Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

selli7 pisze:Odradzam mieszanie iglastych i liściastych, bo liściaste szybciej rosną i powodują, że iglaste w miejscach przysłoniętych łysieją, albo są rzadkie na styku z liściastymi.W okresie bezlistnym bardzo widać te 'dziury', albo rachityczne gałązki w iglakach.
Z tym nierównym rośnięciem to zależy co i gdzie.U mnie akurat iglaste szybciej, a dokładniej wyżej, niż liściaste.Pisząc o mieszanym żywopłocie miałam na myśli taki nieformalny, nierówny, nie strzyżony.
Skład, układ(co na pierwszym planie, co koło czego) gatunkowy zależy od oczekiwań estetycznych i ew.funkcji czyli czy coś zasłaniajmy, czy chcemy zacienić itd.itp.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

muszyca3 pisze:Witam,

A czy pęcherznice nie będą sie rozrastać na szerokosci? A czy można połączyć pęcherznice diabole z wiązami syberyjskimi ?
Poczytaj o wiązach, nie wiem czy syberyjski, ale podatne na chorobę wiązów
https://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=43
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: żywopłot dla nowicjuszki

Post »

Berberysy są bardzo ładne i to jedne z najmniej wymagających roślin.
Jest dużo odmian o różnych wymiarach.
rimos_fafora
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2020, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak odgrodzic się od sąsiadów

Post »

Witam,

mieszkam na nowym osiedlu i mam mieszkanie z ogródkiem, ale mam też sąsiadów co mają taki sam ogródek. Niestety wychodząc na niego bardzo się krępuje, każdy patrzy, rozgląda się, a chciałbym trochę prywatności (sąsiedzi są nieco wścibscy). Czym można się odgrodzić w miarę szybko i tanio? myślałem nad takim bambusem lub czymś podobnym ale mogą się sąsiedzi rzucać że coś przykręcam na naszą "wspólną" siatkę, a rośliny długo rosną. Jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak odgrodzic się od sąsiadów

Post »

Wbij "swoje" słupki i powieś siatkę maskującą ;) obok w maju posiej fasolę tyczną, szybko zarośnie. A w międzyczasie pomyśl nad żywopłotem z roślin trwałych.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Vjosna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 25 mar 2020, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak odgrodzic się od sąsiadów

Post »

Ja się odgradzam kwietnikami z palet. Jeśli masz dostęp do wysokich palet to prosta i przyejmna w wykonaniu rzecz a i na niższych można zasadzić jakieś wysokie, gęste rośliny, nawet jednoroczne. U mnie będzie kocimiętka i nasturcje, zobaczymy co z tego wyniknie.
domi__nika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sie 2021, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tawuła i laurowiśnia

Post »

Czy połączenia tawuły i laurowiśni zda egzamin? Czy ktoś dysponuje jakimiś zdjęciami? Pozdrawiam:)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tawuła i laurowiśnia

Post »

Teoretycznie może ładnie wyglądać, ale po czasie tawuły mogą zdominować laurowiśnie jak zdarzy się im zimą przymarznąć i trzeba będzie przyciąć.Tawuły też można przyciąć, ale szybciej odrastają.Wiele od stanowiska zależy, laurowiśnia lubi osłonięte.
domi__nika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 sie 2021, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tawuła i laurowiśnia

Post »

Dziękuję:) Myślę o takim połączeniu jako a la żywopłot, bo nawet jeśli laurowisnia zmarznie to może tawuła przetrwa :)
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2725
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Tawuła i laurowiśnia

Post »

Na żywopłot wybrałabym samą tawułę bez laurowiśni.
Jeżeli laurowiśnia nie przetrwa to będą "dziury" w żywopłocie
a jeżeli będzie rosła bardzo blisko obok tawuły to będzie miała
ciężko. W parze tawułą w żywopłocie lepiej by się sprawdził ligustr.
Tawułę i ligustr można przycinać do równej wysokości.
Laurowiśnię też można przycinać ale moim zdaniem ona ładniej
wygląda gdy rośnie samodzielnie i usuwa się jej zbędne pędy
albo to co przemarzło zimą.
Pozdrawiam Anna
Sylwiah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 wrz 2021, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Witam wszystkich,
Podczytuje namiętnie tą kopalnie wiedzy :)
Do dzisiaj byłam zdecydowana na ognika.
Teraz czytając i oglądając zdjęcia zastanawiam się jeszcze nad: Pęcherznica kalinolistna,Diabolo ,śliwie ałyczy,jaśminy i już sama nie wiem :roll:
czy ktoś z Was ma pomieszane aż tak krzewy?
Ziemia gliniasta, słońce cały dzień...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Sylwiah - ja mam żywopłotów 'kilka' :D ale są to krótkie odcinki wszystkie są z jednogatunkowych roślin.
Nie mam przekonania do żywopłotów mieszanych :wink:

Praktycznie bezobsługowe są żywopłoty z krzewów kwitnących tawuły van Houte'a, pęcherznic kalinolistnych, forsycji, krzewuszek czy ligustra.
Jeśli mamy dość miejsca wystarczy tylko co kilka lat tylko nieco go odmładzać, aby ładnie kwitł i miał ładny pokrój lub jeśli miejsca jest mniej wystarczy 1x lub 2 razy w roku dokonywać strzyżenia nożycami by utrzymać ładną bryłę.


Mniej efektowne ale bardzo praktyczne bo są wąskie w swoim pokroju,nie potrzebują zbyt dużo przestrzeni i osłaniają nas nawet zimą ,są żywopłoty z żywotników, cisów,jałowców czy innych drzew iglastych.
Myślę, że taki żywopłot byłby wskazany u Ciebie Pyniks.
Zarówno wysokość jak szerokość będziesz mógł kontrolować poprzez ich cięcie. O takich żywopłotach możesz poczytać tutaj pod literką Ż
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

W moim żywopłocie nieformowanym kwitnącym ( na glinie) są głównie bzy, forsycje, dereń białolistny, krzewuszka, jaśminowiec etc. Budlejom nie idzie. Dokładam świdośliwy (owocowe) jarzęby, pigwowce i oliwniki. Ładnie kwitną.
Nad nim jeszcze górne piętro tworzy sumak, czeremcha (jadalna), jabłoń, orzech.
Jest też jeden ligustr co nie pożyje długo :pogon i jakaś ałycza też pod siekierę, była podkłądką migdałka, lecz migdałka rozmnoże na własne korzenie, a nigdy więcej szczepionego! :twisted:

Absolutnie nie sadź ałyczy, zmora ciernista której cierń przebije stopę na wylot przez solidny nawet but, że o adidaskach nie wspomnę litośnie... a zawsze jakaś gałązka w trawie leży i czyha... i nie pytajta skąd wiem ;:224
Do starego sadu (ma odrosty) chodzę w butach pancernych BHP ze stalową podeszwą! co i każdemu radzę jak ogłupion ma ałyczę w ogrodzie ;:138
I jak dać zaowocować to zasieje się po wszystkim jak najęta, najchętniej na trawnikach.

Ligustr żadna atrakcja, i przypomnę że to też jest drzewo: gdy z jakich przyczyn nie będzie okazji choć dwakroć w roku przystrzyc, to przerośnie i szlus, i kombinujcie. Roślina trująca - jeśli nie przytniecie i zaowocuje to lepiej
nie przy dzieciach...

Tuja też trująca, niektórym zaszkodzi już duża ilość tui wokoło i jej olejków w powietrzu - czyli relaks w ogrodzie na świeżem powietrzu i nie wiemy czemu chorujemy :;230
a w upał otrzeć się o tuję to oparzenia skóry bywają ciężkie i lekarza wymagające.

Jałowce kolejna zmora, bo kłują i żywią rdzę gruszy. Może kto nie ma grusz i ma w nosie - acz sąsiedzi mogą nie okazać wdzięczności.

Jaśminowiec gdy na bogatej glebie gliniastej też rośnie jak głupi i opanować trudno, ostrzegam. Zerwałem łąńcuch w pile - twarde ma drewno...
Wszystkie te rośliny są tanie w rozmnażaniu,reszta usunięta/K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”