Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 47, 48, 49, 50, 51  
Autor Wiadomość
artelimar
 Tytuł: Pytanie o żywopłoty - iglaki i liściaste
PostNapisane: 10 kwi 2018, o 09:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry
wiosna wystartowała, ludzie do ogrodnictw też, a ja ciągle zmieniam decyzje co mam posadzić przy płocie.

Płot nr 1: pomysł posadzenia na przemian tuja aureospicata oraz cyprys lawsona columnaris (ze wzgledu na różne barwy), czy to dobry pomysł? Chcę kupić nie za duże sadzonki (koszty) i w kolejnych latach przycinać. Jak gęsto sadzić co ile cm? I czy te gatunki rosną ze sobą równo bo nie mam żadnych doswiadczeń, jedynie na podstawie zdjęć w internecie :oops:

Płot nr 2:
Najpierw była wersja: pęcherznica (upadło), potem Dereń biały sibirica Variegata i Dereń biały Aurea złotolistny i może jakaś forsycja- wszystko cięte w żywopłot.
Chyba upadło.
Obecnie mam pomysł aby kupić Irgę błyszczącą i nie wydziwiać. Byłoby to z przodu domu, przy płocie, a bliżej domu chcę posadzić klon palmowy Garnet, Wierzbę Iwa, może wierzbę japońską, itp. Ostatnio w oko wpadł mi głóg dwuszyjkowy, jak myślicie, jakby posadzić przy Irdze a korona drzewa ponad żywopłotem, fajnie by było (za 100 lat :D ). Co ile cm sadzi się Irgę na żywopłot cięty??
Proszę o rady. Pozdrawiam.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

olunia73
 Tytuł: Żywopłot
PostNapisane: 7 paź 2018, o 08:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry wszystkim,
Zostałam posiadaczką bardzo małego ogródka przy szeregówce. No i stanęłam przed dylematem urządzenia go. Żywopłot. Nienawidzę tui, zresztą i tak wszyscy wokół je sadzą. Bardzo podoba mi się tarnina i głóg (ten szczególnie). Czy te roślinki nadają się do ogródka typu 170m2? Czy nie są zbyt ekspansywne i czy z nimi sobie poradzę? Jestem sama do pracy w ogrodzie a jestem blokersem, który ma doświadczenie w podlewaniu pelargonii. Zależy mi na jakiś naturalnych roślinkach, do których przychodziłyby ptaki. A głóg mi się wyjątkowo podoba a tarnina smakuje ;) Pozdrawiam wszystkich :)

selli7
 Tytuł: Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?
PostNapisane: 7 paź 2018, o 16:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Niewymagający i niezbyt ekspansywny, znosi suszę jest berberys. Wiosną wcześnie rusza, ładnie kwitnie, potem ma czerwone liście, jesienią przebarwia się na pomarańczowo, a zimą od ilości owoców ma ładny koloryt, szczególnie nie cięty ma dużo owoców, które chętnie objadają ptaki, szczególnie kwiczoły.Same plusy, jedyna wada to kolce.

leszeg
PostNapisane: 9 paź 2018, o 08:10 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Moim zdaniem berberys to jedna z najgorszych roślin do cięcia ze względu na te kolce. Najgorsze jest chyba usuwanie przyciętych gałęzi jeśli trzeba je podnosić ręcznie.

Jeśli chodzi o żywopłot to mam u siebie żywotniki szmaragdy, które naprawdę polecam ze względu na bezobsługowość, ale jeśli miałbym wybrać inną roślinę to pewnie wybrałbym żywopłot z grabu:
https://www.google.pl/search?q=zywoplot+z+grabu&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Foxowa
PostNapisane: 9 paź 2018, o 08:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
A ketmia jak się sprawdza?
Zmieniliśmy w tym roku ogrodzenie i intensywnie zastanawiamy się co zasadzić żeby było ładnie,ciekawie,nieduźo cięcia i najlepiej tak żeby nie było łatwo tego przeskoczyć. Fajnie jakby było dobrze osłaniające.
Ciągle jeszcze nie zdecydowaliśmy,a co pada pomysł i zaczynam oglądac u kogoś to się zaczyna wymienianie wad i zalet i odpada...

leszeg
PostNapisane: 9 paź 2018, o 09:03 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Wszystkie rośliny trzeba będzie przycinać, więc tego nie ominiesz, no chyba, że postawisz betonowe ogrodzenie :-) Najmniej przycinania jest właśnie przy tujach i pewnie dlatego są tak popularne.

Horta
 Tytuł: Żywopłot na 6-8 m
PostNapisane: 19 mar 2019, o 07:24 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Witam,
Proszę poradźcie. Potrzebny żywopłot na wysokość 6 - 8 m. Wzdłuż ogrodzenia bliźniak, od którego okien chciałabym osłonić podwórko. Zdecydowałabym się na świerk serbski, ale zajmuje dużo miejsca, trzeba ciąć, problem po latach, jak sekator nie sięgnie :) Zastanawiam się ciągle nad tują smaragdową. Czy urośnie do takiej wysokości? Wiem, że to zależy od warunków, ale załóżmy,że będzie miała dobre. Czy gęstość sadzenia wpływa na wysokość, jaką osiągnie w przyszłości? Czy sadzić co 55cm, 60cm czy 80cm? Bardzo chciałabym usłyszeć Wasze opinie. Proszę podzielcie się doświadczeniem, może ktoś ma już takie wyyyysooookie tuje. Jak gęsto trzeba je sadzić? Proszę o radę, czy może serby są lepszym rozwiązaniem, chociaż zajęłyby więcej miejsca?

leszeg
PostNapisane: 19 mar 2019, o 16:10 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Mój teściu ma szmaragda, soliter, o wysokości mniej więcej 9-10m. Nie wiem jaką ma średnicę u podstawy, ale jest to największy szmaragd jakiego widziałem.

U mnie szmaragdy sadzone co 80cm. Na razie trzymam je na wysokości około 2.8m.

Horta
PostNapisane: 19 mar 2019, o 18:02 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie to mnie interesuje, pewnie te sadzone co 50- 60cm (jak podaje literatura odległości dla smaragda w szpalerze) nie wyrosną do 7m. Interesuje mnie ta zależność między gęstością sadzenia a wysokością po latach. Może jeszcze ktoś podzieli się spostrzeżeniami?

coron3r
 Tytuł: Co zamiast tuji?
PostNapisane: 19 mar 2019, o 20:10 
50p
50p

0 szt.
Witam,

Jak w temacie, osobiście mi się podobają tuje, ale chciałbym poznać jakieś inne alternatywy.
Generalnie chodzi mi o to, żeby się zasłonić, mieć trochę prywatności.
A może coś owocowego? Tylko najlepiej coś takiego, co nie wychodziłoby poza płot,
albo co łatwo można by formować.
Ale mam wymagania... hehe
Z góry dziękuję za radę! ;:136

Karo
 Tytuł: Re: Co zamiast tuji?
PostNapisane: 19 mar 2019, o 21:11 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Poczytaj może te propozycje :D

Żywopłot:
cięcie
- szybkorosnący
- z jałowca
- z krzewów kwitnących
- z ligustru
- ze świerków.Jak gęsto sadzić
- z wiązu turkiestańskiego
- z czego?
- zakładanie
- zarośla

❤ KaRolinki

coron3r
 Tytuł: Re: Co zamiast tuji?
PostNapisane: 19 mar 2019, o 21:42 
50p
50p

0 szt.
O ja jest co czytać :shock:

Dziękuję KaRo

Plynny
PostNapisane: 28 mar 2019, o 21:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry:)

Chciałbym zrobić w swoim ogrodzie żywopłot, gdzieś do wysokości max 160-180 cm, żeby się trochę od sąsiadów odgrodzić i mieć więcej prywatności. Waham się między kilkoma różnymi krzewami na żywopłoty, ale mam nadzieję, że pomożecie mi w wyborze tego wlaściwego, który bedzie rósł w moich warunkach.

Ogród jest położony na garażu podziemnym, więc ziemii na nim dużo nie ma. Ogólnie przed posadzeniem żywoplotu rozważam przekopanie ziemii, wstawienie osłon i podniesienie poziomu grunt w miejscu żywoplotu. Ogród jest po tronie południowo-zachodniej więc bardzo sloneczny. Czytalem sporo rożnych stron o żywopłotach i mam dylemat między:

1) Tuja brabant albo tuja szmaragd - wiem wiem najpopularniejsze w naszym kraju rośliny do żywopłotów.
2) Laurowiśnia wschodnia - bardzo ładny krzew, jednak niedługo nam się urodzi nam się córka a na każdej stronie wyczytałem, że liście i owoce laurowiśni są trujące i nie wiem jak to jest rzeczywiście w praktyce.
3) Ałycza.

Z tych czterech opcji najbliżej jestem kupienia tuji brabant ze wzgledu na jej szybki rozrost i tworzene zwartej sciany. Jednakże najbardziej z wyglądu podoba mi się i żonie laurowiśnia wschodnia. Jednak tak jak wpomniałem mamy dziecko w drodzę i boimy się o te właściiwosci trujące laurowiśni i czy ona ma szanse przeżycia w tym moim "ogrodzie" po bardzo słonecznej stronie??

Będę wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu tej zagwostki :)

Dziękuję ;)

grapes
PostNapisane: 30 wrz 2019, o 17:57 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
A co polecicie do
-półcienia strona pł-wsch (słońce do ok południa)
- wąskiej przestrzeni tak by nie rosło bardzo w szerz, docelowa wysokość max 2m szerokość max 1m lepiej by było węziej np 0,5m
- było wytrzymałe na susze i mróz, i zasolenie ale też np ew podlewanie przez pieski
- najlepiej zimnozielone by stanowiło osłonę również zimą

Zapewne dobrym rozwiązaniem i tanim byłby ligustryn, wytrzymały ale traci liście choć późno. Jest coś lepszego? Z liściastych myślałem tez o grabie czy nawet morwie, podoba mi się ale czy może rosnąć w tak małej formie i czy nie miałbym z nimi kłopotu jak zacznie mi puszczać metrowe przyrosty? Chyba grab i morwa biała tylko na duże grube żywopłoty prawda? A może głóg?

Z iglaków myślałem o tujach np Brabant (tania opcja) tylko problem jest taki że nie podlewane potrafią uschnąć i zapewne musiałbym je dość ostro ciąć. Może cis jest bardziej wytrzymały lub jałowiec ten ostani potrzebuje chyba pełne slońce?

A może cos nieformowalnego dobrze kryjącego Jalowiec Blue Arrow, cis kolumnowy tylko jaki?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 702 ]  Idź do strony nr...        1 ... 47, 48, 49, 50, 51  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: --julian--, mandorla, MariuszeK, panfresco i 50 gości