisane: 28 wrz 2011, o 11:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Elementarne, drogi Watsonie :D
Naturalne wapno z magnezem = dolomit. Dawkowanie przelicza się zawsze na tlenek wapnia, będzie podany. Typowo - CaO 30%, MgO 15%
Zamiast sztucznych NPK - obornik lub kurzyniec. Oczywiście wyjdzie spora ilość i należy zmieszać z glebą.
Zawartość:
Przyjmuje się, że obornik (o zawartości 21% suchej masy), średnio w procentach (%) zawiera: azotu - 0,5; fosforu ? 0,3; potasu ? 0,7; wapnia ? 0,5; magnezu ? 0,2 % oraz (w mg/kg) żelaza - 2500; manganu ? 345; cynku ? 194; miedzi ? 23; boru ? 22; molibdenu ? 1,6 i kobaltu ? 1,9 mg/kg w suchej masie.
Obornik suszony oczywiście odpowiednio więcej.
Obornik kurzy (przykładowo) podali: N 3,56%; K2O 1,72%; P2O5 2,30%; CaO 3,17%; MgO 0,216%

Albo masz http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... nie/Nawozy
:wit

extragarden
 Tytuł: Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.
PostNapisane: 12 cze 2012, o 09:04 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Należy zwracać szczególną uwagę na pH powinno być w granicach 6,5

mewa
PostNapisane: 13 sie 2012, o 09:05 
1000p
1000p

1 szt.
Badanie gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Łodzi na odczyn ,potas, magnez, potas, fosfor ,zasolenie i jeszcze kilka kosztuje 46,25 gr

kaktus_59
PostNapisane: 17 sie 2012, o 09:59 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
mewa napisał(a):
Badanie gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Łodzi na odczyn ,potas, magnez, potas, fosfor ,zasolenie i jeszcze kilka kosztuje 46,25 gr

Jestem pozytywnie zaskoczony, myślałem, że więcej to kosztuje. Czy w takim razie rzeczywiście zanim zabierzemy się za sadzenie i sianie czegokolwiek, to lepiej wykonać takie badanie? Czy może takie informacje na wstępnym etapie do niczego się nie przydadzą, bo to będzie ważne tylko dla już doświadczonych ogrodników?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 83 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości