Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 38, 39, 40, 41, 42  
Autor Wiadomość
artelimar
 Tytuł: Pytanie o żywopłoty - iglaki i liściaste
PostNapisane: 10 kwi 2018, o 10:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry
wiosna wystartowała, ludzie do ogrodnictw też, a ja ciągle zmieniam decyzje co mam posadzić przy płocie.

Płot nr 1: pomysł posadzenia na przemian tuja aureospicata oraz cyprys lawsona columnaris (ze wzgledu na różne barwy), czy to dobry pomysł? Chcę kupić nie za duże sadzonki (koszty) i w kolejnych latach przycinać. Jak gęsto sadzić co ile cm? I czy te gatunki rosną ze sobą równo bo nie mam żadnych doswiadczeń, jedynie na podstawie zdjęć w internecie :oops:

Płot nr 2:
Najpierw była wersja: pęcherznica (upadło), potem Dereń biały sibirica Variegata i Dereń biały Aurea złotolistny i może jakaś forsycja- wszystko cięte w żywopłot.
Chyba upadło.
Obecnie mam pomysł aby kupić Irgę błyszczącą i nie wydziwiać. Byłoby to z przodu domu, przy płocie, a bliżej domu chcę posadzić klon palmowy Garnet, Wierzbę Iwa, może wierzbę japońską, itp. Ostatnio w oko wpadł mi głóg dwuszyjkowy, jak myślicie, jakby posadzić przy Irdze a korona drzewa ponad żywopłotem, fajnie by było (za 100 lat :D ). Co ile cm sadzi się Irgę na żywopłot cięty??
Proszę o rady. Pozdrawiam.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

olunia73
 Tytuł: Żywopłot
PostNapisane: 7 paź 2018, o 09:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry wszystkim,
Zostałam posiadaczką bardzo małego ogródka przy szeregówce. No i stanęłam przed dylematem urządzenia go. Żywopłot. Nienawidzę tui, zresztą i tak wszyscy wokół je sadzą. Bardzo podoba mi się tarnina i głóg (ten szczególnie). Czy te roślinki nadają się do ogródka typu 170m2? Czy nie są zbyt ekspansywne i czy z nimi sobie poradzę? Jestem sama do pracy w ogrodzie a jestem blokersem, który ma doświadczenie w podlewaniu pelargonii. Zależy mi na jakiś naturalnych roślinkach, do których przychodziłyby ptaki. A głóg mi się wyjątkowo podoba a tarnina smakuje ;) Pozdrawiam wszystkich :)

selli7
 Tytuł: Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?
PostNapisane: 7 paź 2018, o 17:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Niewymagający i niezbyt ekspansywny, znosi suszę jest berberys. Wiosną wcześnie rusza, ładnie kwitnie, potem ma czerwone liście, jesienią przebarwia się na pomarańczowo, a zimą od ilości owoców ma ładny koloryt, szczególnie nie cięty ma dużo owoców, które chętnie objadają ptaki, szczególnie kwiczoły.Same plusy, jedyna wada to kolce.

leszeg
PostNapisane: 9 paź 2018, o 09:10 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Moim zdaniem berberys to jedna z najgorszych roślin do cięcia ze względu na te kolce. Najgorsze jest chyba usuwanie przyciętych gałęzi jeśli trzeba je podnosić ręcznie.

Jeśli chodzi o żywopłot to mam u siebie żywotniki szmaragdy, które naprawdę polecam ze względu na bezobsługowość, ale jeśli miałbym wybrać inną roślinę to pewnie wybrałbym żywopłot z grabu:
https://www.google.pl/search?q=zywoplot+z+grabu&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Foxowa
PostNapisane: 9 paź 2018, o 09:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
A ketmia jak się sprawdza?
Zmieniliśmy w tym roku ogrodzenie i intensywnie zastanawiamy się co zasadzić żeby było ładnie,ciekawie,nieduźo cięcia i najlepiej tak żeby nie było łatwo tego przeskoczyć. Fajnie jakby było dobrze osłaniające.
Ciągle jeszcze nie zdecydowaliśmy,a co pada pomysł i zaczynam oglądac u kogoś to się zaczyna wymienianie wad i zalet i odpada...

leszeg
PostNapisane: 9 paź 2018, o 10:03 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Wszystkie rośliny trzeba będzie przycinać, więc tego nie ominiesz, no chyba, że postawisz betonowe ogrodzenie :-) Najmniej przycinania jest właśnie przy tujach i pewnie dlatego są tak popularne.

Horta
 Tytuł: Żywopłot na 6-8 m
PostNapisane: 19 mar 2019, o 08:24 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Witam,
Proszę poradźcie. Potrzebny żywopłot na wysokość 6 - 8 m. Wzdłuż ogrodzenia bliźniak, od którego okien chciałabym osłonić podwórko. Zdecydowałabym się na świerk serbski, ale zajmuje dużo miejsca, trzeba ciąć, problem po latach, jak sekator nie sięgnie :) Zastanawiam się ciągle nad tują smaragdową. Czy urośnie do takiej wysokości? Wiem, że to zależy od warunków, ale załóżmy,że będzie miała dobre. Czy gęstość sadzenia wpływa na wysokość, jaką osiągnie w przyszłości? Czy sadzić co 55cm, 60cm czy 80cm? Bardzo chciałabym usłyszeć Wasze opinie. Proszę podzielcie się doświadczeniem, może ktoś ma już takie wyyyysooookie tuje. Jak gęsto trzeba je sadzić? Proszę o radę, czy może serby są lepszym rozwiązaniem, chociaż zajęłyby więcej miejsca?

leszeg
PostNapisane: 19 mar 2019, o 17:10 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Mój teściu ma szmaragda, soliter, o wysokości mniej więcej 9-10m. Nie wiem jaką ma średnicę u podstawy, ale jest to największy szmaragd jakiego widziałem.

U mnie szmaragdy sadzone co 80cm. Na razie trzymam je na wysokości około 2.8m.

Horta
PostNapisane: 19 mar 2019, o 19:02 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie to mnie interesuje, pewnie te sadzone co 50- 60cm (jak podaje literatura odległości dla smaragda w szpalerze) nie wyrosną do 7m. Interesuje mnie ta zależność między gęstością sadzenia a wysokością po latach. Może jeszcze ktoś podzieli się spostrzeżeniami?

coron3r
 Tytuł: Co zamiast tuji?
PostNapisane: 19 mar 2019, o 21:10 
50p
50p

0 szt.
Witam,

Jak w temacie, osobiście mi się podobają tuje, ale chciałbym poznać jakieś inne alternatywy.
Generalnie chodzi mi o to, żeby się zasłonić, mieć trochę prywatności.
A może coś owocowego? Tylko najlepiej coś takiego, co nie wychodziłoby poza płot,
albo co łatwo można by formować.
Ale mam wymagania... hehe
Z góry dziękuję za radę! ;:136

Karo
 Tytuł: Re: Co zamiast tuji?
PostNapisane: 19 mar 2019, o 22:11 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Poczytaj może te propozycje :D

Żywopłot:
cięcie
- szybkorosnący
- z jałowca
- z krzewów kwitnących
- z ligustru
- ze świerków.Jak gęsto sadzić
- z wiązu turkiestańskiego
- z czego?
- zakładanie
- zarośla

❤ KaRolinki

coron3r
 Tytuł: Re: Co zamiast tuji?
PostNapisane: 19 mar 2019, o 22:42 
50p
50p

0 szt.
O ja jest co czytać :shock:

Dziękuję KaRo

Plynny
PostNapisane: 28 mar 2019, o 22:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry:)

Chciałbym zrobić w swoim ogrodzie żywopłot, gdzieś do wysokości max 160-180 cm, żeby się trochę od sąsiadów odgrodzić i mieć więcej prywatności. Waham się między kilkoma różnymi krzewami na żywopłoty, ale mam nadzieję, że pomożecie mi w wyborze tego wlaściwego, który bedzie rósł w moich warunkach.

Ogród jest położony na garażu podziemnym, więc ziemii na nim dużo nie ma. Ogólnie przed posadzeniem żywoplotu rozważam przekopanie ziemii, wstawienie osłon i podniesienie poziomu grunt w miejscu żywoplotu. Ogród jest po tronie południowo-zachodniej więc bardzo sloneczny. Czytalem sporo rożnych stron o żywopłotach i mam dylemat między:

1) Tuja brabant albo tuja szmaragd - wiem wiem najpopularniejsze w naszym kraju rośliny do żywopłotów.
2) Laurowiśnia wschodnia - bardzo ładny krzew, jednak niedługo nam się urodzi nam się córka a na każdej stronie wyczytałem, że liście i owoce laurowiśni są trujące i nie wiem jak to jest rzeczywiście w praktyce.
3) Ałycza.

Z tych czterech opcji najbliżej jestem kupienia tuji brabant ze wzgledu na jej szybki rozrost i tworzene zwartej sciany. Jednakże najbardziej z wyglądu podoba mi się i żonie laurowiśnia wschodnia. Jednak tak jak wpomniałem mamy dziecko w drodzę i boimy się o te właściiwosci trujące laurowiśni i czy ona ma szanse przeżycia w tym moim "ogrodzie" po bardzo słonecznej stronie??

Będę wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu tej zagwostki :)

Dziękuję ;)

grapes
PostNapisane: 30 wrz 2019, o 18:57 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
A co polecicie do
-półcienia strona pł-wsch (słońce do ok południa)
- wąskiej przestrzeni tak by nie rosło bardzo w szerz, docelowa wysokość max 2m szerokość max 1m lepiej by było węziej np 0,5m
- było wytrzymałe na susze i mróz, i zasolenie ale też np ew podlewanie przez pieski
- najlepiej zimnozielone by stanowiło osłonę również zimą

Zapewne dobrym rozwiązaniem i tanim byłby ligustryn, wytrzymały ale traci liście choć późno. Jest coś lepszego? Z liściastych myślałem tez o grabie czy nawet morwie, podoba mi się ale czy może rosnąć w tak małej formie i czy nie miałbym z nimi kłopotu jak zacznie mi puszczać metrowe przyrosty? Chyba grab i morwa biała tylko na duże grube żywopłoty prawda? A może głóg?

Z iglaków myślałem o tujach np Brabant (tania opcja) tylko problem jest taki że nie podlewane potrafią uschnąć i zapewne musiałbym je dość ostro ciąć. Może cis jest bardziej wytrzymały lub jałowiec ten ostani potrzebuje chyba pełne slońce?

A może cos nieformowalnego dobrze kryjącego Jalowiec Blue Arrow, cis kolumnowy tylko jaki?

Szczurbobik
PostNapisane: 4 paź 2019, o 23:37 
500p
500p

0 szt.
Morwę od razu wyklucz, ona nie da się tak wąsko i nisko prowadzić.

Ogrodnik88
PostNapisane: 14 paź 2019, o 16:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Jałowce w żywopłocie miewają problemy z chorobami grzybowymi i żółkną.
Świerk serbski jest ciekawy.

muszyca3
 Tytuł: żywopłot dla nowicjuszki
PostNapisane: 23 mar 2020, o 01:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam Wszystkich Forumowiczow,

Chcialabym aby Państwo mi doradzili co wybrać na żywopłot na mojej działce. Chodzi dokładnie o ściany południową i wschodnią. Chciałabym żeby żywoplot był raczej niewymagajacy jeśli chodzi o przycinanie bardziej interesują mnie żywopłoty nieformowane ale na pewno odpadają wszelkiego rodzaju żywotniki...
Glebę mam raczej gliniastą ale jeszcze zamierzam dowieźć czarnego humusu.
Przy drodze prowadzącej do domu chcialam posadzić kocimiętkę Fassene i dobrze byłoby gdyby żywoplot sie ładnie komponował. Napewno odpada rownież forsycja bo nie lubie żółtych kwiatkow :)

Zastanawialam sie nad pęcherznica kalinolistna diabola tylko nie wiem czy nie bedzie zbyt ponuro jak obsadze nimi 35m granicy działki?
Rowniez podoba mi sie buk pospolity tylko wydaje mi sie ze jest to roslinka ktora źle wygląda jak sie zapomni o jej przycieciu :P
Dodam, że żywopłot nie musi być bardzo gęsty.

Będę wdzieczna za wszelkie porady i zdjecia:)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 709 ]  Idź do strony nr...        1 ... 38, 39, 40, 41, 42  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości