ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Wyciągnęłam ten wątek bo dziś otrzymałam wyniki badania gleby z ogródka warzywnego. Wcale nie tak drogo (Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza), badanie - 46,25 zł + zalecenia nawozowe 16,48 = 62,73 złociszy. A oto wyniki , w nawiasach zasobnośc jaka być powinna przy uprawie warzyw;
pH -6,66
azot N-NO3- 42,7 (70- 140)
fosfor P - 47,0 (40 - 80)
potas K - 153 (125 - 250)
wapń Ca - 625 (1000 - 2000)
magnez Mg -182, (60 - 120)
zasolenie - 0,32 (do 1,0)
chlor Cl - 9,43 (w normie).
W zaleceniach proponują zastosować;
azot - 0,8kg/ ar (2,4kg/ar saletry amonowej-podzielić na dwie dawki- przed i po)
fosfor- 0,8kg/ar P2O5 (2,0kg/ar superfosfatu wzbogaconego),
potas- 1,4 kg K2O/ar (2,8 kg /ar siarczanu potasu).
Nie ma zaleceń co do wapnowania a przecież wapna jest bardzo mało, mimo że pH- 6,66. Wapnować czy nie? Co zrobić z tak wysokim poziomem magnezu? Jak się go pozbyć?
W sezonie miałam bardzo duże problemy z owocowaniem dyniowatych, cukinki gniły, ogóreczki nie rosły a na liściach ogórków, malin, jeżyny, porzeczek, fasoli robił się "marmurek". Dopiero po dolistnym zasilaniu wysokowapniowym, wieloskładnikowym nawozem rośliny zaczęły w miarę dobrze owocować. Świetnie rosły bez zasilania dolistnego- tylko na oborniku końskim papryka i pomidory, malinowy przeskoczył 2 metry, nie wspomnę już o Black Cherry- pobił wszelkie rekordy we wzroście. Mimo niskiego poziomu wapna Opalka nie wykazywała jego braku, więc co się u licha dzieje?
Czy znajdzie się ktoś , coby mnie deczko oświecił? Bo ja w te klocki to kiepska jestem.
Bardzo proszę o komentarz do tych wyników badań, co o tym myślicie?
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

No i nikt się nie odezwał, szukałam w necie i znalazłam tylko jedno zdanie;
nadmiar magnezu w glebie powoduje ograniczenia w pobieraniu przez roślinę wapnia i potasu.
Wszędzie piszą o niedoborach magnezu a o nadmiarze prawie nic.
Pozdrawiam! Gienia.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Analiza gleby

Post »

Chciałbym oddać glebę do analizy- pH, podstawowe składniki pokarmowe i opracowanie zalecenia nawozowego, jednak czytam, czytam i zastanawia mnie jak i w co zapakować ową próbkę? czy jakoś szczególnie trzeba ją opisać ? Sama OSCR jest niedaleko mnie więc pofatygowałbym się osobiście zawieźć taką próbkę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Analiza gleby

Post »

Profesjonalna próbka powinna być wyciągana z kilku miejsc w ogrodzie na głębokość do 1,5m. :roll: Nie wiem jak to zrobisz ale bez sprzętu ani rusz :wink: Chyba że masz pewność że masz jednolitą glebę.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analiza gleby

Post »

1,5 m tyle to koparką trzeba by kopać :lol: u mnie jest 30cm podłoża potem kamień... zresztą mnie interesuje tylko miejsce pod warzywnik jakieś 30m2
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: Analiza gleby

Post »

ja pobierałam próby na głębokość szpadla z kilku miejsc z jednej działki(tej co użytkujesz)i mieszasz aby powstała jedna próbka. Jeśli masz kilka działek podpisujesz sobie która próbka z jakiego miejsca np. nr działki, oddając do OSCR wypełniasz kartkę potrzebną do późniejszego odczytu danych. co do tego w co wziąć próbkę - zwykły czysty woreczek z którego później przesypiesz ziemię do pojemniczków z numerkami. i czekasz na wyniki.
Joanna
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Analiza gleby

Post »

glebe pobieramy z różnych głębokości. Pod warzywniak starczy z 30cm. Najlepiej pobrać laską egnera ale w przypadku braku takich narzędzi - wystarczy mała łopatka.

Oczywiście pobieramy próbki reprezentatywne. Nie pobieramy próbek z miejsc gdzie np. były składowane nawozy, obornik itp.
Z 30m2 to nawet nie wiem czy jest sens pobierać. Takie analizy to można robić na terenach pod większe uprawy. No ale skoro się uparłeś to proponuję pobrać chociaż z 4-5 miejsc na tym terenie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analiza gleby

Post »

Warto nawet z takiej małej powierzchni wykonać analizę, bo poglądowo będziemy wiedzieli ,czy przypadkiem nie jest czegoś bardzo za dużo lub zasolenie. A także można domniemywać jaka jest gleba w innych miejscach w przybliżeniu i dlaczego tak rosło w minionym sezonie.A na zalecenia szkoda wydawać pieniędzy, gdy się zna optymalne wartości dla danej rośliny.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Analiza gleby

Post »

Adrian, warto oddać glebę do analizy i poprosić o zalecenia, to wcale nie jest drogo (badanie 46 zł + zalecenia 16 zł). Zawiozłam w litrowym plastykowym pojemniku (z warzywnika, pobrane z głębokości około 30 cm łopatką). Miła pani wypytywała mnie co mi nie chce rosnąć, jakie są objawy a co z kolei rośnie doskonale, ot taki mały wywiad . Wszystko spisała i po 8 dniach dostałam wyniki wraz z zaleceniami;
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =8&t=56144
No i dowiedziałam się, że źródłem moich kłopotów jest zbyt duża ilość magnezu, za mało azotu, wapnia i potasu ( pomimo jesiennego nawożenia obornikiem końskim).
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Gieniu, zbytnio nie zwracałem uwagi na trawniki, bo zajmuję się szczególnie pomidorami,ale jeśli Ci chodzi o nadmiar magnezu,to wcale go nie masz za dużo, tylko za mało innych składników. Jak podniesiesz potas i azot,to się wszystko wyrówna. Wapna Ci nie zalecono ponieważ masz dość wysokie pH , ale po podaniu tych nawozów, następnie można pokusić podać także wapno, jeśli byś uprawiała warzywa, bo trawa ma mniejsze wymagania.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Dzięki Ludwiku za odzew ;:196 ;:196 ;:196 . Poczytałam o składzie nawozów, które mi zalecono i w składzie np superfosfatu wzbogaconego jest sporo tlenku wapnia bo aż 30 % (całkowity). no to chyba dlatego nie zalecono wapnowania, na dodatek pH jest OK. Na szczęście syn nie miał czasu by zwapnować trawnik a i przy okazji i mój ogródek bo by już całkiem wszystko spaprał. Kupił bowiem worek wapna magnezowego. Kazałam mu toto wysypać w lesie albo gdziekolwiek, byle nie w moim ogródku.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Przechowaj , magnez dość szybko jest pobierany z gleby, ja co roku daję dość sporo dolomitu do tuneli foliowych i pomidory jego skonsumują.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

gienia 1230

Wniosek z tego jest taki, że należy pod uprawy stosować systematycznie obornik. W przypadku obornika końskiego w dawce minimum 16 kg/ 10 m2. Przy tej dawce obornika powinien on być uzupełniony superfosfatem danym jesienią w ilości 1 kg/ar

Obornik koński

azot 0,54 %
fosfor 0,29
potas 0,9
wapn 0,43
magnez 0,16

jak widać dostarcza on więcej wapnia niż magnezu.

O pH gleby nie decyduje tylko sam wapień . Magnez również. Dlatego pH jest dobre mimo niedoboru wapnia. Istotnie zalecenia są niepełne, bo nie uwzględniają niedoboru wapnia/ superfosfat go nie pokryje/. Wydaje mi się, że w tym przypadku propozycja uzupełnienia azotu saletrą amonową jest błędna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”